“Cem Argun Fotoğraf Sergisi” (Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi)’nde 12 Haziran’da Açılıyor!

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nde, 12 Haziran Pazar günü “Cem Argun Fotoğraf Sergisi” açılışı ve anma töreni gerçekleştirilecek. Sergi, 12-25 Haziran 2022 tarihleri arasında ziyaret edilebilir.


“Cem Argun Fotoğraf Sergisi”

Açılış: 12 Haziran 2022 Pazar | Saat: 16.00
Tarih: 12-25 Haziran 2022
Yer: TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi


Etkinlik Tanıtım Metninden:

İki yıl önce değerli dostumuz Cem Argun’u küresel salgın koşullarında kaybettik ama onu anmayı hiç bırakmadık! Dostları ve ailesinden oluşan bir topluluk olarak onu özleyen ve anmaya devam eden tüm dostlarıyla buluşmak, onun ışığını ileriye taşıyacak etkinliklerle anısını yaşatmak üzere çağrımızdır!

Cemhalk arasında “cam kemik” olarak bilinen tıbbi bir durum nedeniyle ortopedik engele sahipti. Farklı gelişen bir birey olarak geç başlayabildiği eğitim yaşamına ilkokuldan sonra fiziksel ve örgün eğitimdeki engeller nedeniyle devam edemedi. Öz geçmişinde kendini ifade ettiği ilk cümlede olduğu gibi hayatını İstanbul’da yaşadı!

Doğduğum 1971 yılından bu yana İstanbul’da yaşamaktayım. Fotoğraflarda yapmaya çalıştığım şeyi; kentin mimari mirasını, şehrin eski ve yeni yapıları ile onlarla yaşayan insanların günlük hayatlarındaki doğal hallerini görsel belgelere dönüştürme, bizi anlatıp yansıtan bu belgeleri görücüye çıkartma çabası olarak da görebiliriz.

Sosyal yaşamımda, yaya dostu ve erişilebilir kent idealleriyle sosyal sorumluluk çalışmaları yürüten İstanbul’a Çık! grubunda gönüllü eğitmen, çeşitli sivil toplum örgütü/inisiyatiflerin düzenlediği Yaşayan Kütüphane etkinliklerinde fiziksel engelli kitap gönüllüsü olarak yer aldım.

1990’lı yılların başında İzmir’de üniversitede okuyan ağabeyinin yaz tatilinde getirdiği 24 pozluk, kullan at flaşlı makinesiyle fotoğraf çekmeye başladı. Akülü arabasıyla ulaşabildiği birçok noktada onu elinde fotoğraf makinesiyle görebilirdiniz. Fotoğraf tutkusu Cem’e birçok fiziksel engeli aşmak konusunda güç verdi; yaptığı gönüllü çalışmalar ise dostlarına…

Cem Argun’un bu ilk kişisel fotoğraf sergisi, açılışında elimizde olacak ilk kitabı Cem Argun Fotoğrafları: İnşaat Serisi’nden 23 örneği içeriyor.

Cem’in üstat olarak gördüğü fotoğraf eğitmeni dostlarından Hakan Hatay’ın kitaptaki tarifiyle, Cem: “Her daim yanında bulunan fotoğraf makinasının deklanşörü ile zihninde oluşmaya başlayan ritmi karelere dökmek istiyordu, çok belliydi bu, ama kapıldığı anlatım dilinin büyüsünde, dil bilgisine de vakıf olmak arzusundaydı. Önem veriyordu çünkü, çalakalem olsun istemiyordu, emek verecekti ama bu emeğinin havada kalan bir çaba olmasını istemiyordu.” Cem emek vermeyi on yılı aşkın bir süre sürdürdü. Verimlerini gururla paylaşma ve onu anma günümüzde tüm dostlarını bekliyoruz. Tabii ki, sergimizin mekanı, dost Mimarlar Odası (Karaköy), herkes için ulaşılabilir ve erişilebilir olduğu için seçildi, ayrıca fotoğraflarının sesli betimlemesi de mekanda hazır olacak.

Anma Programı

  • Ailesi ve çocuk Cem
  • Engel dedektifi Cem ve İstanbul’a Çık!
  • Yaşayan Kütüphane’de bir kitap
  • İstanbul gezgini ve fotoğrafçı Cem
  • İkram ve sohbet saati

Erişim ile ilgili bilgi ve destek ihtiyacı durumu için: serinerengezgin@gmail.com
mtnzrs@yahoo.com