“Mass Is More” Enstalasyonu Barselona Pavyonu’nda 9 Ekim’e Kadar Ziyaret Edilebilir!

Fotoğraf: Adria Goula

Katalonya İleri Mimari Enstitüsü (Institute for Advanced Architecture of Catalonia) ve Bauhaus Earth tarafından yapılan yeni enstalasyon “Mass Is More”, 4 Ekim 2022 tarihinde Barselona Pavyonu’nda açıldı.


“Mass Is More”
Enstalasyon
Tasarım:
Daniel Ibáñez, Vicente Guallart, Alan Organschi
Tarih: 4-9 Ekim 2022
Yer: Barselona Pavyonu


Katalonya İleri Mimari Enstitüsü‘nden Daniel Ibáñez, Vicente Guallart ve Bauhaus Earth‘ten Alan Organschi tarafından geliştirilen “Mass is More” enstalasyonu, 9 Ekim’e kadar Barselona Pavyonu‘nda sergilenecek. Mies van der Rohe ve Lilly Reich‘in ikonik pavyonu üzerine inşa edilen yeni pavyon, yerel masif ahşabın inşa etme potansiyelini göstermeyi amaçlıyor.
Fotoğraf: Adria Goula
Mevcut pavyon ile bir diyalog yaratmayı hedefleyen enstalasyon, modernizmde kullanılan malzemelerden (beton ve çelik) radikal bir şekilde ayrılarak yenilenebilir, karbon depolayan, bölgesel ve sürdürülebilir kaynaklı biyomalzemeler sunuyor. Enstalasyon, bir dizi müdahale yoluyla, masif ahşap konstrüksiyonun potansiyelini gözler önüne seriyor, ileri dönüşüm ve yeniden kullanımı teşvik eden biyo-bölgeselciğin ve malzeme döngüselliği tarafından desteklenen radikal karbonsuzlaştırmanın geleceğini ortaya koyuyor. 
Fotoğraf: Adria Goula
Enstalasyon, Built by Nature tarafından desteklenen bir İspanyol masif ahşap yapı ağı olan Mass Madera‘nın da lansman mekânı olarak hizmet veriyor. Galiçyalı bir kereste şirketi olan Finsa ve Xilonor tarafından üretien enstalasyon, Bestiario ile birlikte geliştirilen görsel bir çevre temsilini de içeriyor. “Mass Is More”, Metropolitan Area ve Barselona Kent Konseyi‘nin desteğiyle Avrupa Orman Enstitüsü tarafından Barselona’da düzenlenen Avrupa Orman Şehri 2022‘nin etkinliklerinin de bir parçasını oluşturuyor.

Ayrıntılı bilgi için: www.iaac.net/mass-is-more/


Çeviri: Aslı Erdem