[Proje]: Pi Ofis

Proje Adı: Pİ OFİS
İSTANBUL, 2022
İç Mimari: WAND WORKS MİMARLIK | AYŞE AYBÜKE SAMAST, DAMLA PINAR ÇELİK
İşveren: Pİ MARKETING
Fotoğrafçı: HACER BOZKURT

İstanbul, Bakırköy’de konumlanan Pi Ofis, Wand Works Mimarlık tarafından tasarlandı. 60 m²’lik ofis projesi, 2022 yılında kullanıma açıldı. 

Pi Office, İstanbul merkezli bir dijital pazarlama ve reklam şirketinin çalışma alanı. Yeni kurulan şirketin ilk fiziksel alanının konsept tasarımı için mimarlardan, tek başına konsantre olma, resmi bir toplantı yapma veya kapsayıcı bir ortamda beyin fırtınası yapma gibi farklı çalışma senaryolarını küçük bir alanda barındırabilecek bir yer tasarlamaları istenmiş.

Şirketin adını Pi sayısından alması mimarlar için bir ilham kaynağı olmuş ve onları Pi’nin nasıl görünebileceği konusunda düşünmeye sevk etmiş. Mimarlar tarafından Pi’nin mükemmel bir daireyle olan ilişkisi ve Pi’nin dairesel temsilleri üzerine çalışılmış ve bu da ofis ve diğer alanları ayıran tavan yapısına ilham vermiş. Tavandaki havalandırma kanallarının birleşiminin görüntüsü ortaya çıkarılmış ve sarıya boyanmış. Başlarını bir an monitörden kaldırdıklarında görecekleri dairesel strüktürün ve hava kanallarının üstlerindeki birleşim noktasının görüntüsü, ofiste görsel ve iletişim odaklı işler üreten tasarımcılara ilham vermek için tasarlanmış.

Ofis alanları, ekonomi odaklı, maliyet ve alan açısından verimli cubicle çiftlikleri ve toplantı odaları olmaktan, birden fazla düzeyden ve departmandan insanların birlikte çalışmasına ve yaratmasına olanak tanıyan, çeşitlilik bilincine sahip iş yerlerine doğru uzun bir dönüşüm yolculuğu geçirmiş. “Birlikte yarat” sloganından ilham alan mimarlar, Pi Ofis‘in küçük alanını, insanların birbirleriyle etkileşime girmesine olanak tanıyan esnek bir total alan olarak tasarlamış. Toplantı odası, kapalıyken özel bir toplantı alanı olarak ya da açık ve ofise bağlıyken bir çalışma istasyonu olarak kullanıma uygun; daha az duvar ve daha fazla perde bu esneklik sağlanmış. Dinlenme alanı; karşılama, bekleme veya rahat bir çalışma ortamı gibi birçok amaca hizmet etmektedir. Açık kitaplık, görsel bağlantıyı engellemeden alanı ikiye ayırmaktadır. Çalışma alanı, çeşitli çalışan sayısı ve kullanım şekline hizmet eden devamlı lineer bir masadan oluşmaktadır. Monokrom renk şeması ile birlikte “yaratıcılığın rengi” olan sarı baskın bir şekilde kullanılmış.

Pi Ofis | Plan

Aydınlatma

  • Goya Aydınlatma [Lineer Aydınlatmalar]

Mobilya Aksesuar

  • İkea Fejka
  • İkea Landskrona
  • İkea VittsjöI
  • Çamsan [Mdf Beyaz Mobilyalar, Mutfak, Kütüphane, Masalar]

Bitirme İşleri

  • Jotun Süper Mat Boya
  • Viko [Anahtar ve Prizler]