Türkiye’den “2022 Dünya Mimarlık Günü ve Haftası”na Özel Etkinlikler!

Görsel: Begüm Duygu İncirci

Dünya Mimarlık Günü, Uluslararası Mimarlar Birliği (UIA) tarafından belirlenen özel bir tema ışığında her yıl Ekim ayının ilk pazartesi günü kutlanıyor. 2022 teması, “Architecture for Well-being” (Refah/Esenlik için Mimarlık) olarak ilan edilen Dünya Mimarlık Günü için Türkiye’de düzenlenecek özel programları bi_özet okurları için derledik.*


“Salt 3 Ekim 2022 Dünya Mimarlık Günü Kamu Programı”

Tarih: 3 Ekim 2022 Pazartesi | saat: 16.00-19.30
Yer: Salt Galata, Karaköy/İstanbul

Salt, Dünya Mimarlık Günü’nde Kalebodur desteğiyle anma, konuşma, söyleşi ve film gösteriminden oluşan bir kamu programı düzenliyor. Program, 3 Ekim Pazartesi günü 16.00 ile 19.30 saatleri arasında Salt Galata’da gerçekleştirilecek. Etkinlik; İren Bıçakçı’nın, Mimar Sinan Büyük Ödülü sahibi mimar Nişan Yaubyan’ın (1928-2022) arşivi, mesleki üretimleri ve mimarlığa yaklaşımına yakından bir bakış sunan konuşmasıyla başlayacak. Bıçakçı’nın sunumunu, Kerem Erginoğlu’nun Yıldız Salman moderatörlüğünde gerçekleşecek “Yenilemek/Dönüştürmek: Mimar-Müellif İlişkileri” başlıklı konuşması izleyecek.

Detaylı bilgi için:

(Salt) “3 Ekim 2022 Dünya Mimarlık Günü”ne Özel Bir Kamu Programı Düzenliyor!


TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi “Kentine Sağlık, Kendine Sağlık” Etkinlikleri:

“Koruma Alanında Emre Madran Basın Ödülleri Töreni”
“Dünya Mimarlık ve Konut Günü”

Tarih: 3 Ekim 2022 Pazartesi | saat: 18.30
Yer: Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi, Altındağ/Ankara

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından, Dünya Mimarlık Günü etkinlikleri çerçevesinde Ekim ayı boyunca gerçekleştirilecek etkinliklerin teması “Kentine Sağlık, Kendine Sağlık” olarak belirlendi.  “Koruma Alanında Emre Madran Basın Ödülleri Töreni” ve “Dünya Mimarlık ve Konut Günü” etkinlikleri 3 Ekim 2022 Pazartesi günü saat 18.30’da Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi‘nde yapılacak açılış kokteyli ile başlayarak ay boyunca tema kapsamında etkinliklerle devam edecek.

Detaylı bilgi için:

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nden Dünya Mimarlık Günü Kapsamında “Kentine Sağlık, Kendine Sağlık” Etkinlikleri!


“Kayseri Mimarlık Festivali”

Tarih: 3 Ekim 2022 Pazartesi – 8 Ekim 2022 Cumartesi
Yer: TMMOB Mimarlar Odası Kayseri Şubesi

TMMOB Mimarlar Odası Kayseri Şubesi, Mimarlık Haftası boyunca 3-8 Ekim tarihleri arasında festival küratörlüğünü Murat Sönmez’in üstlendiği, ana teması “Güncel Koşulların Mimarlığı” olan “Kayseri Mimarlık Festivali”ni düzenliyor.

Detaylı bilgi için:

“Kayseri Mimarlık Festivali” 3-8 Ekim 2022 Tarihleri Arasında Gerçekleşecek!


Mimarlar Odası İzmir Şubesi “Mimarlık Haftası Programı”

Tarih: 3 Ekim 2022 Pazartesi – 8 Ekim 2022 Cumartesi
Yer: İzmir Mimarlık Merkezi, Alsancak, Konak/İzmir

Uluslararası Mimarlar Birliği‘nin (UIA) 2022 yılı Dünya Mimarlık Günü için belirlediği tema “Architecture for Well-being” (Esenlik için Mimarlık) kapsamında İzmir’de yerel ve küresel mimarlık kültürünü odağa alarak geliştirilen programda, Ekim ayının ilk haftasında çeşitli buluşmalar, paneller, söyleşiler, film gösterimleri, sergiler ve geziler gerçekleştirilecek.

