(GMK) 41. Grafik Tasarım Sergisi için Başvurular Başladı!

Afiş ve Sergi Görsel Kimlik Tasarımı Seda Yüksel

Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (GMK) tarafından düzenlenen Grafik Tasarım Sergisi’nin 41’incisi için başvuru süreci başladı. Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek sergiye erken katılım için son gün 19 Ağustos, son katılım tarihi ise 16 Eylül 2022.


41. Grafik Tasarım Sergisi

Sergi Açılışı: 2 Aralık 2022
Yer: Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi
Erken Katılım Tarihi:
18 Temmuz 2022 – 19 Ağustos 2022
Son Katılım Tarihi: 16 Eylül 2022


Kurukahveci Mehmet Efendi’nin ana sponsorluğunda düzenlenen, Ekim ayında Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek 41. Grafik Tasarım Sergisi’nde, GMK Ödüllerinin yanı sıra pek çok özel ödül sahibini bulacak. Bu yıl sergide, dâhil edilen Sosyal Medya Gönderi – Hikâye Tasarımı ve Mobil Uygulama Tasarımı ile birlikte 24 kategori yer alıyor. Tasarımcılar, Eylül 2021 itibarıyla üretilmiş işleriyle sergiye başvuruda bulunabilecek.

Serginin görsel kimlik tasarımı, geçtiğimiz yıl Eczacıbaşı Yılın Genç Grafik Tasarımcısı Ödülü’nü kazanan Seda Yüksel tarafından gerçekleştirildi. 41. Grafik Tasarım Yarışması’nda bu yıl GMK Ödülleri ve Öğrenci Projeleri Seçici Kurullarının yanı sıra Dijital İşler Seçici Kurulu da bulunuyor. GMK Ödülleri Seçici Kurulu; Deniz Marlalı, Koray Doyran, Ömür Kula Çapan, Pemra Ataç, Salih Küçükağa, Uğurcan Ataoğlu ve Yiğit Karagöz’den; Öğrenci Projeleri Seçici Kurulu; Aksel Ceylan, Murat Dorkip ve Gizem Kara; sergiye bu yıl eklenen ve yıl içinde gerçekleştirilmiş dijital işlerin değerlendirileceği Dijital Projeler Seçici Kurulu ise Alaa Alnuaimi, Burcu Dayanıklı ve Serhan Acar’dan oluşuyor.

Sergi kapsamında GMK ödüllerinin yanı sıra Bikem Özsunay Vakfı Yılın Öğrenci Projesi Ödülü, Emin Barın Logotayp Ödülü, İhap Hulusi Afiş Ödülü, Sait Maden Tipografi Ödülü, TÜYAP Kitap Kapağı Ödülü ve Eczacıbaşı Yılın Genç Grafik Tasarımcısı Ödülü ilgili kurum ve kuruluşların uzun yıllardır süregelen katkılarıyla verilmeye devam ediyor.

GMK üyesi olma koşulu aranmaksızın tüm grafik tasarımcıların Eylül 2021 itibarıyla ürettikleri işleriyle 24 farklı kategoride başvurabileceği sergiye ilişkin ayrıntılı bilgi ve başvuru için GMK web sayfası ziyaret edilebilir.

Geçmiş Grafik Tasarım Sergileri arşivine ise buradan erişilebilir.


GMK ve Grafik Tasarım Sergileri
Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (GMK), 1978 yılında İstanbul’da kuruldu. Reklam ajanslarının ve tasarım stüdyolarının yaratıcı kadrolarından, akademisyenler ve öğrencilere uzanan bir üye yelpazesine sahip kuruluş; Türkiye’de grafik tasarımın gelişmesi, bu alanda üretim yapan tasarımcıların bir araya gelmesi ve mesleki haklarının korunması amaçlarını taşıyor. 38 yıldır düzenlediği Grafik Tasarım Sergisi ve yayınlarıyla Türkiye’de grafik tasarım alanında ciddi bir bellek oluşturan GMK, 1993 yılından beri Uluslararası Tasarım Konseyi (IcoD) üyesi.  

Kuruluşun 1981 yılından beridir süregelen Grafik Tasarım Sergileri, Türkiye’nin köklü ve önemli tasarım etkinliklerinden biri. Bir yılın tasarımlarını çeşitli kategorilerde ve toplu olarak görme  olanağını sunan sergi, başlangıcından bu yana iş, üretim, kültür dünyası ve toplum ile grafik tasarım arasındaki bağı kuvvetlendirmeyi, farklı kuşaktan ve farklı tasarım anlayışlarına sahip meslektaşlar arasında bir kültürel alışveriş ve etkileşim platformu yaratmayı, genç tasarımcıları desteklemeyi ve teşvik etmeyi amaçlıyor. 

2018 yılında, Asya bölgesinin önde gelen konsept ve tasarım yayınlarından Design 360°  Magazine, “Avrupa Grafik Tasarımındaki Yeni Aktör” olarak nitelendirdiği GMK ve Grafik  Tasarım Sergisi’ne detaylı yer ayırdı. GMK’nın bir sivil toplum kuruluşu olarak 40 yıllık serüvenini ve meslek adına çalışmalarını aktaran kitabı GMK 40+ 2021’in Ekim ayında  yayımlandı.