(Mixer)’in 7. Printed Sergi Serisi: “iziziz”

Mixer, 2015 yılından bu yana düzenlediği Printed sergi serisinin yedincisini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Gravür Uygulama Atölyesi’nin tarihine ve güncel durumuna odaklanan “iziziz” isimli sergisi ile 15 Nisan Cuma gününden itibaren sanatseverlerle buluşuyor. Art Lab, Mixer Editions ve Printed serilerindeki deneyimin bir uzantısı olarak Juma Binası giriş katında açılan Mixer Print Studio, “iziziz” sergisi ile senkronize biçimde katılıma açık olacak.


Printed’22: “iziziz”
Sergi

Sanatçılar: Léopold Lévy, Sabri Berkel, Fethi Kayaalp, Asım İşler,
Fevzi Tüfekçi, Albina Onay, Burcu Özyılmaz, Buse Kökçü, Can Aytekin, Cansu Kahraman, Ceren İren, Ekin Saçlıoğlu, Elif Çimen, Ezgi Kılıç, Gurur Birsin, Gümüş Özdeş, İrem Nur Çelebi, Kerim Tıp, Melihat Tüzün, Melda Yaramış, Müge Bakır, Nalan Yırtmaç, Serap Gülerçin Karluk, Sevil Tunaboylu,
Sibel Kırık, Umut Germeç, Yasemin Nur Erkalır
Tarih: 15 Nisan 2022 Cuma – 28 Mayıs 2022 Perşembe
Yer: Mixer, Juma Binası, Beyoğlu / İstanbul


PRINTED’22: “iziziz”, kuruluş öyküsü 1892’ye uzanan Gravür Uygulama Atölyesinin geçmişini, 1936  yılında Léopold Lévy yönetimiyle yenilenen yapısından art arda Sabri Berkel, Fethi Kayaalp, Asım  İşler, Fevzi Tüfekçi dönemlerinden günümüze baskı eserler, tanıklıklar, belgeler ve fotoğraflar eşliğinde izleyici ile paylaşıyor. Sergide farklı kuşaklardan sanatçıların Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Gravür Uygulama Atölyesi’nde uyguladığı çok çeşitli gravür pratikleri sergileniyor.

Sergi, linolyum ve ahşap baskı gibi tümsek baskı örneklerinin yanı sıra bakır  ve çinko plakaların kullanıldığı kuru kazı, asitle kazı, aquatint, şekerli çini, yumuşak vernik, vizkozite  gibi çok farklı teknik uygulamalarla elde edilen gravür baskı pratiklerini bir araya getiriyor.

Mixer Print Studio 30 Mayıs Pazartesi gününe kadar ve Printed’22: “iziziz” sergisi ise 28 Mayıs Perşembe gününe kadar Salı’dan Cumartesi’ye 11.00 -19.00 saatleri arasında Juma Binası giriş ve -1 katında bulunan Mixer’de görülebilir. Ayrıntılı bilgi için web sayfası ziyaret edilebilir.


Mixer Print Studio
Mixer Print Studio, Mixer’in Printed serisi ile sürdürdüğü baskı sanatlarına eğilen yaklaşımı ve bir dönem düzenlediği ArtLAb deneyiminin mirası ile temel baskı pratiklerinin uygulanmasını  amaçlayan bir etkileşim alanı olarak oluşmuştur. Stüdyo, bir grup sanatçının fikir ve uygulama biçimlerini tartışıp yeni üretimler üzerine çalışma alanı olarak tasarlanmıştır. Aynı zamanda izleyiciye açık hali ile bir buluşma noktasıdır.

Can Aytekin ve  Yasemin Nur Erkalır’ın desteğiyle yürütülecek olan Mixer Print Studio, baskı tekniklerinin üretilebilir, sürdürülebilir ve ulaşılabilir olmasını hedefler. Mixer Print Studio, Can Aytekin ve  Yasemin Nur Erkalır’ın atölyeyi kullanımıyla başlayacak ve bir dizi sanatçının atölyeyi  devralmasıyla devam edecektir. Mixer Print Studio,PRINTED’22: iziziz” sergisiyle ilişkili olarak yapılan üretimler, düzenlenecek konuşma ve atölyeler ile baskı sanatlarının Türkiye’deki durumunu derinlemesine incelemeyi amaçlıyor.