(Pera Müzesi)’nde “Ve Şimdi İyi Haberler” Rehberli Sergi Turu ve Konuşma Programı…

Pera Müzesi, kitle iletişim araçları ve sanat arasındaki ilişkiyi odağına alan “Ve Şimdi İyi Haberler: Nobel Koleksiyonu’ndan Eserler” sergisi kapsamında 26 Mayıs Perşembe günü rehberli sergi turu, 2 Haziran Perşembe günü Evren Savcı ve Osman Erden’in “Cinsiyetler Savaşı, Kültürler Çatışması” başlıklı konuşma etkinliği düzenleyecek.


“Ve Şimdi İyi Haberler: Nobel Koleksiyonu’ndan Eserler”
Rehberli Sergi Turu

Tarih: 26 Mayıs 2022 Perşembe | Saat: 19.00
Yer: Pera Müzesi, Beyoğlu / İstanbul
Katılım:
Ücretli, Bilet Gerekli


“Ve Şimdi İyi Haberler” sergisi, modern sanat tarihinden örnekler sunmanın yanı sıra son 150 yılın bilim, kültür ve siyasetteki en can alıcı meselelerini ele alıyor. Sergi kapsamında düzenlenen etkinlik serisi, 26 Mayıs Perşembe günü  rehberli sergi turu ile gerçekleşecek. Fotoğraf, kolaj, desen, yerleştirme, video gibi farklı ifade araçlarıyla modern ve güncel sanatın önemli dönemlerini izlemeye olanak sağlayan sergi, sınırlı sayıda katılımcı ile Pera Müzesi Süreli Sergiler Proje Yöneticisi Yasemin Ülgen eşliğinde gezilecek.

Kültürel ve Cinsel Kimliklerin İzdüşümleri
Düzenli gazetecilik faaliyetinin oluşmasıyla kitleselleşen iletişim araçları ve sanat arasındaki diyaloğa odaklanan “Ve Şimdi İyi Haberler” sergisi; metin ve haber ilişkisini, fotoğrafın bulunmasının toplumu nasıl şekillendirdiğini ve totaliter sistemlerin kitle iletişim araçları üzerindeki güçlü etkisini ele alan 12 farklı bölümden oluşuyor.

Etkinlik serisi kapsamında düzenlenen konuşmalar, başlıklarını bu bölümlerden alıyor. Yale Üniversitesi Kadın, Toplumsal Cinsiyet ve Cinsellik bölümü öğretim üyesi Evren Savcı ile Mimar Sinan Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Osman Erden’in katılımıyla ilk konuşma 2 Haziran Perşembe günü gerçekleşecek. Konuşma, serginin “Cinsiyetler Savaşı, Kültürler Çatışması” bölümüne odaklanan konuşmada; toplumsal cinsiyet, din, etnik köken gibi kimliğe dair kavramların medya ve sanattaki izdüşümlerinin tartışılacak.


“Cinsiyetler Savaşı, Kültürler Çatışması”
Konuşma

Konuşmacılar: Evren Savcı, Osman Erden
Tarih:
2 Haziran 2022 Perşembe | Saat: 18.30
Yer: Pera Müzesi Oditoryumu
Katılım: Sınırlı, Ücretsiz


Annette ve Peter Nobel’in “Basın Sanatı” (Press Art) adını verdikleri koleksiyondan, Christoph Doswald küratörlüğünde bir seçkiyle hazırlanan “Ve Şimdi İyi Haberler” sergisi, 300’e yakın eseri bir araya getiriyor. Sergide Alberto Giacometti, Aleksandr Rodchenko, Andy Warhol, Andreas Gursky, Jenny Holzer, Bedri Baykam, Barbara Kruger, Christo, David Hockney, Dennis Hopper, Elmgreen & Dragset, Fernand Légér, Georges Braque, Henri Cartier-Bresson, Joseph Beuys, Özlem Günyol & Mustafa Kunt, Le Corbusier, Malevich, Man Ray ve Mayakovski gibi sanatçıların eserleri yer alıyor.

Rehberli turlar ve çeşitli başlıklar altında gerçekleşecek konuşmalar, sergi süresince devam edecek. Kontenjanın sınırlı olduğu sergi turlarına katılmak için Biletix web sayfasından bilet alabilir ya da resepsiyon@peramuzesi.org.tr adresinden rezervasyon yaptırılabilir.

7 Ağustos’a kadar sürecek sergi hakkında bi_özet‘in önceden yer verdiği ilgili haberi incelemek için:

(Pera Müzesi)’nde Yeni Sergi: “Ve Şimdi İyi Haberler”


Evren Savcı 
Evren Savcı, Yale Üniversitesi Kadın, Toplumsal Cinsiyet ve Cinsellik Çalışmaları Programı’nda Yardımcı Doçent olarak çalışıyor. Doktorasını University of Southern California’da (USC) Sosyoloji bölümünde tamamladı. Ardından, Northwestern Üniversitesi Cinsellikler Projesi’nde (The Sexualities Project at Northwestern – SPAN) doktora sonrası çalışmaları yürüttü. Yale’de çalışmaya başlamadan önce San Francisco State Üniversitesi’nin Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Bölümü’nde ders verdi.

Osman Erden 
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde “Nasyonal Sosyalizmin Alman Sanatına Yansıması” başlıklı yüksek lisans tezini tamamlayan Erden “Türkiye’de Güncel Sanat Alanını Şekillendiren Unsurlar” başlıklı teziyle doktorasını aldı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nde doktor öğretim üyesi olarak görevini sürdüren Erden UNESCO’ya bağlı Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği (AICA) Türkiye Şubesi’nin 2008-2011 yılları arasında yönetim kurulu üyeliğini, 2011-2014 yılları arasında ise başkanlığını yaptı.

Pera Müzesi 
Pera Müzesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı’na bağlı olarak nitelikli ve geniş ölçekli kültür-sanat hizmeti vermek amacıyla 2005’te kurulan bir özel müzedir. Orijinali 1893 yılında mimar Achille Manoussos tarafından tasarlanan Bristol Oteli binasının, 2005’te cephesi korunarak çağdaş ve donanımlı bir müze olarak renove edilmesiyle inşa edilen yeni binasında faaliyet göstermektedir. Koleksiyonları, aralarında Jean Dubuffet, Joan Miró, Pablo Picasso, Frida Kahlo, Alberto Giacometti gibi dünyanın usta sanatçılarının yapıtlarının bulunduğu süreli sergileri ve kuruluşundan günümüze gerçekleştirdiği etkinlikleriyle Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, çağdaş bir müze-kültür merkezi olarak hizmet vermeye devam ediyor.