(İstanbul Araştırmaları Enstitüsü)’nden Yeni Kitap: “Discovering Byzantium in Istanbul: Scholars, Institutions, and Challenges, 1800–1955”

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün yeni kitabı “Discovering Byzantium in Istanbul: Scholars, Institutions, and Challenges, 1800–1955” yayımlandı. Editörlüğünü Olivier Delouis ve Brigitte Pitarakis’in üstlendiği kitap, İstanbul’da Bizans’ın modern keşfinin ilk evrelerini ve bu mirasın bir akademik araştırma, koruma ve geniş ilgi alanına dönüşmesini inceliyor. 


“Discovering Byzantium in Istanbul: Scholars, Institutions, and Challenges, 1800–1955”
Yayın

Editörler: Olivier Delouis, Brigitte Pitarakis
Yayınevi: İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Yayınları
Çıkış Tarihi: İstanbul, Ağustos 2022
Dil: İngilizce
Sayfa Sayısı: 399


Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü (İAE), “Sempozyum Dizisi”ne yeni bir yayın ekledi. “Discovering Byzantium in Istanbul: Scholars, Institutions, and Challenges, 1800–1955” başlığını taşıyan kitap, İstanbul’un Bizans araştırmalarının akademik bir disipline dönüşme sürecindeki rolünü kişiler, kurumlar ve olaylar üzerinden anlatıyor.

İngilizce olarak yayımlanan kitap, Doğu Akdeniz’de belli başlı arkeolojik keşif gezilerinin ortaya çıkışıyla başlıyor. Osmanlı İmparatorluğu ile Türkiye Cumhuriyeti’ni gündeme oturtan önemli tarihi olaylar ve buluntular açısından zengin bir içeriğe sahip bu dönem, 10. Uluslararası Bizans Araştırmaları Kongresi’nin İstanbul’da ilk kez gerçekleştirilmesiyle sona eriyor.

Editörlüğünü Olivier Delouis ve Brigitte Pitarakis’in yaptığı “Discovering Byzantium in Istanbul: Scholars, Institutions, and Challenges, 1800–1955”, Bizans tarihi ve arkeolojisinin, eski Bizans başkentinde yeni ve rekabetçi bir bilimsel keşif alanına dönüşümünü sunuyor. Bilim insanlarının Konstantinopolis’in anıtlarına ve materyal kültürüne erişim yollarına değiniyor.

“Discovering Byzantium in Istanbul”, hangi yapıtların incelendiğini ve bu yapıtların incelenmesine izin verilen şartları ve bilim insanlarının hem kendi aralarında hem de devlet ve kültür kurumlarıyla kurdukları ilginç ilişki ağlarını okuyucularla paylaşıyor. Ayrıca, uluslararası düzeyde bilimsel rekabet; yeni kurulan yerli ve yabancı enstitü ve müzelerin faaliyetleri ile bilim insanlarının araştırmalara bakış açısı da kitaptaki makalelerin konuları arasında yer alıyor.

“Discovering Byzantium in Istanbul: Scholars, Institutions, and Challenges, 1800–1955” kitabına, kitapçıların yanı sıra Pera Müzesi Artshop ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nden ulaşılabilir.