2. Uluslararası Yazı Kültürü Festivali: “Kaligrafist” Başladı!

İlki 2017 yılında sadece Latin Kaligrafisi özelinde gerçekleştirilen “Kaligrafist”, tüm dünya yazılarını içinde barındıran bir hale getirilerek 2. Uluslararası Yazı Kültürü Festivali olarak İBB Kültür Dairesi Başkanlığı desteğiyle 23 Haziran – 3 Temmuz 2022 tarihleri arasında gerçekleşiyor. Çivi yazısı, graffiti, fraktur yazı, klasik tabelacılık gibi yetişkin atölyelerinin yanı sıra İBB Mahalle Evleri’nde çocuklar için de atölye programları düzenleniyor.


2. Uluslararası Yazı Kültürü Festivali: “Kaligrafist”

Tarih: 23 Haziran – 3 Temmuz 2022
Katılım: Ücretsiz, Sınırlı, Kayıt Gerekli


Kaligrafi, ikinci kez bir festivalle, birçok yazı sistemini farklı disiplinlerden eserlerle sergilemeyi hedefliyor. Alanlarında uzman yerli ve yabancı sanatçıların katılımıyla farklı yazı kültürlerini ve sanatları daha geniş kitlelere ulaştırma ve tanıtma fikrinden yola çıkarak yeniden tasarlanan “Kaligrafist”te; konferanslarla açılacak serginin yanı sıra; performanslar, yetişkinler ve çocuklar için atölyeler, saha gezileri, söyleşiler gibi etkinlikleri kapsıyor. Festival mekanları; İBB Taş Oda-Sultanahmet, Barın Han, İBB Mahallle Evleri, Tarihi Yarımada Yazı Rotası, Karaköy Sahil Parkı ve Karaköy İstanbul Kitapçısı.


Klasik Tabelacılık Atölyesi
Yetişkin Atölyesi

Atölye Yürütücüsü: Christoforos Tomas
Tarih:
24 Haziran 2022 Cuma
Saat: 10.00 – 16.00 
Yer:
İBB Taş Oda-Sultanahmet


Klasik Tabelacılık Atölyesi, önemli tabela ressamlarından olan Christoforos Tomas tarafından yürütülecek. 24 Haziran Cuma günü saat 10.00 – 16.00 saatleri arasında gerçekleşecek bu atölye, İBB Taş Oda – Sultanahmet’te yapılacak. Etkinliğin dili İngilizce olup, simultane Türkçe çeviri yapılacak.


Fraktur Yazı Atölyesi
Yetişkin Atölyesi

Atölye Yürütücüsü: Luca Barcellona
Tarih: 25 Haziran 2022 Cumartesi
Saat:
10.00 – 16.00
Yer: İBB Taş Oda – Sultanahmet


Fraktur Yazı Atölyesi, dünyanın önde gelen kaligraflarından biri olan Luca Barcellona tarafından yürütülecek. 25 Haziran Cumartesi günü saat 10.00 – 16.00 saatleri arasında gerçekleşecek bu atölye İBB Taş Oda -Sultanahmet’te yapılacak. Etkinliğin dili İngilizce olup, simultane Türkçe çeviri yapılacak.


Kaligrafi İnceleme ve Geliştirme Atölyesi
Yetişkin Atölyesi

Atölye Yürütücüsü: Tolga Girgin
Tarih:
26 Haziran 2022 Pazar
Saat:
10.00 – 16.00
Yer:
İBB Taş Oda – Sultanahmet


Kaligrafi İnceleme ve Geliştirme Atölyesi, kaligraf  Tolga Girgin tarafından yürütülecek. 26 Haziran Pazar günü saat 10.00 – 16.00 saatleri arasında gerçekleşecek bu atölye İBB Taş Oda – Sultanahmet’te yapılacak. Atölye eğitimi orta ve ileri seviye kaligraflara yönelik gerçekleşecek.


Çivi Yazısı Atölyesi
Yetişkin Atölyesi

Atölye Yürütücüsü: Veysel Donbaz
Tarih:
28 Haziran 2022 Salı 
Saat:
12.00 – 16.00
Yer:
Turşucuzade Konağı Taş Odası


Çivi Yazısı Atölyesi, alanında değerli uzman Sümerolog Veysel Donbaz tarafından yürütülecek. 28 Haziran Salı günü saat 12.00 – 16.00 saatleri arasında gerçekleşecek bu atölye Turşucuzade Konağı Taş Odası’nda yapılacak.


Graffiti Atölyesi
Yetişkin Atölyesi

Atölye Yürütücüsü: Tunç Dindaş a.k.a. Turbo
Tarih:
29 Haziran 2022 Çarşamba
Saat:
11.00 – 17.00
Yer:
Turşucuzade Konağı Taş Odası


Graffiti Atölyesi, Türkiye’nin önemli graffiti sanatçılarından Tunç Dindaş a.k.a. Turbo tarafından yürütülecek. 29 Haziran Çarşamba günü saat 11.00 – 17.00 saatleri arasında gerçekleşecek bu atölye Turşucuzade Konağı Taş Odası’nda yapılacak.


Kaligrafide Teknik Analiz Atölyesi
Yetişkin Atölyesi

Atölye Yürütücüsü: Erhan Olcay 
Tarih:
30 Haziran 2022 Perşembe 
Saat:
11.00 – 14.00 
Yer:
Turşucuzade Konağı Taş Odası


Kaligrafide Teknik Analiz yetişkin atölyesi, Türkiye’nin önemli kaligrafi sanatçılarından Erhan Olcay tarafından yürütülecek. 30 Haziran Perşembe günü saat 11.00 – 14.00 saatleri arasında gerçekleşecek bu atölye Turşucuzade Konağı Taş Odası’nda yapılacak.

Çocuk Atölyeleri
Birer günlük atölyeler halinde 8 – 12 yaş arasındaki çocuklardan oluşacak beş farklı gruba beş gün yeni bir deneyim kazanmaları için fırsat verilecek. Çocuklar, yürütücülüğünü Merve Özdeş’in yapacağı “İstanbul’dan Mektup Var” atölyesiyle zarf ve kartpostallarını süsleyerek mektuplaşma kültürünü öğrenme fırsatını yakalayacak. Yine yürütücülüğü Ekrem Ceyhan’ın yapacağı “Graffiti” konulu çocuk atölyelerinde, çocuklar kentin sokaklarını süsleyen sanatı kâğıt üzerinde deneyimleyecekler. 25 – 27 Haziran ve 1-2-3 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek atölye eğitimleri için sınırlı kayıtlar, İBB Mahalle Evleri’nden alınacak.

Ücretsiz olarak düzenlenen etkinlik programının ayrıntıları İBB Kültür Sanat ve Kaligrafist sosyal medya hesaplarından takip edilebilir. Etkinlik kapsamında gerçekleşecek programlar hakkında detaylı bilgi almak ve kayıt olmak için web sayfası ziyaret edilebilir.