(10. Rotterdam Mimarlık Bienali)IT’S ABOUT TIME” Temasıyla İklim Değişikliğine Odaklanacak!

Rotterdam Mimarlık Bienali’nin 10.’su, 22 Eylül – 13 Kasım 2022 tarihleri ​​arasında Rotterdam’ın şehir limanlarında gerçekleşecek. “IT’S ABOUT TIME” sergisi, Rotterdam’ın batı liman bölgesindeki Ferro’da, Hollanda ve Belçika’dan öğrencilerin mezuniyet projelerinden oluşan sergide yer alan “The Future Generation” (Gelecek Nesil) çalışması ise Keilepand’da sunulacak.


“10. Rotterdam Mimarlık Bienali”
IT’S ABOUT TIME

Tarih: 22 Eylül 2022 Perşembe – 13 Kasım 2022 Pazar
Yer:
Ferro – Keilepand / Rotterdam


Rotterdam Bienali, iklim değişikliğinin sonuçlarının giderek daha belirgin hale geldiği günümüzde, yaşanabilir bir geleceğe yönelik gerçekçi çözümler sunmayı hedefliyor. Bugünkü durumun Club of Rome (Roma Kulübü) tarafından 1972 yılında tahmin edildiği The Limits to Growth (Büyümenin Sınırları) raporu; nüfus, tarımsal ve endüstriyel üretim, kaynak çıkarma, kirlilik ve biyolojik çeşitlilik kaybındaki yükselen artışın olası sonuçlarını ortaya koyuyor. Yayınlandığında dünya çapında bir kargaşaya neden olan rapor, çevre bilincinin başlangıcını oluşturmasıyla biliniyor.

Club of Rome raporunun yayınlanmasından elli yıl sonra, Rotterdam Mimarlık Bienali‘nin 10.’su, 1972’de başlayan tarihsel araştırmaları, bugünün ilham verici pratik örneklerini ve 2072’ye uzanan gelecek senaryolarını bir araya getiriyor. Sergi, iklim değişikliğinin nedenlerini ve sonuçlarını belgeleyen, haritalayan, etkilerini yansıtan çağdaş bir manzara çizmeyi amaçlıyor ve bu inşa edilmiş hiper-gerçekliğe bir yanıt çağrısı yapan çalışmaları içeriyor.

IT’S ABOUT TIME, aynı zamanda mimari ve mekânsal tasarım süreçlerinde büyük önem taşıyan zaman ve hız kavramlarına odaklanıyor; sosyo-ekolojik aciliyetleri çözmek için mimarlık mesleğine etkin bir şekilde çalışma çağrısında bulunuyor. Rotterdam 2022 Mimarlık Bienali, genellikle uzun vadeli araştırmaların sonucu olan, geniş çapta uygulanabilir projeler ve uygulamaları bir araya getiriyor. Yerel aktörlerle yakın iş birliği içinde geliştirilen eserler, sosyoekolojik konuların mekânsal yönünü başlangıç ​​noktası olarak ele alıyor ve tasarım sürecinde zamanı bir araç olarak kullanıyor.

Bienal, IT’S ABOUT TIME ve The Future Generation sergilerini birbirine bağlayan rehberli turlar, konferanslar, tartışmalar ve atölyelerden oluşan kapsamlı bir program sunacak.

Ayrıntılı bilgi için: https://www.iabr.nl/en/


Çeviri: Aslı Erdem