“Unutma Bahçesi” Sergisi (Franken Yahudi Müzesi)’nde Ziyaret Edilebilir!

Fürth’teki Franken Yahudi Müzesi, Dilşad Aladağ ve Eda Aslan küratörlüğündeki “Unutma Bahçesi” sergisi ve sanatsal araştırma projesine ev sahipliği yapıyor. Botanikçi Alfred Heilbronn ve  İstanbul Üniversitesi bünyesinde kurduğu Botanik Bahçesi’ne odaklanan sergi, 26 Şubat 2023 tarihine kadar ziyaret edilebilir.


“Unutma Bahçesi”
Sergi

Küratörler: Dilşad Aladağ, Eda Aslan
Tarih: 15 Temmuz 2022 Cuma -26 Şubat 2023 Pazar
Yer: Franken Yahudi Müzesi, Fürth/Almanya


Dilşad Aladağ ve Eda Aslan | Fotoğraf: Fikret Can Kuşadalı

Dilşad Aladağ ve Eda Aslan’ın ortak çalışmaları, dönüşümler ve bu dönüşümlerin mekânlar ve bellekler üzerindeki yıkıcı etkilerini merkezine alıyor. Bu odak ile geliştirdikleri sanatsal araştırma pratiği, toplama ve arşivleme kavramlarıyla bağlantı kuruyor. İkili, Unutma Bahçesi ile İstanbul’da konumlanan Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi‘nin karşılaştığı yıkım tehdidine karşı bir hatırlama ve hatırlatma mücadelesi veriyor ve sergi merkezinde şu soruyu soruyor: “Bir mekânı kaydetmek, hafızalardaki yerini diri tutmak, şehrin hafızasında bahçeye bir yer açmak mümkün mü?”

Unutma Bahçesi Projesi’nin yolculuğu İstanbul’dan Almanya’ya uzanarak Heilbronn ailesinin Frankfurt’ta tutulan arşivleriyle gelişmeye devam ediyor. Proje, DEPO İstanbul‘da sergilenmesinin bir yıl sonra, Alfred Heilbronn’un doğum yeri ve Heilbronn ailesinin Shoah’a kadar yaşadığı Fürth’te yeniden izleyiciyle buluşuyor. Almanca ve Türkçe olarak sergilenen Unutma Bahçesi, Alfred Heilbronn’un yaşadığı vatanını kaybetme ve Türkiye’deki işini kaybetme deneyimlerini ses, video ve sanat enstalasyonları ile ortaya koyuyor.

Franken Yahudi Müzesi Bahçesi

Ayrıntılı bilgi için: https://www.juedisches-museum.org/unutma-bahcesi/