(ARREDAMENTO MİMARLIK)’ın “Bodrum” Özel Yaz Sayısı Çıktı!

Arredamento Mimarlık, Temmuz-Ağustos yaz sayısında, geniş kapsamlı bir dosya ile Bodrum Yarımadası’nın son yıllarda geçirdiği büyük dönüşümü tartışıyor. 

Bodrum; Halikarnas Balıkçısı’nın keşfettiği, hatta o nedenle kendisine ad seçtiği bir zamanların küçük kasabası. 1960’larda Mavi Anadolu grubunun bir gezi destinasyonu olarak Türkiye gündemine yerleştirdiği yer. Mavi yolculukların kıyısı. Sonraki onyılda bir kaçış mekanı. Küçük bir özgürlük cebi. Ne var ki, giderek İstanbul’un bir şubesine dönüştü. Metropolde ne varsa artık orada da var. Orası bir yatırım alanı. Böyle olunca, her yerde olan orada da oluyor. Dağları taşları küçük beyaz prizmalarla kaplandı. Şimdilerde orayı bir kasaba, hatta kent saymak da zor. Bodrum Yarımadası bir metropol bugün. Yarımada’nın geçirdiği dönüşümü kapsamlı bir tartışma ile ele alan Tema dosyası, Ahmet Berk, Ahmet İğdirligil, Ahmet Türkkal, Ayhan Karahan, M. Deniz Özbaş, Banu Özberk, Bülent Bardak, Gamze Türk, Gizem Esmer, Günkut Akın, Serdar Anlağan, Suha Özkan, Şule Kükrer, Tevfik Bilgin ve Umay Karabaş’ın katkılarını biraraya getiriyor.

Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası’nın (ÇEİS) katkılarıyla yayınlanan “Opus Caementicium” başlıklı yazı dizisinin yeni bölümü, Erzincan’daki Palanga Sanat ve Mimarlık Çiftliği’nde IND [Inter.National.Design] tarafından tasarlanan Yarı Açık Sığır Besi Tesisi’ne yer veriyor. Katlanan plak strüktürlerle hayata geçen yapıyı Ozan Avcı değerlendiriyor.

Yeni sayı; Danimarkalı mimarlık ofisi BIG’in, Norveç’in dış mekan mobilyası üreticilerinden Vestre için 300 dönümlük orman arazisi içinde projelendirdiği yeni imalat tesisi The Plus’a yakından bakıyor.

Sayıda ayrıca; Oya Şenyurt’un makalesi, mimarlık bağlamında Erken Cumhuriyet’in karmaşık meselelerinden biri olan Halkevleri’nin tarihini Şişli Halkevi örneği odağında inceliyor. Serkan Can Hatıpoğlu, Bachelard üzerinden bir Pallasmaa okuması ile, mimarlığın tırmanan ekonomize edilme serüvenine direnen bir şiirsel damar arayışının iki bağlantılı aktörünün düşüncelerine yaklaşmayı deniyor.

Arredamento Mimarlık’ın eski ve yeni sayıları rob389.com ve arredamentomimarlik.com ve shopier.com/binat ve kirmizikedi.com adreslerinden satın alabilir; arredamentomimarlik.com ve shopier.com/binat ve abonelikmerkezi.com adreslerinden ise Arredamento Mimarlık’a abone olabilirsiniz. 

Derginin 2017-2022 yıllarına ait sayılarına ise Türk Telekom E-Dergi, Vodafone dMags Dergi ya da PressReader uygulamaları üzerinden ulaşabilirsiniz. 

Arredamento Mimarlık’ı Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn hesaplarından takip edebilirsiniz.