(Zilberman Selected)’de Yeni Sergi: “If we keep crying, we will go blind.”

Zilberman İstanbul Piyalepaşa’daki yeni mekânı Zilberman Selected’de 30 Temmuz’a kadar Isaac Chong Wai’nin “If we keep crying, we will go blind.” (Ağlamaya devam edersek, kör olacağız) başlıklı üçüncü kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi kapsamında; büyük bir yerleştirme, iki kanallı bir video, bir dizi ipek baskı, ışıklı bir kutu ve bir performans olmak üzere sanatçının yeni çalışmaları yer alıyor.


“If we keep crying, we will go blind.”
Sergi

Sanatçı: Isaac Chong Wai
Tarih:
17 Mayıs 2022 – 30 Temmuz 2022
Yer: Zilberman Selected, Beyoğlu / İstanbul


“If we keep crying, we will go blind.”, sergi tanıtım metninde şöyle açıklanıyor:

Isaac Chong Wai’nin pratiğine yerleştirdiği kavramsal, politik ve performatif nitelikler, toplumsal değişimlerin ve küresel olguların aciliyetini işleyen disiplinlerarası bir yaklaşımla iç içe geçer. Chong’un beden, güçsüzlük, şiddet, kolektivizm, lidersizlik, yas ve benzeri temalar üzerinden yaptığı müdahaleli temsiller izleyiciyi yeni bir incelemeye davet ederken eserlerindeki incelikli, şiirsel ve fakat eleştirel yapı anlam sistemlerine sızar.

Chong, içinde bulunduğumuz çağdaş gerçekliğin yarattığı ulusaşırı kedere cevaben, kolektif yas tutmanın aciliyetine işaret ederek üzüntünün performatif boyutunu irdeler. Sanatçı, İstanbul’da gerçekleşen bir önceki kişisel sergisi Lidersiz’de (2021) merkeziyetçiliğin geçerliğini yitirdiği bir dünya inşa etmeye yönlendiren, lidersiz bir gelecek tasavvuru kurmuştu. Bu sergisinde ise sanatçı, liderlerin ölümü ve yas tutanların bir araç haline getirildiği kişisel duyguları araştırır ve bunları duyguların kontrolü, resmi cenaze törenleri ve kamusal yas gibi başlıklar etrafında kurgular. Bizi ağlamaya zorlayan unsurları göz ardı etmememiz için verilen bir tavsiye olarak ‘If we keep crying, we will go blind.’ (Ağlamaya devam edersek, kör olacağız.) sergisi, yasın bireysel ifadesinin politikleşmesi hâlinde, insanın kendini körleştirme ihtimalinin tehlikesine işaret eder.(…)”

Sergi hakkında ayrıntılı bilgi için Zilberman Gallery web sayfası ve Instagram, Facebook sayfaları ziyaret edilebilir.


Isaac Chong Wai
Isaac Chong Wai, Berlin ve Hong Kong’da çalışan bir sanatçıdır. Lisansını Hong Kong Baptist Üniversitesi Görsel Sanatlar Akademisi, yüksek lisansını ise Almanya Weimar’daki Bauhaus – Üniversitesi Kamusal Sanat ve Yeni Sanatsal Stratejiler Bölümü’nde tamamladı.

Kişisel sergileri arasında, Lidersiz (Bilsart, İstanbul, 2021), What is the future in the past? And what is the past in the future? (Zilberman, Berlin, 2019), I Made a Boat in Prison (Zilberman Projects, İstanbul, 2019), Is the World Your Friend? (Blindspot Gallery, Hong Kong, 2019), An Artistic Archive of Borders (Kunstraum München, Münih, Almanya, 2018), Future of the Past – Past of the Future (Goethe Institut Hong Kong, Hong Kong, 2018), What is the future in the past? And what is the past in the future? (Bauhaus Museum, Weimar, Almanya, 2016). Sanatçının seçilmiş grup sergileri arasında ise; Identity Not Proven, New Acquisitions for the Federal Art Collection (Bundeskunsthalle Bonn, Bonn, Almanya, 2022) Studio Bosphorus, Kültürakademi Tarabya 10. Yılı (Kunstraum Kreuzberg/ Bethanien, Berlin, Almanya, 2021), Looking for Another Family (National Museum of Mo dern and Contemporary Art, Seoul, 2020), HUMAN CAPITAL (Innsbruck Biennial, Innsbruck, 2020), Ordinary Heroes: Made in Hong Kong (IFFR, Rotterdam, Hollanda, 2020), Living Sound—Expanding the extramusical (Museum of Contemporary Art (MOCA), Tai pei, Taiwan, 2019), The Racing Will Continue, The Dancing Will Stay (Guangdong Times Museum, Guangzhou, Çin, 2019), M+ Live Art Audience As Performer (M+ Museum, Hong Kong, 2018), The D-Tale: Video Art from the Pearl River Delta (Times Art Center, Berlin, Almanya, 2018), KOTODAMA (Para Site, Hong Kong, 2018), Forecast Forum (Haus der Kulturen der Welt, Berlin, Almanya, 2017), Moscow International Biennale for Young Art, A Time for Dreams (National Centre for Contemporary Arts (NCCA), Moskova Modern Sanat Müzesi (MMOMA) ve Moskova Müzesi, Moskova, Rusya, 2014).