“Hoffmann’ın Masalları & Tango de la Rose” Sergisi (Ekavart Gallery)de!

Anselmus serisinden (Altın Çanak), 2022

Bilge Alkor, “Hoffmann’ın Masalları & Tango de la Rose” isimli sergisi ile Almanyalı yazar E.T.A. Hoffmann’ın 200. ölüm yıl dönümü anısına beş masalını bir araya getiriyor ve onlara imgelerle yanıt veriyor. Duygu Barlas küratörlüğünde bir kitap projesiyle başlayan sergi, 15 Ekim’den itibaren Ekavart Gallery’de ilk defa sanatseverlerin karşısına çıkıyor.


“Hoffmann’ın Masalları & Tango de la Rose”
Sergi

Küratör: Duygu Barlas
Sanatçı:
Bilge Alkor
Tarih: 15 Ekim – 12 Kasım 2022
Yer: Ekavart Gallery, Gümüşsuyu / İstanbul


Disiplinlerarası diyalogtan beslenen Bilge Alkor, sinema, edebiyat, müzik ve görsel sanatları iç içe geçmiş bir şekilde üretimlerine yansıtıyor. Tekinsizlik, bilinçaltı / bilinçüstü, rüya, dualite, ruh ikizleri gibi temaların ağırlıklı olarak yer aldığı “Hoffmann’ın Masalları & Tango de la Rose”, metinlerle görsellerin, kelimelerle renklerin, seslerle çizgilerin birbirine karıştığı, sanatçının üretim dünyasının kapılarını aralayan, adeta atölyesini galeri salonuna taşıyan bir sergilemeyle karşımıza çıkıyor.

Sigmund Freud’un “edebiyattaki tekinsizliği yaratmanın rakipsiz ustası” olarak bahsettiği Hoffmann, masallarını düş ile gerçek arasında kurgularken, korku ve gizem ögelerini biçemine yerleştiriyor. Alkor da sanatçıdan ilhamla ortaya çıkardığı “Hoffmann’ın Masalları & Tango de la Rose” isimli sergisinde beden, hareket ve ölümün dansını imgelerle kurulu bir koreografi olarak sergiliyor. Hoffmann’ın “Doge ve Dogaressa”, “Altın Çanak”, “Kum Adam”, “Prenses Brambilla”, “Matmazel Scuderi” masallarını kendi özgün diliyle resmeden Alkor, “Tango de la Rose” adlı altıncı öyküyü de kendisi yazıyor.