(GF Hakan Plastik)’ten Yangından Korunma Haftası’na Yönelik Açıklama: “Yangın beklemez. Güvenlik önlemlerimizi alalım!

Her yıl 25 Eylül – 1 Ekim tarihleri arasında kutlanan “Yangından Korunma Haftası”na yönelik açıklama yapan GF Hakan Plastik, güvenliğin ne kadar önemli olduğuna ve alınabilecek önlemler konusunda adımlar atılmasına dikkat çeken bir hafta olduğunu söyledi.

GF Hakan Plastik‘in“Yangından Korunma Haftası” dolayısıyla yaptığı açıklamalar şöyle:

“Yangınla mücadelede amaç, yangına karşı güvenliğin artırılması ve yangın zararlarının azaltılması olarak ifade edilebilir. Bu nedenle yangına müdahale etkinliğinin artırılması kadar yangın oluşmadan önce alınacak önlemler üzerinde de durulması gerekiyor. Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik ile de yapılarda kullanılması gereken ürünler ve koşulların çerçevesi çiziliyor.

Yapılarda kullanılan ve her mekânda farklılık gösteren yapı ürünlerinin yanması sonucu açığa çıkan gazların insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri biliniyor. Yapı ürünleri, çoğunlukla tasarım aşamasında belirleniyor. Ürünlerin doğru seçimi için proje tasarımcılarının bilinçli davranması bu nedenle önem arz ediyor. Yapılan araştırmalar yangın ölümlerinin büyük bir çoğunluğunun dumanla oluşan gaz zehirlenmeleri olduğunu gösteriyor. Avrupa’da her yıl, yangın nedeniyle oluşan gaz ve dumandan dolayı 30.000 kişi hayatını kaybediyor. Zehirli gazlardan ölenlerin, yanarak ölenlerin oranından iki kat fazla olduğu belirlenmiş bulunuyor.

GF Hakan Plastik olarak uzun yıllardır bu konuda çalışmalarımızı geliştirerek sürdürüyoruz ve güvenli yapıların oluşturulmasına katkı sağlamaya çalışıyoruz. Yangına karşı dayanıklı olarak geliştirdiğimiz ilk ürünümüz Silenta FR ve son ürünümüz olan Silenta Extreme, EN 13501 standardına göre, B-s1; d0 değerleri ile yönetmelikte/şartnamelerde belirtilen şartlar doğrultusunda geliştirdiğimiz ürünlerdir. Burada;

B, Çok zor tutuşan;
S1, Çok az miktarda duman oluşturan;
d0 ise damlacık oluşturmayan bir yapıya sahip olduğunu gösteren değerlerdir.

Silenta FR ve Silenta Extreme Boru Sistemlerimiz ile yapılar için gerekli bu değerleri garanti ediyoruz. Ayrıca halojen içermeyen bir yapıya sahip olan Silenta Extreme ile bir yangın anında zehirli ve öldürücü gaz salınımının önüne geçilmesini de sağlayabiliyoruz.

Yangın oluşumunun önlenmesi için herkesin bir görevi bulunuyor. Yangın beklemez. Güvenlik önlemlerimizi alalım!”


GF Hakan Plastik
Georg Fischer, 1802 yılında kurulmuş İsviçre merkezli bir firmadır. 3 ana iş kolunda faaliyet göstermektedir: GF Piping Systems (Boru sistemleri), GF Casting Solutions (Hafif Döküm Çözümleri) ve GF Machining Solutions (Talaşlı İmalat Çözümleri). 34 ülkede 57 üretim tesisine ve yaklaşık 15.000 çalışana sahiptir. GF Piping Systems, plastik ve metalden yapılmış boru sistemleri konusunda dünyadaki lider kuruluşlardan biridir. GFPS, su ve gazın sanayi, kamu hizmetleri ve yapı teknolojisi içinde güvenli bir şekilde taşınması için sistem çözümleri ve yüksek kaliteli bileşenler üretmektedir. 3 ana gruba sahip GFPS, üst yapı, alt yapı ve endüstriyel alana yönelik ürünler sunmaktadır.  1965 yılında kurulan Hakan Plastik, yenilikçi yapısı ile plastik boru sistemleri alanında lider markalardan biridir. Türkiye’de sessiz boruyu ilk üreten firmadır.  2013 yılında gerçekleşen satın alma ile GF Hakan Plastik markası ile plastik boru sektöründe hem iç pazarda hem de ihracat alanında çalışmalarına devam etmektedir. 

\www.gfps.com/tr