(OMA) ve (Squint/Opera) Al Daayan Sağlık Bölgesi Prototip Videosunu Yayınladı!

OMA ve Squint/Opera, tıp biliminde meydana gelen hızlı değişimlerle bağlantılı olarak modülerlik, prefabrikasyon ve otomasyonun potansiyelini araştıran Al Daayan Sağlık Bölgesi Ana Planı prototipinin videosunu yayınladı.

OMA ve BuroHappold tasarlanan prototip, Katar’ın kâr amacı gütmeyen sağlık hizmeti sağlayıcısı Hamad Medical Corporation tarafından finanse ediliyor. Proje, hastaların ve personelin kullanabileceği bahçeleri içeren, iki katlı yüksek birimlerden oluşan modüler bir yapıdan meydana geliyor. Modüller, devam eden hastane prosedürlerine göre minimum bütçe kesintisi ile yeniden yapılandırılabilir ve genişletilebilir şekilde tasarlandı; bu da tesisin gelecekteki uyarlama maliyetlerini önemli ölçüde düşürüyor. 3D baskı, cephelerin tasarımında sınırsız varyasyonlara izin verirken gıda ve tıbbi bitkiler sağlayan yüksek teknoloji ürünü bir çiftlik, özel bir lojistik merkez ve bir güneş enerjisi çiftliği, hastanenin özerk bir şekilde çalışmasını sağlıyor.

Al Daayan Sağlık Bölgesi | Copyright HMC

Squint/Opera tarafından hazırlanan videonun araştırması, Henning Larsen, Michel Desvigne Paysagiste, Spaceagency, ETL, De Leeuw Group ve Engineering Consultants Group iş birliğinde yapıldı. Al Daayan Sağlık Bölgesi Projesi ise, OMA Ortağı Reinier de Graaf, Proje Yöneticisi Alex de Jong ve Proje Mimarı Kaveh Dabiri tarafından yönetiliyor.

Al Daayan Sağlık Bölgesi | Copyright HMC

Al Daayan Sağlık Bölgesi, Proje, düşük maliyetle ve küresel tedarik zincirlerine minimum dayanakla -Batı’da geliştirilen mevcut hastane modellerine bir alternatif olarak-  küresel boyutta benimsenecek bir prototip olmayı amaçlıyor.

Al Daayan Sağlık Bölgesi hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşılabilir.