(2022 RIBA Stirling Ödülü)’nün Finalistleri Açıklandı!

© Nick Kane

The Royal Institute of British Architects – RIBA (İngiliz Kraliyet Mimarlar Enstitüsü), 2022 Stirling Ödülü’nün finalistlerini açıkladı. Her yıl, İngiliz mimarisine en büyük katkıyı yaptığı düşünülen yapıya verilen Stirling Ödülü’nün altı projelik listesi, iki konut ve dört eğitim yapısını içeriyor.

Bu yılın finalistleri arasında; 100 Liverpool Street (Hopkins Architects), Forth Valley College – Falkirk Kampüsü (Reiach and Hall Architects), Hackney New İlkokulu ve 333 Kingsland Road (Henley Halebrown),   Orchard Gardens (Panter Hudspith Architects), Sands End Sanat ve Toplum Merkezi (Mae Architects) ve Magdalene College‘daki New Library (Niall McLaughlin Architects) yer alıyor.

Finale kalan altı projeden dördü – 100 Liverpool Street, Hackney New İlkokulu, Orchard Gardens ve Sands End Sanat ve Toplum Merkezi – Londra’da, diğer iki proje New Library ve Falkirk Kampüsü ise, İskoçya’da bulunuyor. Geçmiş yıllarda Reiach and Hall Architects, Hopkins Architects ve Niall McLaughlin Architects üç ve Henley Halebrown bir kez Stirling Ödülü‘nün finalistleri arasında yer alırken, daha önce hiçbiri bu ödülün sahibi olamamıştı.


Kısa Listede Yer Alan Projeler

Yenileme projesi,  1980’lerden kalma eski bir ofis binasını 21. yüzyıla uygun, yüksek kaliteli, esnek bir ticari binaya dönüştürmeyi amaçlamış. Projenin mevcut binayı yeniden kullanma yaklaşımı, kurtarılabilecek olanın muhafaza edilmesi ve yalnızca gerekli eklemelerin yapılması ile öne çıkıyor.

© Jane Airey

Kullanım ömrünün sonuna gelmiş 1960’lardan kalma bir binanın yerini alan yeni kampüs yapıları, canlı bir öğrenme ortamı yaratmak için iç içe geçmiş avlular, sokaklar, açık öğrenme alanları ve kapalı sınıflardan oluşan bir ızgara şeklinde düzenlenmiş.

© Reiach and Hall Architects

Okul projesi, bir avluyla birbirine bağlanan sınıflardan oluşuyor ve iç koridorların ortadan kaldırılmasıyla eğitim yapısı normlarına açıkça meydan okuyor. Bu kısıtlı okul sahasında gerekli aydınlatma ve havalandırmayı sağlamak için önerilen çözümler jüri tarafından takdir edilmekte.

© Nick Kane

228 konut ve 2.500 metrekarelik perakende ve kültürel alandan oluşan Orchard Gardens, tüm bir şehir bloğu ve Elephant & Castle bölgesinin yenilenmesinin ana bileşenini oluşturuyor. Proje, 5 ila 19 kat arasında değişen yüksekliklerde kontrast ölçekleriyle ortak bahçeyi saran bir yapı kümesi olarak tasarlanmış.

Fulham South Park’ın kuzeybatı köşesinde gerçekleşen proje kapsamında, atıl durumdaki 1903 tarihli Clancarty Lodge yapısı yeni eklemelerle restore edilerek bir sanat ve toplum merkezi olarak yeniden kullanıma kazandırılıyor.
© Rory Gardiner

Kütüphane tasarımı, pasif aydınlatma ve doğal  havalandırma  gereksinimleriyle şekillendirilmiş. Öngörülen enerji performansı, RIBA 2030 kriterlerini sağlarken yaşam boyu karbon değerlendirmeleri açısından da bu yılın en iyi başvurulardan biri olma özelliği taşıyor.

© Nick Kane

RIBA‘ya göre seçimler, sürdürülebilirlik ve topluma odaklanma kriterleri göz önüne alınarak yapıldı. 2022 RIBA Stirling Ödülü‘nün kazananı 13 Ekim 2022‘de RIBA‘nın Londra merkezinde açıklanacak.

Ayrıntılı bilgi için: https://www.architecture.com/awards-and-competitions-landing-page/awards/riba-stirling-prize