Detaylı bilgi için:

(Mimarlar Odası İzmir Şubesi)’nden “Dünya Mimarlık Haftası”na Özel Program!


Mimarlar Derneği 1927 “Le Corbusier” Film Gösterimi

Tarih: 4 Ekim 2022 Salı
Yer: Mimarlar Derneği 1927, Çankaya/Ankara

Mimarlar Derneği 1927, 4 Ekim Salı günü Dünya Mimarlık Günü ve Mimarlık Haftası etkinlikleri kapsamında “Le Corbusier” film gösterimini gerçekleştirecek.

Detaylı bilgi için:

(Mimarlar Derneği 1927)’de Dünya Mimarlık Günü ve Mimarlık Haftası Etkinlikleri Kapsamında Film Gösterimi: “Le Corbusier”


“Commons & Communities Global Mimarlık Sergisi ve Semineri”

Seminer Tarihi: 6 Ekim 2022 Perşembe
Sergi Tarihi: 
6 Ekim 2022 Perşembe – 6 Kasım 2022 Pazar
Yer: Salt Galata, Karaköy/İstanbul

Danimarka Kültür Enstitüsü Türkiye tarafından yürütülen ve küratörlüğünü In-Between Tasarım Platformu’nun üstlendiği “Commons & Communities Global Mimarlık Sergisi”, Dünya Mimarlık Haftası paralelinde Salt ev sahipliğiyle 6 Ekim’de düzenlenecek seminer ile açılıyor. Brezilya, Çin, Danimarka, Türkiye ve Baltık ülkelerinin (Estonya, Letonya, Litvanya) farklı çözüm önerilerini ve bakış açılarını bir araya getirmeyi amaçlayan Commons & Communities Sergisi, 2023 yılında Kopenhag’da düzenlenecek olan 28. UIA Dünya Mimarlık Kongresi için bir açık hava sergisine dönüştürülecek.

Detaylı bilgi için:

“Commons & Communities Global Mimarlık Sergisi” 6 Ekim’de Düzenlenecek Seminer ile (Salt Galata)’da Açılıyor!


İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İstanbulSMD) “Scarpa Diyalogları” Sergisi

Tarih: 6 Ekim 2022 Perşembe – 21 Ekim 2022 Cuma
Yer: Galeri Işık Teşvikiye, Şişli/İstanbul

Kuruluşunun 20. yılını “Dün, Bugün, Yarın” teması altında toplanan etkinliklerle kutlayan İstanbul Serbest Mimarlar Derneği’nin (İstanbulSMD), mimar Carlo Scarpa’ya odaklanan “Scarpa Diyalogları” isimli sergisi, 6 Ekim – 21 Ekim 2022 tarihleri arasında Galeri Işık Teşvikiye’de ziyaretçilerle buluşuyor.

Detaylı bilgi için:

(İSTANBULSMD) Mimarlık Günü’nü “Scarpa Diyalogları” Sergisi ile Kutluyor!


“Dünya Mimarlık Günü” kapsamında hazırlanan etkinliklerin yanı sıra bu gün özelinde sunulan fırsatlar da Ekim ayı boyunca takip edilebilir.

YEM Kitabevi “2022 Dünya Mimarlar Haftası Özel Kampanyası”

“Dünya Mimarlar Günü”ne özel; mimarlık, tasarım, iç mimarlık, peyzaj mimarlığı, şehircilik, mühendislik, kültür, sanat kitaplarında %66’ya varan (seçili kitaplarda geçerli) indirimler yapıyor. 30 Ekim’e kadar sürecek kampanyada, YEM Kitabevi Setleri’nde %55; YEM Yayın kitaplarında %50; Arketon, Ninova, Stoneline, Mimarlık Vakfı, Hayalperest, Birsen, Metis, Sel vb. diğer yayın evlerinin kitaplarında da %30 indirim bulunuyor.

Detaylı bilgi için: https://yemkitabevi.com/

 


Binat Mimarlık Medya Grubu “2022 Dünya Mimarlar Haftası Özel Kampanyası”

Binat Mimarlık Medya Grubu, 2022 Dünya Mimarlık Haftası’nı özel bir kampanya ile kutluyor. Ekim ayı boyunca Binat Shopier sayfasından yapılacak 100 TL ve üzeri satın alımlarda %20 indirim uygulanacak.

 

 

 

 

Detaylı bilgi için:

(Binat Mimarlık Medya Grubu)’ndan “2022 Dünya Mimarlar Haftası”na Özel Kampanya!


*Etkinlikler açılış tarihlerine göre sıralanmaktadır.