(Institut français Türkiye)’de “Yolculuğa Davet – Birinci Etap” Sergisi…

Institut français Türkiye, Beyoğlu Kültür Yolu festivali kapsamında Matthieu Forget’nin “Yolculuğa Davet – Birinci Etap” adlı fotoğraf sergisini, 28 Temmuz Perşembe gününe kadar İstanbul’da sanatseverlerle buluşturuyor. Sergide sanatçının, İstanbul, Ankara, İzmir, Bodrum ve Anadolu’da gerçekleştirdiği çekimlerden ilk fotoğrafları yer alıyor.


“Yolculuğa Davet – Birinci Etap”
Sergi

Sanatçı: Matthieu Forget
Tarih: 28 Mayıs 2022 Cumartesi – 28 Temmuz 2022 Perşembe
Saat: 10.00 – 18.00
Yer: Institut français Türkiye, Taksim / İstanbul


Matthieu Forget ve işleri sergi tanıtım metninde şöyle ifade ediliyor:

“Mathieu Forget nam-ı diğer Forgetmat, hem dansçı, performans sanatçısı hem de fotoğrafçı, kameraman, görsel sanatçı ve dijital estetik alanlarında etkin çok yönlü sanatçıdır. Sanat camiası ve medya tarafından “uçan Fransız” olarak kutsanan sanatçı, zamanı durdurarak benzersiz anları, sanatsal mimik ve hareketleri görselleştirerek ve daha modern bir şekilde yaratarak yeteneğini dünya çapında duyuruyor.

Beden, sadece insanların mimari bir esere, bir manzaraya veya bir ufka bakması ve hayran kalması için harekete geçirilmiştir. Tuz Gölü’nde gerçekleştirdiği olağanüstü ve şiirsel görseller yaptığı çalışmaların sembolüne dönüştü bile. Türkiye Fransız Kültür Merkezinin davetlisi olarak geçtiğimiz Kasım ayında Türkiye’ye gelen sanatçı, bir çok site ve kültürel miras alanlarında yaptığı performanslarıyla eşsiz görseller yarattı. Zamanı askıya aldı, koreografisini gerçekleştirdi ve o alanların güzelliklerini öne çıkardı (…)”

Sergi hakkında ayrıntılı bilgi için web sayfası ziyaret edilebilir.