(ISTANBUL’74) “İnsan ve Doğa Arasında” Sergisi ile Bodrum Maçakızı’nda!

Steve Messam, Jetty

ISTANBUL’74’ün “İnsan ve Doğa Arasında” isimli sanat ve tasarım karma sergisi, 10 Eylül’e kadar Bodrum Maçakızı’nda sanatseverlerle buluşuyor. 


“İnsan ve Doğa Arasında”
Sergi

Küratör: Demet Müftüoğlu Eşeli
Tarih:
1 Temmuz 2022 – 10 Eylül 2022
Yer: Maçakızı Otel, Bodrum


Demet Müftüoğlu Eşeli küratörlüğündeki “İnsan ve Doğa Arasında” sergisi, yaratıcılık ve sanatsal iş birlikleri için bölgenin antik kültürel dokusuyla harmanlanmış yeni bir keşif alanına işaret ediyor. Sergi, disiplinlerarası pratiklerin çeşitliliğini temsil eden, Türkiyeli ve yabancı sanatçıların eserlerini bir araya getiriyor.

Sergi; İsviçreli çağdaş sanatçı Federica Perazzoli, Arjantinli endüstriyel tasarımcı ve sanatçı Cristián Mohaded, Hollandalı – Yeni Zelandalı tasarımcı ve sanatçı Sabine Marcelis, İngiliz enstalasyon sanatçısı Steve Messam, Küba kökenli Amerikalı sanatçılar José Parlá & Rey Parlá, Amerikalı tekstil sanatçısı ve heykeltıraş Rachel Hayes, art kilim akımı öncüsü Belkıs Balpınar, Pi Artworks iş birliğiyle Türkiyeli çağdaş sanatçı Mehmet Ali Uysal, Galeri Nev İstanbul iş birliğiyle Amerikalı kavramsal sanatçı Mike Berg, interdisipliner sanatçı Koray Tokdemir ve kavramsal sanatçı Carlito Dalceggio de dâhil olmak üzere çeşitli disiplinlerden sanatçıların işlerinden bir seçki sunuyor. Misafir sanatçı programı kapsamında Bodrum’a davet edilen sanatçılar, sergiye özel eserlerini Ege doğasından esinlenerek, yerel teknikler ve doğal malzemeler kullanarak, lokal atölyeler ve stüdyolarla iş birliği içinde üretti.

“İnsan ve Doğa Arasında”, Maçakızı’nda konumlanacak sergi için özel olarak tasarlanan özel işler ve çeşitli çağdaş sanat eserlerini, doğal çevre ve mekanlarla diyalog içerisinde sunacak. Sanat, tasarım ve zanaatın kültürler ve insanlar arasındaki bağı global ölçekte güçlendirme misyonuna odaklanan “İnsan ve Doğa Arasında”, beşeriyet ve doğa arasındaki temel anlatıları ve iç içe geçen ilişkileri araştırıyor. Sergi, izleyicileri doğal zenginliğin ahengi içinde sunulan eserleri yakın plana alarak, her pratiğin ve zanaatın derinliğini yepyeni bir ışıkla keşfetmeye davet ediyor.

Sergi hakkında ayrıntılı bilgi için ISTANBUL’74 web sayfası ve Instagram, Facebook, Twitter ve YouTube sayfaları takip edilebilir.