(İSTANBULSMD) Mimarlık Günü’nü “Scarpa Diyalogları” Sergisi ile Kutluyor!

Kuruluşunun 20. yılını “Dün, Bugün, Yarın” teması altında toplanan etkinliklerle kutlayan İstanbul Serbest Mimarlar Derneği’nin (İstanbulSMD), mimar Carlo Scarpa’ya odaklanan “Scarpa Diyalogları” isimli sergisi, 6 Ekim – 21 Ekim 2022 tarihleri arasında Galeri Işık Teşvikiye’de ziyaretçilerle buluşuyor.


“Scarpa Diyalogları”
Sergi

Küratör: Emiliano Bugatti
Katılımcılar: Emre Arolat, Sevince Bayrak, Hera Büyüktaşçıyan, Ahmet Dogu İpek, Kerem Erginoğlu, Matteo Casari, Luca Compri, Oral Göktaş, Giuseppe Gurrieri, Ersen Gürsel, Aykut Köksal, Koray Malhan, Andrea Morana, Salvatore Oddo, Gianluca Peluffo, Luana Rao, Han Tümertekin, Alfredo Vanotti, Maria Chiara Zarabini
Tarih: 6 – 21 Ekim 2022
Yer: Galeri Işık Teşvikiye


Seranit sponsorluğunda ve İtalyan Kültür Merkezi’nin desteği ile gerçekleşecek akademik içeriği Prof. Dr. Jale Erzen tarafından oluşturulan sergide İstanbulSMD üyesi Cemal Emden’in fotoğrafları ile Türkiye’den ve İtalya’dan, Scarpa üzerine araştırma ve çalışmaları olan yaratıcıların farklı formatlardaki üretimleri mimar, araştırmacı ve yazar Emiliano Bugatti’nin küratörlüğünde Onur Teke’nin sergileme tasarımıyla bir araya geliyor.

20. yaşında mimari tasarım eyleminin iyimserliğine odaklanan İstanbulSMD bu kolektif ve çok uluslu sergi ile nitelikli yapılı çevre için çalışan tüm paydaşlar arasındaki diyalogu zenginleştirmeyi ve mimarlık kültürüne katkı koymayı amaçlıyor. Sergi, Seranit desteğiyle gerçekleştirilen “Le Corbusier – Çapraz Yansımalar” (2016), “Louis Kahn’a Yeni/den Bakış” (2018) projelerinin ardından 2022 yılında İtalyalı mimar, tasarımcı ve sanatçı Carlo Scarpa‘nın dünyasını izleyicilere sunuyor.

Kendi işleri ile mevcut yapılar arasında diyaloglar yaratan Scarpa’nın bu özelliği, projenin bütünü gibi bu serginin de kavramsal odağını oluşturuyor.  Scarpa, benzer güçte bir diyalog, sergilenen eserler ve tasarladığı sergi mekânları arasında da göze çarparak ve sanat eserine farklı bir bakış açısı sunar. İşlerinde birlikte çalıştığı ustalarla da canlı diyaloglar yaratan Scarpa; fikirleri zanaat geleneklerini yenilemek ve iyileştirmek için bir meydan okuma olarak kabul görür. Öte yandan, tasarladığı parçaların, zaman dışındaki anıların keşfi için yollar önerdiği, insan ve mekân arasında zengin ve yüklü bir diyalog hayal eder.

“Scarpa mimarisi” ya da sanatı, daha geniş okuma ve yorumlamanın yollarını açmak için genellikle mimarlığın disipliner sınırlarını aşıyor. Scarpa‘nın işlerinin estetik niteliğini ve zenginliğini yakalayan Cemal Emden, sergide mimari sofistikasyonu üzerinden dikkat çekici görüntüler sunuyor.

Sergi, İtalya ve Türkiye’den on dokuz mimar ve sanatçı tarafından seçilen on yedi Scarpa projesini mercek altına alıyor. Emiliano Bugatti‘nin küratörlüğünü ve editörlüğünü yaptığı projede Emden‘in fotoğraflarıyla diyalog kuran isimler, çeşitli metinler veya grafik çalışmalar ile diyalogu geliştiriyor. Serginin özel bir bölümü ise işlerinin şaşırtıcı detaylarının çoğu demirciler ve marangozlar tarafından üretilen Carlo Scarpa ile çalışmış ve günümüzde Venedik’te hala aktif olan iki atölyeye ayrılıyor.

“Scarpa Diyalogları” sergisi pazar günleri hariç her gün 10.00 – 20.00 saatleri arasında Galeri Işık Teşvikiye’de ücretsiz olarak gezilebilir.


İstanbulSMD
İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İstanbulSMD), Temmuz 2002 tarihinde ülkemizdeki mimarlık kültürüne katkı sunmak, mimarlık mesleğinin toplumdaki saygınlığını ve etkinliğini artırmak, kentsel planlama kararlarının/kente müdahalenin topluma karşı sorumluluk anlayışı ile yapılmasını sağlamak ve yapılı çevrenin niteliğini yükseltmek amacıyla kurulmuştur. 

\www.ismd.org.tr

Seranit 
Seranit, 30 yıl önce Türkiye’nin ilk porselen fabrikası olarak Bilecik’te kuruldu. Dünya çapında 60 ülkede 300’e yakın satış noktasında hizmet vermektedir. Seranit; konut, hastane, alışveriş merkezleri, ulaşım ağları, kültür merkezleri, turizm yapıları ve marketler gibi pek çok farklı alanda uygulanan ürünleri ile projelere değer katmaktadır. 

\www.seranit.com.tr