(Arter) “Tonedmelisma Müzik Festivali”ne Ev Sahipliği Yapacak!

Arter, besteci Ataç Sezer öncülüğündeki “Tonedmelisma Müzik Festivali”ni, 3 – 4 Eylül 2022 tarihlerinde Sevgi Gönül Oditoryumu’nda ağırlayacak. “Akıl ve Mistik: Fuâd” temalı festivalin 3 Eylül’de gerçekleşecek açılış konserinde E-MEX Ensemble, Golijov, Bach ve Debussy’nin bestelerinin yanı sıra Füsun Köksal ile Marc L. Vogler’in festival için besteledikleri eserlerin dünya prömiyeri gerçekleşecek.


Tonedmelisma Müzik Festivali: “Akıl ve Mistik: Fuâd”

Tarih: 3 – 4 Eylül 2022
Yer: Arter Sevgi Gönül Oditoryumu
Katılım: Ücretli, Bilet Gerekli


Farklı müzik kültürlerini bir araya getirerek daha bireysel bir dünya müziği kavrayışı geliştirmeyi amaçlayan “Tonedmelisma Müzik Festivali”, çağdaş müzikle mistik gelenek arasındaki karşılıklı etkileşime odaklanıyor. Festival, çağdaş müziğin matematiksel değerlere dayanan teknik yenilikler sonucunda aldığı somut ve ölçülebilir formu, kültür, ses ve enstrümanlardan doğan mistisizmle bir araya getirmeyi hedefliyor.

Arter Sevgi Gönül Oditoryumu’nda gerçekleştirilecek konserlerin eser seçkisi, mistisizmin erişilemez ve tasavvur edilemez âleminden gelen gelenekleri, anlamları ve fikirleri tınılara ve tonlara dönüştürerek evrendeki seslerin bir ahengini yakalamayı hedefliyor. Çağdaş müziğin tüm türlerini kapsayan bir yelpazede üretim ve icralar gerçekleştiren E-MEX Ensemble’in vereceği konserler, 3 Eylül Cumartesi akşamı saat 19.00’da ve 4 Eylül Pazar günü saat 15.00’te gerçekleşecek.

Kunststiftung NRW, Goethe-Institut ve E-MEX e.V. desteğiyle ve “Tonedmelisma Müzik Festivali” ile Arter’in iş birliğiyle düzenlenen festivalin biletleri Arter’den temin edilebilir veya biletler@arter.org.tr adresi üzerinden rezervasyon yaptırılabilir.

Arter’in güncel programlarına ilişkin daha detaylı bilgiye \www.arter.org.tr web sitesinden erişilebilir.


E-MEX Ensemble
1999 yılında kurulan E-MEX Ensemble, çağdaş müziğin tüm türlerini kapsayan bir yelpazede üretim ve icralar gerçekleştiriyor. Bestecilerle yakın ve doğrudan bir çalışma yöntemini benimseyen topluluğun geniş repertuarı, 20. yüzyıl eserlerine odaklanıyor. Ses, video, dans ve film alanlarında çalışan çok sayıda sanatçıyla farklı işbirlikleri gerçekleştiren E-MEX Ensemble, aralarında SWR, WDR ve DLF’nin de bulunduğu kurumlarla ortak müzik kayıtlarının yanı sıra dünya çapında turnelerle yeni konser formatlarını dinleyiciye sunuyor.

Füsun Köksal
Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi ve Köln Müzik Yüksekokulu’nun ardından Chicago Üniversitesi’nde doktora çalışmalarını tamamlayan Füsun Köksal, 2009 yılında Fransa’da 3. Uluslararası Pablo Casals Odülü’ne aday gösterildi. Eserleri Arditti String Quartet, Pacifica Quartet, International Ensemble Modern Academy, Bilkent Senfoni Orkestrası, Ensemble Phoenix ve Hezarfen Ensemble gibi uluslararası alanda tanınmış topluluklar tarafından icra edilen besteci; Schleswig Holstein Music Festival (Almanya), Via Stellae Festival (Ispanya), Grenzgänger Festival (Almanya), Forum Neuer Musik (Almanya), Fertile Crescent (ABD), Berliner Festspiele-MaerzMusik (Almanya), Warsaw Autumn Festival (Polonya) gibi çok sayıda uluslararası festivalde yer aldı. Köksal, Bilkent Üniversitesi ve Chicago Üniversitesi’nde öğretim görevlisi, Pittsburgh Üniversitesi ve Middlebury College’de öğretim üyeliği görevlerinde bulunmuştur.

Marc L. Vogler
İlk piyano derslerini dört yaşında alan Marc L. Vogler, klasik piyanistler Rainer M. Klaas, Tobias Koch ve Paulo Álvares’in öğrencisi oldu. Berlin Filarmoni Orkestrası (Opus One 2020) ve 2022 Felix Mendelssohn Bartholdy Üniversitesi’nin düzenlediği yarışmalarda ödüller alan Vogler; 2020’de, uluslararası beste yarışması Artistes en Herbe Luxembourg’da piyano eseri “Zorn” ile en iyi piyano kompozisyonu özel ödülüne layık görülmüştür. Macar Pécs Senfoni Orkestrası ile 2018 Europäische Klassikfestival (Avrupa Klasikleri Festivali), AchtBrücken-Festival der Kölner Philharmonie (WDR 3’te radyo yayını), Königswinter Senfoni Orkestrası, BTHVN 2020 Festival Lighthouse Cordouan (2018) ve Ensemble Musikfabrik için beste siparişleri alan Marc L. Vogler, Köln Müzik ve Dans Yüksek Okulu’nda orkestra şefi olarak, RSH Düsseldorf Senfoni Orkestrası’nda ise Christian von Gehren’in asistanı olarak görev yapmıştır.