“Gelecek Vizyonları: Yeni Kent ve Yeni Mimarlık” Sergisi 14 Mayıs’ta Kurşunlu Han’da Açılıyor!

İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimarlık Bölümü, Mimari Tasarım Stüdyosu 6-7 kapsamında Ayşe Şentürer ve stüdyo asistanlarının yürütücülüğünde üretilen projelere odaklanan “Gelecek Vizyonları: Yeni Kent ve Yeni Mimarlık” Sergisi, 14 Mayıs’ta Kurşunlu Han’da açılıyor.


Gelecek Vizyonları: Yeni Kent ve Yeni Mimarlık: @ NYC, İstanbul, Moskova, Atina ve İzmir
Sergi ve Söyleşi, Ayşe Şentürer Stüdyosu

Söyleşi: 14 Mayıs 2022 Cumartesi
Saat: 15.00
Yer: TMMOB Mimarlar Odası, İstanbul Büyükkent Şubesi, Karaköy, İstanbul

Sergi: 14 Mayıs 2022 Cumartesi – 04 Haziran 2022 Cumartesi
Yer: Kurşunlu Han, Arthan Galeri, Karaköy, İstanbul

Sergi Açılış: 14 Mayıs 2022 Cumartesi
Saat: 17.00
Yer: Kurşunlu Han, Arthan Galeri, Karaköy, İstanbul


Sergi açılışı 14 Mayıs Cumartesi günü Kurşunlu Han, Arthan Galeri‘de yapılacak Gelecek Vizyonları Sergisi‘nde, 2016 Güz – 2019 Güz dönemleri arasında New York, İstanbul, Moskova, Atina, İzmir olmak üzere beş metropolde çalışılmış Gelecek Vizyonları: Yeni Kent ve Yeni Mimarlık temalı projelere yer verilecek. Aynı isimle gerçekleşecek söyleşi ise 14 Mayıs Cumartesi saat 15.00’te TMMOB Mimarlar Odası, İstanbul Büyükkent Şubesi‘nde düzenlenecek.

Stüdyo Hakkında:

Ayşe Şentürer Stüdyosu Gelecek Vizyonları yönelimiyle metropollerin sınır-boylarında hareket eder, bu hatları katmanlı mimari-sinematografik kesitler, kesit montajlarla açmaya çalışır. Böylece kendisini eleştirel-kültürel, imgeleme dayalı-yaratıcı bir konuma yerleştirir. Hedef yeni kentsel durumları anlamak, ortaya koymak ve projelendirmektir. Bu çerçevede günümüz metropollerindeki yaşam-zaman-mekan etkileşimlerini görmeyi, göstermeyi ve bu aralıklardan yükselebilecek yeni mimarlıkları tasarlamayı amaçlar. 

Stüdyo bu yaklaşımıyla bağlamsal-durumsal ve hayali-spekülatif iki tutumu bir araya getirir. Projeler süreçte; manifestolar, imge serileri, senaryolar, zaman-yaşam-mekan ilişki tabloları ile mimari programlar ve nihayetinde mimari ve kentsel tasarım projeleri olarak belirir.”

Söyleşi. “Gelecek Vizyonları @…” temasıyla çalışılmış bu dönemlerdeki stüdyo yaklaşımı ve sergilenen projeler üzerine olacak. Sergide ise 7 dönem çalışılan projelerin bir seri basılı kart, katalog ve detaylandırılmış dijital gösterimi yer alacak.

Stüdyo Asistanları (Dönem Sırasıyla)

New York | Hakan Tüzün Şengün ve Seda Buğra
İstanbul ve Atina 1 | Ozan Avcı
Moskova ve İstanbul 2 / NewMuseum | Erenalp Büyüktopcu
Atina 2 | Ekin Sıla Şahin, Nida Ekenel, Tildem Kırtak
İzmir | Seda Buğra

Sergi Ekibi

Alperen Temur
Ayşe Tuğçe Pınar
Bender Uğurlu
Elif Adıgüzel
Erenalp Büyüktopcu
Emirhan Kurtuluş
Nasibe Nur Dündar
Nijat Mahamaliyev
Öykü Şimşek
Yeşim Armağan


Kurşunlu Han
Rüstem Paşa Kervansarayı olarak da bilinen Kurşunlu Han’ın tarihi MÖ 5.yy Bizans dönemine gitmekte, 13. yüzyıl Ceneviz Özerk Yönetiminde San Michele Klisesi (Ceneviz Katedrali) olarak belirirken, 16. yüzyılda bir Osmanlı ticaret yapısına dönüşmüş (bu dönüştürmenin Mimar Sinan tarafından yapıldığı düşünülmekte), 20. yüzyıl başında matbaacılıkla ilgilenen gayrimüslimlerin iş yeri olarak kullanılmış, günümüzde ise Perşembe Pazarı bağlamında hırdavat ustalarının işlikleri ile sanat atölyelerini içermektedir.