Kezban Arca Batıbeki “Yolda 2” Sergisi ile (Atelier Marvy)de!

Kezban Arca Batıbeki’nin “Yolda 2” adlı sergisi, 29 Temmuz’da Club Marvy’nin multidisipliner sanat galerisi Atelier Marvy’de sanatseverlerle buluşuyor.


“Yolda 2”
Sergi

Sanatçı: Kezban Arca Batıbeki
Tarih: 29 Temmuz 2022 – 23 Eylül 2022
Yer: Atelier Marvy, İzmir


Sanat yönetmenliğini Döne Otyam’ın üstlendiği Atelier Marvy, geçtiğimiz beş yılda sezon boyunca gerçekleştirdiği sergilerle çağdaş sanat alanında birçok sanatçının çalışmalarını sanatseverlerle buluşturdu. Multidisipliner sanat yaklaşımı ile Atelier Marvy’de bugüne kadar resim, fotoğraf, heykel, baskı teknikleri ve video alanında pek çok eser Club Marvy‘de yer aldı.

Kezban Arca Batıbeki, son dönemde dünyada yaşanan pandemi sürecinde ele aldığı ve kişisel hafıza arkeolojisi içinde ortaya çıkardığı fotoğraflarında, deneyimin kendisini bir görme / bakma biçimine çeviriyor. “Fotoğraf biriktirmek, dünyayı biriktirmek” ise sanatçı yıllar içinde çıktığı yolculuklarda biriktirdiği anları yine kendine özgü yöntemiyle manipüle ederek dijital – kolaj sinematografik fotoğraflar olarak ortaya çıkarıyor. Ancak bu sahnelerde ve kompozisyonlarda izlenen her bir imge, seçilen öğelerin gelişigüzel yeniden düzenlenmesi değil, sanatçıya özgü bir iç görüşün ifadesi olarak kendine yer buluyor.

Batıbeki’nin yolculuklarında çektiği fotoğrafların her biri birer hafıza andacı olarak işliyor. Çünkü “Yol”, dünyayı anlamlandırmanın bir şekliyse, sanatçının yolları ne ezoterik bir aydınlanmanın metaforu ne de duygusal ya da simgesel katılımı zorunlu kılan bahşedilmiş birer şifre. Ama bir tür “merakı” talep ediyor ve bu merak “yol” ve “hafıza” ilişkisinde yalın bir keşif coşkusu taşıyor. Çünkü, kişinin hatırlama / anımsama mekanizması bir şeyi nasıl yaşadığıyla ilgili olmaktan ziyade onu nasıl kaydettiği ve o kaydedileni nasıl yorumlayarak “güncelleme” yaptığıyla ilişkili görülüyor. Hafıza için mekân, hatırlama için zaman ne ise sanatçı için de onun fotoğraflarının amacı, mekân ve zamanı doğrudan deneyimleyebilmenin yolunu açmak. Sanatçının fotoğraflarında zamanın ve mekânın sabitlendiği o hareketsiz dünya kendini izleyiciden bağımsız bir biçimde sunuyor.

“Yolda 2” sergisi, 23 Eylül’e kadar kadar Atelier Marvy’de ziyaret edilebilir. Ayrıntılı bilgi için Atelier Marvy web sayfası ve Instagram sayfası incelenebilir.


Kezban Arca Batıbeki 
Ressam, grafiker ve fotoğrafçı Kezban Arca Batıbeki, 1956 yılında İstanbul’da doğdu. 1980 yılında İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Grafik Sanatlar Bölümü’nden mezun oldu. 1983’te gittiği ve uzun süre kaldığı Oxford ve Londra’da resim üzerine yoğunlaştı. 1984 ten itibaren popüler kültür üzerine yaptığı resimlerle çağdaş sanat alanında tanınmaya başladı. Sanat kariyerine kitap ve dergi illüstrasyonları ve afişler yaparak başlayan sanatçı 1984 yılından bu yana resim, fotoğraf, yerleştirme, kısa filmler üretti caz ve seyahat üzerine seri yazılar yazdı. 21 kişisel sergi açtı, birçok yurtiçi ve yurtdışı karma sergiye katıldı. 1992 ve 1993 yıllarında Esbank Yarışması büyük ödüllerinin iki kez sahibi oldu.