(YÜF) “Küresel Değişimin Pusulasında Yeşil ve Dijital Dönüşüm” WEBİNARI Gerçekleşti!

Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu (YÜF) tarafından 31 Mayıs Salı günü düzenlenen “Küresel Değişimin Pusulasında Yeşil ve Dijital Dönüşüm” isimli webinara, Paris Bosphorus Enstitüsü Başkanı Bahadır Kaleağası konuşmacı olarak katıldı.

“Küresel Değişimin Pusulasında Yeşil ve Dijital Dönüşüm” isimli etkinlikte önümüzdeki dönemde ülkelerin küresel ve yerel dengeyi çok iyi oturtması gerektiğine dikkat çeken Paris Bosphorus Enstitüsü Bahadır Kaleağası, “Dünyadaki ticaretin hareketliliği güç dengelerinin tekrar oluşmasına neden oluyor” dedi.

Pandemi ile birlikte küresel tedarik zincirlerinin çeşitleneceğini, Türkiye’nin, Avrupa’ya mevzuat, siyasi ve sosyal sempati yakınlığı sağlaması halinde, fırsata çevirebileceğini belirten Kaleağası konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu da sürdürülebilir kalkınma hedefleriyle sağlanabilir. Daha yeşil, dijital ve sosyal bir dünyaya doğru gidiyoruz. Küresel tedarik zincirleri çeşitlenmeye gidiyor. Şirketler Çin’e bağımlılığını azaltıyor. Türkiye’nin de bundan yararlanması ve Avrupa’ya yakınlığını hissettirmesi gerekir. Sadece mesafe yakınlığı değil, mevzuat siyasi ve sosyal sempati yakınlığıyla sağlamalı. Yakın gelecekte AB karbon salımına ilişkin vergiler uygulayacak. Türkiye için bu bir avantaj da olabilir. Hızlı davranırsak değişen tedarik zincirinde, rakiplerin önüne geçebiliriz.”

Sanayi üretimi iklim değişikliğinden etkileniyor.

Sanayi üretiminin de iklim değişikliğinin etkisiyle bambaşka yere doğru gittiğine işaret eden Kaleağası şunları söyledi:

“Ar-Ge’nin gideceği yolda yapay zeka, veri yönetimi, genetik gibi konular var. Doğayı kirletmeyen ısı yalıtımlı yeni materyallere doğru gidilirse bunlar hep devrim niteliğinde olur. Değişim, kaçınılmaz olarak uyumu getirir. Değişime uyumu sağlayamayan sektörler ve ülkeler kaybeden olacaktır. Pandemi krizi süresince Avrupa Birliği’nde de Euro bölgesi yönetim sistemi ve finansal araçları güçlendi. AB, dünyanın standartlar ve ekonomik anlaşmalar süper gücü olmaya devam ediyor. Merkezde daha federal bir Euro bölgesi, onun da dahil olduğu daha geniş bir AB ve etrafında daha esnek üyelikler. Bu süreç Brexit ile hızlandı. Transatlantik ilişkiler halen küresel ortamın temel direği. AB ve ABD birbirlerinin en önemli ticaret, yatırım, teknoloji, güvenlik ve küresel politikalar ortağı olmaya devam ediyor.”


Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu 
Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu (YÜF) 22 Şubat 2005 tarihinde, Agrega Üreticileri Birliği (AGÜB), Kireç Sanayicileri Derneği (KİSAD), Türkiye Çimento Sanayicileri Birliği (TÜRKÇİMENTO), Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) ve Türkiye Prefabrik Birliği (TPB) tarafından, yapı ürünleri sektörünün rekabet gücünün artırılarak uluslararası ekonomik sistemde daha etkin hale getirilmesi hedefiyle kurulmuştur. Beton ve Harç Kimyasal Katkı Maddeleri Üreticileri Birliği (KÜB) de 3 Kasım 2006 tarihinde federasyon üyesi olmuştur.