“Türkiye Mimarlık Yıllığı 2021” Sergisi (İPA) Florya Hangar Binası’nda Açıldı!

Türkiye Mimarlık Yıllığı Sergisi

Mimarlık kültürünün gelişmesi amacıyla düzenlenen “Türkiye Mimarlık Yıllığı 2021” sergisi, Roca desteği ve Arkitera Mimarlık Merkezi iş birliğiyle İPA (İstanbul Planlama Ajansı) Florya Hangar Binası’nda ziyaretçilerine kapılarını açtı. 2021 yılında yerli ve yabancı tasarımcıların hayata geçirdikleri 48 projenin yer aldığı sergi, 27 Mayıs tarihine kadar ziyarete açık olacak.


“Türkiye Mimarlık Yıllığı 2021”
Sergi

Tarih: 22 Mayıs 2022 Pazar – 27 Mayıs 2022 Cuma
Yer: İPA, Florya Hangar Binası


Başvuran 130 proje arasından 48’inin seçildiği yıllıkta, 28 mimari, 15 iç mekân, 3 kentsel tasarım, 1 peyzaj ve 2 restorasyon, yeniden işlevlendirme projesi bulunuyor. Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından düzenlenen “Türkiye Mimarlık Yıllığı 2021”, sergi açılışı öncesinde ise 5 panele ev sahipliği yaptı.

Yıllığa girmeye hak kazanan 5 farklı nitelikteki projelerin anlatıldığı panellerde; 2021’de açılan ve yüzde 95’i tamamlanan Hasanpaşa Gazhanesi Restorasyon ve Yeniden İşlevlendirme Projesi’nin kurgulanmış yapısı ve potansiyeli ele alındı. Doğa esaslı birçok çözüm sunan ve Avrupa Birliği tarafından fonlanan İzmir Tarımı Geliştirme Merkezi’nin, kuraklık senaryosu, su baskınlarını önleyen yapısı ve tarım alanında farkındalık yaratan eğitimleri tartışıldı. Karaköy Lokantası Projesi ise bir lokantanın önceki mekân tasarımını tekrar etmeden ama sahip olduğu atmosferi koruyarak, kendine has ve zamansız bir tasarım anlayışıyla yenilenmesi kapsamında konuşuldu. Atıl kent alanlarını; ses ve gürültüden soyutlayarak sanatla dönüştüren Mecidiyeköy Meydanı Projesi, mahalleli ve vatandaşlar için yaratacağı değişimler üzerinden değerlendirildi. Toprakla zeminin iç içe olduğu daha farklı ekosistemleri sahiplenen Villa Topos Projesi, doğayı baz alan bir yapı oluşturma çerçevesinde yer aldı.

Etkinlikte tanıtılan; Sevim Aslan, Gülsün Tanyeli (Hasanpaşa Gazhanesi Restorasyon ve Yeniden İşlevlendirme Projesi), Mert Uslu (İzmir Tarımı Geliştirme Merkezi), Yeşim Bakırküre (Karaköy Lokantası), Pınar Kesim Aktaş (Mecidiyeköy Meydanı), Alper Derinboğaz (Topos Evi) projeleri tartışıldı.

Başvurulan projeler; Devrim Çimen, Enise Burcu Derinboğaz, Lale Özgenel, Emre Özer ve Ertuğ Uçar’dan oluşan seçici kurul tarafından değerlendirildi. Yıllıkta yer alan projelerin yüzde 43’üne İstanbul ev sahipliği yaparken bu sırayı 9 proje ile İzmir, 6 proje ile Ankara ve 5 proje ile Muğla takip etti. Projelerin illere göre dağılımı toplamda 10 kenti kapsadı. Bu sene “Mimarlık Yıllığı”nda yer alan projelerin büyük çoğunluğunu mağazalar oluştururken, liste 6 proje ile ofis, 3’er proje ile sosyal tesis, konut sitesi ve tek ev projelerini barındırdı.

Projeleri değerlendiren seçici kurulda yer alan Lale Özgenel panellerin sonunda gerçekleşen tartışma oturumunda şu açıklamalarda bulundu:

“Projelerin büyük bir çoğunluğu, büyük şehirlere dağılmış durumda. Özgünlük, herhangi bir konuyu irdeleme, belli bir sorunsala dokunma açısından tartışarak bir seçki oluşturduk. Özgünlüğü sorgulama boyutu ile bağlamı ele alan projeler öne çıktı. Bu sene arka plan hikayeleri çok özeldi. Kamu eliyle yerel yönetimlerin katılıyor olmasını da bu tür etkinlerin teşvik edici yönü olarak yorumladık (…)”

“Mimarlık Yıllığı” sergisini değerlendiren Roca Türkiye Genel Müdürü Salvador Lopez Oliva, “Mimarlık ve tasarım kültürüne katkı sağlamayı yönetim vizyonumuzun ayrılmaz bir parçası olarak görüyoruz. Bu kapsamda; tasarım yarışmaları ve mimarlık söyleşileri düzenliyor her fırsatta sektör profesyonelleri ile bir araya geliyoruz. 2015 yılından bu yana sektöre değerli katkıları olan Mimarlık Yıllığı alanımıza yeni bakış açıları getiriyor. Roca Türkiye olarak biz de bu özel etkinliği destekliyor, mimarlık ve tasarım kültürünü geliştirecek projelerimizle sektörümüzün gelişiminde aktif rol üstlenmeye devam ediyoruz” diye konuştu.


Roca 
Roca, mimari, inşaat ve iç mekânlar için tasarlanmış seramik döşeme ve duvar karoları da dahil olmak üzere banyo alanı için ürünlerin tasarımı, üretimi ve pazarlamasına adanmış bir şirkettir. Kökleri 100 yıl öncesine dayanan Roca, 4 kıtada 22 ülkede yer alan 86 üretim tesisi ile 24 bine yakın kişiye istihdam sağlıyor. Yıllık yaklaşık 1,8 milyar Euro ciroya sahip olan Roca, ürün ve çözümlerini 170’ten fazla pazarda müşterileriyle buluşturuyor. www.roca.com.tr