DENİB DESIGN 2. Ev ve Banyo Tekstili Tasarım Yarışması Son Başvuru Tarihi 1 Temmuz!

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB), T.C. Ticaret Bakanlığı desteği ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)’in koordinatörlüğünde ev ve banyo tekstili ürünlerine yönelik bu yıl ikincisi düzenlenen Ev ve Banyo Tekstili Tasarım Yarışması, “Zamansız Yolculuk” teması altında gerçekleşecek. Havlu – bornoz ve uyku grubu sektörlerini merkeze alan yarışmanın son başvuru tarihi 1 Temmuz 2022*.


DENİB DESIGN 2. Ev ve Banyo Tekstili Tasarım Yarışması

Son Kayıt Tarihi: 1 Temmuz 2022
Online Jüri Elemesi: 5 – 6 Temmuz 2022
Mülakat ve Bilgilendirme Toplantısı: 22 – 23 Temmuz 2022
Üretim Süreçleri Planlaması: 28 Temmuz 2022
Finalistlerin Üretim Süreci – DENİZLİ: Temmuz – Ekim 2022
Sergi ve Ödül Töreni: 26 – 27 Ekim 2022
Final Gecesi: 27 Ekim 2022
Başvuru Yeri: Çevrim İçi


DENİB, ev tekstili sektörünün önemli ürünleri arasında bulunan havlu – bornoz ve uyku grubunun tasarımı, üretimi ve uygulaması alanında tasarımcıların yetişmesini sağlamak, yetişen tasarımcıların ülke ihracatına katkıda bulunması amacıyla çeşitli çalışmalar yürütmektedir.

Ev ve banyo tekstili sektöründe yeni tasarımcılar yetiştirilmesine teşvik etmek ve Denizli’nin tasarım anlamında marka bir şehir olarak tanınmasına katkıda bulunmak amacıyla DENİB DESIGN Ev ve Banyo Tekstili Tasarım Yarışması bu yıl “Zamansız Yolculuk” temasıyla ikinci kez düzenlenecek.

Son başvuru tarihi 1 Temmuz 2022 günü olan yarışmaya ; Üniversitelerin ve Meslek Yüksekokullarının Güzel Sanatlar Fakültelerinden, Sanat Tasarım Fakültelerinden, Mimarlık ve Tasarım Fakültelerinden; Moda ve Tekstil Tasarımı, Tekstil Tasarımı, Moda Tasarımı, Tekstil ve Moda Tasarımı, Geleneksel Türk Sanatları, Tekstil Mühendisliği, Endüstriyel Tasarım Mühendisliği veya tekstil ile ilişkili ön lisans, lisans, yüksek lisans öğrencileri başvurabilecek.

İki kategoride düzenlenen yarışmanın “Ev Tekstili” kategorisinde; yatak örtüsü, kırlent, pike, nevresim takımı (nevresim, çarşaf, yastık kılıfı), “Banyo Tekstili” kategorinde ise; el havlusu, baş havlusu, banyo havlusu, bornoz, peştamal ve banyo paspası ürünleri yer alacak. Yarışmacıların başvurdukları kategoride değerlendirilmeye alınabilmeleri için, kategorilerde belirtilen her bir ürünü tasarlamaları gerekecek.

Üç aşamada gerçekleşecek yarışmanın birinci aşamasında; her bir kategoride toplam 28 proje (14  Ev Tekstili ve 14 Banyo Tekstili olmak üzere) yarışmanın ikinci aşaması için değerlendirilecek. İkinci aşama için mülakata davet edilen yarışmacıların tasarımları incelenerek yarı finale kalan üretim aşamasına geçilecek. 28 proje içerisinden değerlendirilen 14 projede  (7 Proje Ev Tekstili ve 7 Proje Banyo Tekstili olmak üzere) tasarımcılar, üretici firmalarla eşleştirilerek, üretim sürecine yönelik planlama yapacak. Final elemesine katılmaya hak kazanan 14 yarışmacı, moderatör öncülüğünde ve 2 mentor eşliğinde belirlenen tarihlerde üretimlerini tamamlayacak. Dereceye girmeye hak kazanan yarışmacıların isimleri ise ödül töreninde açıklanacak.

Yarışma final değerlendirmesi sonrasında her kategoride başarılı seçilen dört tasarımın tasarımcısına verilecek ödüller şöyle:

“Ev Tekstili” Kategorisi

  • Birincilik Ödülü: 40.000 TL
  • İkincilik Ödülü: 20.000 TL
  • Üçüncülük Ödülü: 10.000 TL

“Banyo Tekstili” Kategorisi

  • Birincilik Ödülü: 40.000 TL
  • İkincilik Ödülü: 20.000 TL
  • Üçüncülük Ödülü: 10.000 TL
  • Yurt Dışı Tasarım Bursuna Başvurma İmkânı. (Ticaret Bakanlığınca uygun bulunduğu takdirde her iki kategoride de verilecek ödül)

Yarışma hakkında ayrıntılı bilgi almak ve başvuruda bulunmak için web sayfası veya yarışmanın Instagram sayfası ziyaret edilebilir.

Yarışma şartnamesini incelemek için: www.denibdesign.org


Yarışmanın 26 Haziran 2022 olan son başvuru tarihi, 1 Temmuz 2022 olarak değiştirilmiştir.