(Baksı Müzesi)’nde Yeni Sergi: “Gözlemevi”

Sanatçı Osman Dinç’in “Gözlemevi” isimli sergisi, Baksı Müzesi’nde Aralık ayına kadar sanatseverlerle buluşacak.


“Gözlemevi”
Sergi

Sanatçı: Osman Dinç
Tarih: 22 Haziran 2022 – Aralık 2022
Yer: Baksı Müzesi Ana Bina, Bayburt


Sanatçı Osman Dinç’in demir, pirinç, bronz ve camdan ürettiği heykellerinin yer aldığı “Gözlemevi” sergisinin temelleri, bundan dört yıl önce CI’da yer alan Baksı Müzesi standında atılıyor. Uçsuz bucaksız bir coğrafyada Çoruh Nehri’nin kıyısında yer alan Baksı Müzesi’nin yüksekliği, coğrafyaya hakimiyeti, sanatçıya “Rasathane”yi çağrıştırıyor ve sergi adını kelimenin Türkçe karşılığı olan “gözlemevi”nde alıyor.

Osman Dinç, “Gözlemevi” heykel sergisi hakkında şu açıklamalarda bulundu:

“Sergi için seçilen o ‘dağ başı’, o yükseklik, benim için bir ‘rasathane’ gibi. Bu yüzden serginin adı önce ‘Rasathane’ olsun dedik, ama tercihimizi kelimenin Türkçesinden yana yapıp ‘Gözlemevi’nde karar kıldık. Sonuçta gözlemevi kelimesi daha geniş bir anlama sahip. Etrafımızda, bizi kuşatan tüm çevreye bakmış oluyoruz. Aslında, öteden beri de söylediğim gibi, insan evrende belli bir yerde olsa da bütün evren onun devamı şeklindedir. Yani, evrende her şey, birbirine tamamen bağlı şekilde gelişiyor. Bu açıdan ‘Gözlemevi’nin içinde yer almış olmak, benim için çok önemli bir olay. Umarım izleyiciler de sergiyi gezerken aynı hislere kapılır ve kendilerini Gözlemevi’nin içinde hissederler.” 

Baksı Müzesi‘nin kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan sergi ile ilgili şunları söyledi:

“Osman Dinç, önemli bir sanatçı ve önemli bir düşünür. Yalın formlarla derin anlamların peşindedir. Sessizliğin filozofu olarak tanımlayabileceğim Osman’ın sanatı, insanı çok katmanlı çağrışımlarla yüz yüze getiriyor. Baksı Müzesi’nde açtığı Gözlemevi Sergisi bu çok anlamlı sessizliğin önemli bir gösterimidir. Baksı Müzesi Ana Bina’da gerçekleştirdiği bu 4. Sergi Gözlemevi üst başlığını taşıyor. Daha önce Hüsamettin Koçan ‘Ayağımdaki Diken’ Sergisi (2017), Alev Ebuzziya ‘Toprak’ Sergisi (2018), Nuri Bilge Ceylan ‘Nuri Bilge Ceylan Baksı’da’ Sergisi (2019), Şakir Gökçebağ ‘Aşina’ Sergisi (2020) ve Osman Dinç’in ‘Gözlemevi’ Sergisi Baksı’da 2022 yılını onurlandırıyor. Artık dünya kültür haritasında söz sahibi olan bu sanatçılar Baksı’da köklü bir geleneğin temellerini attılar. Kendilerine ve bu sergilerin gerçekleşmesi için katkı veren kişi ve kurumlara çok şey borçluyuz. ‘Gözlemevi’ Baksı’nın uçsuz bucaksız coğrafyasında gerçekten geçmişe ve geleceğe bakan bir atmosfer ve destansı bir ortam yaratıyor. Böylece de izleyicide yeni anlam arayışlarına neden oluyor. Gözlemevi ile yaratılmış olan estetik ruh, geçmişi olduğu kadar geleceği de gözlemin merkezine koyarak izleyiciyi selamlıyor ve Baksı Müzesi için gerçek anlamda çok değerli bir ölçü oluşturuyor.” 

​Osman Dinç’in “Gözlemevi” başlıklı sergisi hakkında ayrıntılı bilgi almak için Baksı Müzesi‘nin web sayfası ziyaret edilebilir.