(Türk Eğitim Vakfı) Zeki Müren’i “Alkışlarla” Anıyor!

Türk Eğitim Vakfı (TEV), Zeki Müren’in aramızdan ayrılışının 26. yıl dönümünü alkışlarla yad ediyor. TEV’in en önemli bağışçılarından olan Zeki Müren’in “Alkışlarla yaşıyorum” sözünden ilham alarak başlatılan proje, “Zeki Müren’i anmak için başlayan alkışlar sürsün, bursla okutulan öğrencilerin mezuniyet alkışlarına dönüşsün” mesajıyla başladı.

Türk Eğitim Vakfı, “Kalpten kalbe akışlarla, alkışlarla yaşıyorum” diyen Zeki Müren‘in ölümünün 26’ncı yıl dönümünü anlamlı bir proje ile anıyor. Geçtiğimiz yıl maddi, sosyal ve psikolojik zorluklar nedeniyle okula dönememe riskiyle karşı karşıya kalan bursiyerleri için #yarıdakalmasın projesini hayata geçiren TEV, Zeki Müren’i alkışlarla ölümsüz kılarak onun aziz hatırasını bağış ve desteklerle yaşatmaya davet ediyor.

Henüz hayattayken mal varlığını Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı ve TEV’e bağışlayan Zeki Müren, başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan Türkiyeli gençlere eğitim imkânı sağlayarak ışık olmaya devam ediyor. TEV ve Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı, sanatçının mirasının yasal varisleri olarak 2002 yılında Bursa’nın Nilüfer İlçesi’nde sanat üzerine eğitimler verilen Türk Eğitim Vakfı (TEV) ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Mehmetçik Vakfı – Bursa Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesi’ni yaptırdı. Bugüne dek 1282 öğrencinin mezun olduğu okulda halihazırda 301 öğrenci öğrenim görüyor.

Zeki Müren’in vefatının ardından oluşturulan TEV – Zeki Müren Burs Fonu’ndan ise bugüne kadar Türkiye geneline yaklaşık 4000 burs sağlandı. Bu fondan 2022 – 2023 eğitim ve öğretim yılında yaklaşık 202 öğrenciye 9 ay boyunca ayda 1325 TL burs desteği sağlanacak.

TEV‘in Zeki Müren için hazırlamış olduğu kitapçık buradan incelenebilir.


Türk Eğitim Vakfı 
Türk Eğitim Vakfı (TEV), 4 Mayıs 1967 tarihinde merhum Vehbi Koç’un önderliğinde eğitime gönül vermiş 205 Türk aydını tarafından kuruldu. Başarılı ve maddi olanakları sınırlı olan öğrencilere burs desteği vererek Türkiye’ye ve insanlığa katkı sağlayacak öncü gençleri ve onların yetişecekleri eğitim sistemini destekleyen TEV, kuruluşundan günümüze yaklaşık 260 bin yurt içi ve 2 bin yurt dışı bursu sağladı. Eğitime katkılarını 31 adet eğitim tesisi yaptırarak destekleyen Türk Eğitim Vakfı ayrıca Türkiye’de üstün başarılı ve yüksek potansiyelli öğrencilere ihtiyaç duydukları eğitimi lise düzeyinde sağlamak amacıyla kurulan İnanç Lisesi’ni 2001 yılında devraldı ve okul Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi (TEVİTÖL) adıyla eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir. İzmir’de, Trabzon’da ve Ankara’da kız öğrenci yurdu açarak Türk Eğitim Vakfı Öğrenci Yurtları İktisadi İşletmesi bünyesinde faaliyet alanını genişletti.