Ankara’daki Şiddetli Yağış Sırasında Yaşanan Şantiye Kazası Hakkında (TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi)’nden Açıklama!

Ankara’da 15 Ağustos 2022 günü yaşanan fırtına ve şiddetli yağış sırasında,  Pasifik İnşaat’a ait Merkez Ankara şantiyesinde stajyer inşaat mühendisi olarak görev yapan Hacettepe Üniversitesi 3. Sınıf öğrencisi Taha Çetin hayatını kaybederken ODTÜ Mimarlık öğrencisi Ege Kıratlı ve Atatürk Üniversitesi İnşaat Mühendisliği öğrencisi Emre Çetin yaralandı. TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi 47. Dönem Yönetim Kurulu konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: 

“Başkentte günler öncesinde uyarıları yapılan ve dün yaşanan sağanak yağış ve fırtına sırasında, Pasifik İnşaat’a ait Merkez Ankara şantiyesinde stajyer bir inşaat mühendisliği öğrencisi yaşamını yitirmiş, biri mimarlık, diğeri inşaat mühendisliği bölümünden 2 öğrenci ise ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılmıştır. ODTÜ öğrencisi, meslektaş adayımız Ege Kıratlı’ya ve Atatürk Üniversitesi inşaat mühendisliği öğrencisi Emre Çetin’e acil şifalar dilerken, hayatını kaybeden Hacettepe Üniversitesi 3. Sınıf öğrencisi Taha Çetin’in ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyor, acılarını paylaşıyoruz.

Planlama, proje, ihale ve uygulama safhalarının her aşaması problemli olan, Şubemizin davasının bulunduğu ve en son İller Bankası’nın taşınması sonrası işçi sağlığı ve iş güvenliği açısından çalışmaya uygun olmayan koşulları belgelediği için İller Bankası çalışanı Yönetim Kurulu üyemizin işten çıkarıldığı Merkez Ankara projesi şimdi de başkentin göbeğinde bir iş cinayetine neden olmuştur. Valilik, AFAD ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin defalarca olağanüstü hava olaylarına ve yağışa karşı uyarılar yapmasına rağmen, rüzgâr nedeniyle kule vinç dahi çalışmıyorken stajyer öğrencilerin şantiyede sahaya çıkarılmış olması ve kolon kalıplarının alanda sabitlenmeden serbest halde bırakılması işçi sağlığı ve iş güvenliğinin hiçe sayıldığının göstergesidir. Nitekim şiddetli rüzgâra dayanamayan kalıpların devrilmesi, iki stajyerin yaralanmasına, birinin ise ölümüne neden olmuştur.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak, Merkez Ankara şantiyesinde 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na aykırı uygulamalar olduğuna dair Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na daha önce yaptığımız resmi başvurulara risk olmadığı yönünde geri dönüş yapılmışken, dün yaşanan iş cinayeti ve yaralanmalara ilişkin tüm sorumlular hakkında işlem yapılması ve detaylı incelemeler hususunda konunun takipçisi olacağımızı duyuruyor, tedavi gören öğrencilerin bir an önce sağlığına kavuşmalarını diliyoruz.”

Binat Mimarlık Medya Grubu olarak Taha Çetin’in ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyor, Ege Kıratlı ve Emre Çetin’e acil şifalar diliyoruz.