(KİPTAŞ)’tan “Sıra Dışı Yapılar” Programı!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki KİPTAŞ; çevre, kültür ve sanat alanlarında sosyal farkındalık oluşturmak amacıyla YouTube kanalında “Sıra Dışı Yapılar” programını yayınlamaya başladı. Mimarisi ve tarihi ile ön plana çıkan yapılara yer veren program, her cuma günü saat 19.00’da izleyicileri ile buluşuyor.

KİPTAŞ‘ın İstanbul’un çeşitli semtlerinde yer alan yapıları tanıtmak amacıyla hayata geçirdiği “Sıra Dışı Yapılar” programı; izleyiciye sanat, sosyal ve kültürel değerler üzerinden yapıları inceleme imkânı sunuyor. Sunuculuğunu Ceren Korkmaz Özdem‘in üstlendiği program, İstanbul’un kozmopolit yapısında yer alan yapıların mimari özelliklerine, tasarımına, uygulama süreçlerine ve projeye dair özel bilgilere yer veriyor. Programda yapıların mimari özelliklerinin yanı sıra varoluş hikâyeleri, geçmişten günümüze değişen kullanım alanları ve aldığı ödüller de öne çıkarılıyor. Aynı zamanda kültür, sanat etkinliklerine ev sahipliği yapan, kullanılan sistemlerle sanat ve teknolojiyi bir araya getiren ve tasarımlarıyla dikkat çeken mekânlar da programla birlikte keşfediliyor.

“Sıra Dışı Yapılar” hakkında değerlendirmelerde bulunan KİPTAŞ, projeyi şöyle açıklıyor:

“İstanbul, sahip olduğu coğrafi, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle dünyanın en önemli metropollerinden biri. Yaşamımız boyunca binlerce yapının önünden geçip gidiyoruz. İstanbul’a ruhunu veren bu birbirinden özel yapıların aslında çok farklı, büyüleyici hikâyeleri var.

KİPTAŞ’ın yeni dönem algısının da önemli bir parçası olan ‘Sıra Dışı Yapılar’ projesi şehrin dillere destan kozmopolit yapısını, çarpıcı mimarisini ve ardında sakladığı hikâyeleri gözler önüne seriyor. Bu sayede hem tarihi bir yolculuğa çıkmak hem de her yaştan insana mimarinin sosyal, kültürel değerler ve sanatla iç içe olduğunu göstermek istedik.”

İlk bölümü 25 Mart 2022’de yayınlanan “Sıra Dışı Yapılar”, bugüne kadar 13 yapıyı izleyici ile buluşturdu. Toplam 24 bölüm sürecek projede bu güne kadar; doğayla iç içe yer alan ve onu koruma, yaşatma ilkesiyle tasarlanan Uşaklıgil Evi, hem ibadethane hem sosyal bir alan olan Beylikdüzü Fatma Ana Cemevi ve Kültür Merkezi, Beyoğlu’nda uzun yıllar kültür sanat etkinliklerine ev sahipliği yapmış Casa Garibaldi, Mimar Sinan’ın ustalık dönemi eserlerinden Kılıç Ali Paşa Hamamı, adını renginden alan Pembe Köşk, geçmişte Anadolu’nun elektrik ihtiyacını karşılamak üzere kurulan günümüzde ise kültür sanat alanına dönüşen Müze Gazhane, Ortodoks dünyasının kutsal yerlerinden biri olan Rum Patrikhanesi, 18. yüzyıldan beri İstanbul tarihine tanıklık eden Fuat Paşa Yalısı, Yıldız Parkı içinde yer alan, köklü bir tarihi geçmişe sahip Malta Köşkü, İstanbul’un ilk elektrik santrali olan Santral İstanbul, Tarihi Yarımadanın yedinci tepesinde yer alan Bulgur Palas ve Türkiye Edebiyatının önemli şairlerinden Tevfik Fikret’e ev sahipliği yapan Aşiyan Tevfik Fikret Müzesi tanıtıldı.

İstanbul’un simgesi haline gelmiş ve aynı zamanda keşfedilmeyi bekleyen yapıları izleyici ile buluşturan “Sıra Dışı Yapılar” programı, her cuma günü saat 19.00’da KİPTAŞ YouTube kanalından izlenebilir.