Varol Özkoçak’ın “Heykel ve Kolaj Sergisi” (Schneidertempel Sanat Merkezi)nde!

Varol Özkoçak “Heykel ve Kolaj Sergisi” 30 Temmuz’a kadar Schneidertempel Sanat Merkezi’nde sanatseverlerle buluşuyor.


“Heykel ve Kolaj Sergisi”
Sergi

Sanatçı: Varol Özkoçak
Tarih: 7 Haziran 2022 – 30 Temmuz 2022
Yer: Schneidertempel Sanat Merkezi, Karaköy / Beyoğlu


Varol Özkoçak sergi tanıtım metninde şöyle anlatılıyor:

“Heykel yapmaya Londra’da 1979 yılında başlayan ve bir atölyede üç yıla yakın eğitim alan Varol Özkoçak, 1992 – 1996 yılları arasında Paris’te heykel eğitimine devam etti. Aldığı eğitimlerde canlı modellerle çalışan sanatçının figüratif heykel yapımındaki rahatlığı buradan kaynaklanır.

Kolaj sanatına oldukça geç başlayan Varol Özkoçak, kendisini hep heykeltıraş olarak görmüş. Paris’te çeşitli sanat galerilerinin bulunduğu Saint Germain’deki GNG Galeri’de 1995 yılında bir heykel sergisi açması söz konusu olduğunda; heykelleri görmeye gelen galeri yöneticileri, heykelleri inceleyip sergiyi memnuniyetle düzenlemeyi kabul ederler. Ardından duvarlardaki birkaç kolajın kime ait olduğunu soran yöneticilere; bunları da arada sırf değişik bir şeyler üretmek için yaptığını söyler. Bunun üzerine kendisine yaptığı kolajları da sergileyebileceklerini teklif ederler. Bu tür bir teşvik üzerine Varol Özkoçak sergiye birkaç ay kalmasına rağmen çok sayıda kolaj yapar ve sergide de heykelden çok kolajları satılır. ‘Bu biraz da kolajların daha az pahalı olmasından kaynaklanıyor…’ diyor sanatçı, ‘heykel satın alan zaten çok az kişi var!’

İstanbul Okan Üniversitesi Güzel Sanatlar Galerisinde 2012 yılında açtığı solo heykel sergisi hariç sergilerinde kolajlarına da yer verir. 2011’de Riga ve Talinn’de ise sadece kolaj sergisi açar.

Resim bilincinin ön plana çıktığı kolajlarda sanatçı iyimser bir havayla büyülü mekânlar ve fonlar yaratmayı amaçlamış; kent soyutlamalarından sirk obje ve figürlerini harmanlamaya, bale sanatının estetiği ile balerin ve baletleri özgün bir atmosferde buluşturmaya ve mitolojik temaları işlemeye değin özenli uğraşlarla değişik konularda iş üretmiş. Sergide yer alan heykel ve kolajların büyük bölümü sanatçının pandemi döneminde yaptığı üretimlerdir.”

Sergi, Pazartesi günü hariç diğer günler 11.00 – 18.00 saatleri arasında Schneidertempel Sanat Merkezi‘nde ziyaret edilebilir.

Ayrıntılı bilgi için: www.schneidertempel.org/


Varol Özkoçak
Mesleki yaşamına diplomat olarak başlayan Varol Özkoçak Avrupa, Asya ve Afrika’daki çeşitli ülkelerde en alttan en üst kademeye kadar görev yaptı.
Birkaç yıl süren ilk heykel eğitimini Londra’da aldı ve heykel yapmayı hep sürdürdü. Paris’te uzun süre canlı modellerle heykel çalışmaları yaptı ve daha önce başlamış olsa bile gerçek anlamda kolaj yapmaya, sergi açtığı Galerinin teşvikiyle Paris’te başladı. Böylece ilk kişisel kolaj ve heykel sergisini Paris St. Germain’deki GNG Galeride 1996’da açtı.

Sanatçının kişisel sergileri; 1998 – Ulan Bator – Mongolian National Modern Art Museum, (kolaj ve heykel), 2000 – Ankara – Çankaya Çağdaş Sanatlar Merkezi, (kolaj ve heykel), 2000 – Ankara – TESK Galerisi, (kolaj ve heykel), küratör Döne Otyam, (ilk katalog), 2005 – Nairobi, Kenya – RaMoMa Art Gallery (kolaj ve heykel), (ikinci katalog), 2007 – Nairobi, Kenya – Alliance Française (kolaj ve heykel), 2011 – Riga, Letonya – T.C Büyükelçiliği Galerisi (kolaj), 2011 – Talinn, Estonya – SED Art Gallery Baltic Hotel (kolaj), 2012 – Istanbul – Okan Üniversitesi Güzel Sanatlar Galerisi (heykel), (broşür/davetiye), 2022 –  İstanbul–Hugin Munin Galerisi, Kuzguncuk, 2 -18 Şubat 2022.