“Future Heirlooms | Geleceğe Yadigâr” için Başvurular Uzatıldı!

Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC), The Circle ve Yonga Mobilya’nın partnerliğinde hayata geçen, bir aile yadigârı olarak gelecek nesillere aktarılabilecek mobilyalar için malzeme ve işçiliğin değerine dikkat çeken “Future Heirlooms | Geleceğe Yadigâr” Açık Çağrı Süreci için son başvuru tarihi 31 Temmuz’a uzatıldı.


“Future Heirlooms | Geleceğe Yadigâr”

Jüri: Tom Dixon, Melkan Tabanlıoğlu, Defne Koz, Seyhan Özdemir, Mehmet Ali Uysal 
Açık Çağrı Süreci:
7 Haziran – 31 Temmuz 2022
Seçim Süreci: 1 Ağustos – 12 Ağustos 2022
Briefing ve Tasarım Süreci: 15 Ağustos – 9 Eylül 2022
Üretim Süreci: 12 Eylül – 18 Kasım 2022
Sergi: 24 Kasım – 26 Aralık 2022


“Geleceğe Yadigâr”, Türkiye’nin yeni nesil tasarımcılarını teşvik etmeyi hedeflerken Amerikan sert ağaçlarıyla tasarlanan ve mevcut kullan-at kültürünün aksine, gelecek nesillere “yadigâr” olarak aktarılabilecek tasarımların ekolojik faydalarını göstermeyi hedefliyor.

Tom Dixon, Melkan Tabanlıoğlu (Tabanlıoğlu Architects), Defne Koz (Koz Susani Design), Seyhan Özdemir (Autoban), Mehmet Ali Uysal gibi tasarım, mimarlık ve sanat alanlarından dünyaca ünlü isimlerin yer aldığı jüri, 7 Haziran’da başlayan açık çağrı sürecinin ardından seçeceği yedi Türkiyeli tasarımcıyı, gelecek nesillere “yadigâr” olarak aktarılabilecek ve sürdürülebilirlik, uzun ömürlülük ve kalite ölçütleri ekseninde Amerikan sert ağaçlarından nesneler tasarlamaya davet edecek. Tasarım sürecinin ardından Yonga Mobilya tarafından üretilecek eserler, Kasım-Aralık 2022 tarihleri arasında İstanbul’da sergilenecek.

Katılım Şartları

  • Bireysel, ekip veya stüdyo olarak başvuru yapılabilir.
  • Bireysel başvurular T.C. vatandaşlarına açıktır. Ekip veya stüdyo başvurularında ekip üyelerinden en az biri T.C. vatandaşı olmalıdır.
  • Bireysel katılımcılar ve ekip üyelerinden en az biri, endüstriyel tasarım, ürün tasarımı, iç mimari tasarım veya mimarlık alanlarında Türkiye veya yurt dışındaki üniversitelerden Lisans veya Yüksek Lisans derecesine sahip olmalı, ya da tasarımcı olarak yeterliliğini kanıtlamış olmalıdır.
  • Katılımcılar 40 yaşından büyük olmamalıdır.
  • Tüm bireysel başvuru sahipleri ve ekipler, aşağıdaki ön koşulları karşılayan en az bir çalışma oluşturmuş / tamamlamış olmalıdır.

Başvuru sahiplerinin, tasarım kültürüne katkı sağlayan ve aşağıda belirtilen şartları sağlayan en az bir eser oluşturmuş / tamamlamış olması gerekmektedir. Bu çalışma aşağıdaki formatlardan herhangi birinde olabilir:

  • Ulusal veya uluslararası platformda yayınlanmış bir mobilya (dış-iç mekan) ya da işlevsel bir nesne.
  • Ulusal veya uluslararası bir yarışmada kabul görmüş bir ürün tasarım projesi.
  • Tasarım kültürüne katkı sağlayan, ulusal veya uluslararası platformda yayınlanmış veya sergilenmiş sanatsal bir üretim.
  • Üretim süreçlerinde ve farklı malzemelerin kullanımında tasarımcıların deneyimlerini sergilemiş olması.

Ayrıntılı bilgi için https://thecircle-o.com/gelecegeyadigar web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Proje Şartnamesi ve başvuru için: https://thecircle-o.com/future-heirlooms-application


The Circle
Mimari odaklı bir kültür, sanat, araştırma ve üretim platformudur. Mimarlık – tasarım bilgisini ve pratiğini derinleştirmek ve paylaşıma açmak için projeler geliştirir ve etkinliklere ev sahipliği yapar. Mimarlık kültürünü çok yönlü bir bakışla ele alan ve mimarlığı diğer akademik ve sanatsal disiplinlerle bir bütün
olarak değerlendiren The Circle, mimari araştırma projelerinin yanı sıra kültür-sanat ve mimarinin iç içe geçtiği proje, sergi ve etkinlikler için açık bir platform olmayı hedefler.

Mimarinin disiplinler arası etkileşimlerini araştırmayı ve pratiğe dökmeyi hedefleyen The Circle bünyesinde bu amaçla sergiler, paneller, konuşmalar, seminerler, akademik dersler, çeşitli atölyeler ve sahne performansları
düzenlenir.

The Circle, 2018 yılında Avcı Architects öncülüğünde Selçuk Avcı, Sanja Jurca Avcı, Markus Lehto, Eda Çarmıklı, Yüksel Demir, Kemal Seyhan, Nurgül Türker, Dilara Tekin Gezginti, Ece Çakır Aidan ve Yunus Tonkuş tarafından
kuruldu.

The Circle ekibi, multi-disipliner yapısına uygun olarak mimarlar, tasarımcılar, sanatçılar, akademisyenler ve diğer alanlardan yaratıcı kişileri bir araya getiriyor. |  www.thecircle-o.com | Facebook: @thecirclespace | Instagram: @thecircle.o

AHEC
Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC), ABD sertağaç ihracatçılarını temsil eden, ABD sertağaç endüstrisi için önde gelen bir uluslararası ticaret birliğidir. AHEC, Amerikan sertağaçlarını tanıtmak için dünya çapında programlar yürütmektedir. Geleceğe Yadigâr, Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi’nin bugüne kadar Avrupa, Orta Doğu, Avustralya ve Güney Afrika’da yaptığı etkili ve iddialı iş birliklerinden ilham alıyor. Amerikan sert ağacının güzelliği, performansı ve sürdürülebilirliğini öne çıkarmak için yürütülen bu iş birlikleri farklı tasarım ekiplerini, yenilikçi tasarımları ve kusursuz ahşap işçiliğini bir araya getiriyor. | http://www.americanhardwood.org