(Alan Kadıköy)’de “Türk Sanatında Modernlik – Modernizm Çatışması” Konferansı…

Alan Kadıköy’de “XX. Yüzyılın 20 Modern Türk Sanatçısı 2021- PAPKO / Öner Kocabeyoğlu Koleksiyonu” sergisi kapsamında, Ali Artun tarafından verilecek “Türk Sanatında Modernlik – Modernizm Çatışması” konferansı 28 Mayıs Cumartesi günü, saat 17.00’de gerçekleşecek.


“Türk Sanatında Modernlik-Modernizm Çatışması”
Konferans

Konuşmacı: Ali Artun
Tarih: 28 Mayıs 2022 Cumartesi
Saat: 17.00 – 18.00
Yer: Alan Kadıköy, İstanbul
Katılım: Herkese Açık, Ücretsiz


“XX. Yüzyılın 20 Modern Türk Sanatçısı 2021” sergisinde yer alan sanatçıların eserlerinden ve sanatsal yaklaşımlarından yola çıkarak gerçekleştirilecek konferansta, dönem hakkında araştırmalarıyla dikkat çeken Ali Artun yer alacak. Ücretsiz gerçekleşecek konferans, aynı zamanda, Artun’un “Modernizm Kavramı ve Türkiye’de Modernist Sanatın Doğuşu” son kitabını da sanatseverlerle buluşturacak.


“XX. Yüzyılın 20 Modern Türk Sanatçısı – PAPKO / Öner Kocabeyoğlu Koleksiyonu”
Sergi

Küratör: Metin Deniz 
Tarih: 
17 Aralık 2021 Cuma – 31 Mayıs 2022 Salı
Yer: 
Alan Kadıköy, İstanbul


“XX. Yüzyılın 20 Modern Türk Sanatçısı” sergisinin ilki Ferit Edgü küratörlüğünde, 2011 yılında Santral İstanbul’da gerçekleşmişti. 10 yıl sonra devamı niteliğinde, 433 eser arasından 182 eserin Metin Deniz tarafından bir araya getirildiği sergi, 31 Mayıs Salı gününe kadar Alan Kadıköy’de sanatseverlerle buluşuyor. Sergide sanatseverler, resim ve heykelleri görmenin yanı sıra konuşma programları, rehberli turlar ve ayrıca çocuklar için atölyelerin de dâhil olduğu etkinliklere katılabilecek.

Alan Kadıköy, sergi kapsamında Türk resim tarihinin Abidin Dino, Adnan Çoker, Albert Bitran, Ara Güler, Avni Arbaş, Burhan Doğançay, Fahrelnissa Zeid, Ferruh Başağa, Fikret Mualla, Hakkı Anlı, Komet, Mehmet Güleryüz, Mübin Orhon, Nejat Melih Devrim, Ömer Uluç, Selim Turan ve Yüksel Arslan gibi büyük ustalarının resimlerine ve İlhan Koman, Koray Ariş ve Seyhun Topuz gibi heykel sanatının dünyaya mal olmuş isimlerinin yapıtlarına ev sahipliği yapıyor.

Alan Kadıköy hakkında ayrıntılı bilgi için web sayfası ziyaret edilebilir.

“XX. Yüzyılın 20 Modern Türk Sanatçısı” sergisi hakkında ayrıntılı bilgi için bi_özet‘in önceden yer verdiği ilgili haberi incelenebilir:

(Alan Kadıköy)’de “XX. Yüzyılın 20 Modern Türk Sanatçısı 2021” Sergisi Açılıyor!


Ali Artun
1972’de Ortadoğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. Mimarlar Odası’nda bilim ve teknoloji konuları ile mimar ve mühendislerin toplumsal konumları üzerine araştırmalar yürüttü, çeşitli makalelerin yanı sıra Fordizmin ve Mühendisin Dönüşümü adlı kitabı yazdı.

1980’den sonra Ankara Çağdaş Sahne Kültür Merkezi’ni yönetti ve burada 500 Yıllık Bilmece programı çerçevesinde sanat tarihi, edebiyat ve müzikle ilgili etkinlikler düzenledi. 1984’te Galeri Nev’in kuruluşuna katıldı. Bu tarihten başlayarak galerinin Ankara’daki sergilerini düzenledi ve aralarında Resme Bakan Yazılar, Arslan-Defterler ve Tiraje: Zamanların Hafızası’nın da bulunduğu 100’ü aşkın Galeri Nev yayınının editörlüğünü yaptı. Galeri sergilerinden başka Ankara’da Cobra ve 1950-2000, Kopenhag’da Ben Bir Başkası, İstanbul’da Mübin Orhon: Sainsbury Koleksiyonu sergilerini hazırladı. Sanart’ın kuruluşunda ve yönetiminde görev aldı.

Marmara ve Yıldız üniversiteleri güzel sanatlar fakülteleri ile İstanbul Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde sanat tarihi dersleri verdi. 2000 yılından bu yana, kültürel eleştiri alanında eserlerin derlendiği “Sanathayat” dizisini yönetiyor. Ayrıca, kurucusu olduğu e-skop internet dergisinin editörlüğünü sürdürüyor.