John Akomfrah Filmleri “Hafıza Odaları” Seçkisi ile Pera Film’de!

Dokuz İlham Perisi (The Nine Muses)

Pera Film, SENKRON “Eş Zamanlı Video Sergileri” kapsamında sanatçı, yönetmen ve küratör John Akomfrah’ın tek kanallı işlerinden oluşan seçkiyi çevrim içi olarak izleyiciyle buluşturuyor. Hafıza, zaman ve insani krizlere odaklanan 5 filmin gösterime sunulduğu “Hafıza Odaları” başlıklı program, 30 Nisan Cumartesi gününe kadar Pera Müzesi web sitesinden ücretsiz izlenebilecek.


John Akomfrah: “Hafıza Odaları”

Tarih: 15 Nisan 2022 Cuma – 30 Nisan 2022 Cumartesi
Mecra: Çevrim içi
Katılım: Ücretsiz


Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, sanat kurumlarının video sanatını mercek altına alan sergi ve etkinlikleriyle oluşturulan SENKRON “Eş Zamanlı Video Sergileri” kapsamında yeni bir çevrimiçi gösterim programı hazırladı. John Akomfrah: “Hafıza Odaları” adını taşıyan seçkide sanatçı, yönetmen ve küratör John Akomfrah’ın tek kanallı filmleri “Handsworth Şarkıları”, “Dokuz İlham Perisi”, “Kanıt”, “Kimin Kalbe İhtiyacı Var” ve “Çocuk Gibi Konuş” yer alıyor. Yedi siyah Britanyalı multimedya sanatçısı ve film yapımcısından oluşan Black Audio Film Collective’in kurucularından olan Akomfrah, orijinal görüntüleri arşiv materyalleriyle bir arada kullanarak katmanlı anlatılar oluşturuyor.

“Handsworth Şarkıları”nda 80’ler İngilteresi’nde yaşanan ırksal ve toplumsal kargaşaları ele alan yönetmen, “Dokuz İlham Perisi”nde savaş sonrası İngilteresi’ni yeniden inşa etmek üzere Afrika, Karayipler ve Güney Asya’dan başlayan toplu göçün tarihini anlatıyor. “Kanıt”ta 1966 darbesinden sonra sömürge sonrası toplumların durumuna mercek tutan Akomfrah, “Kimin Kalbe İhtiyacı Var”da bir grup arkadaş ve sevgilinin yaşamlarından 10 yıllık bir kesite odaklanırken, “Çocuk Gibi Konuş”ta ise kontrolden çıkan bir olay sonucu hayatları geri dönülmez bir şekilde değişen üç arkadaş arasındaki ilişkileri anlatıyor.

Çalışmalarında kişisel ve tarihsel hafızayı, geçmiş ve bugünü, çevresel ve insani krizleri yan yana getiren Akomfrah’ın beş filmlik seçkisi Pera Müzesi web sayfası üzerinden ücretsiz izlenebilir.