Lara Kamhi’nin “Dijital Analoglar” Başlıklı Video Gösterimi (Akbank Sanat)ta!

Dijital Analoglar Sergisi, Split Video Serisi

Çağdaş sanatçı ve yönetmen Lara Kamhi’nin video çalışmalarından oluşan “Dijital Analoglar” başlıklı video gösterimi, 15 Nisan Cuma gününden itibaren Akbank Sanat Beyoğlu binasında sanatseverlerle buluşuyor. Sanatçının “Split” isimli video serisinin görülebileceği gösterim, SENKRON Eş Zamanlı Video Sanatı Sergileri kapsamında gerçekleşiyor.


“Dijital Analoglar”
Sergi

Sanatçı: Lara Kamhi
Tarih: 15 Nisan 2022 Cuma – 22 Nisan 2022 Cuma
Yer: Akbank Sanat, Beyoğlu / İstanbul


Algı ve gerçekliğin öznel doğasını araştırmak için sezgi ve teknolojiyi kullanan sanatçı ve yönetmen Lara Kamhi’nin eserleri; Türkiye, İspanya, Japonya, Tunus, Almanya, Güney Kore, Polonya, Lübnan, Belçika, İsviçre, Rusya, Şili, İngiltere ve Amerika gibi dünyanın birçok farklı ülkesinde çeşitli galeri, müze, kamusal alan ve festivallerde sergilendi.

“Dijital Analoglar” video gösterimi, sergi tanıtım metninde şöyle açıklanıyor:

“Sanatçının erken dönem çalışmalarının önemli bir aşaması olan ve dolayısıyla anlatısının merkezinde yer alan “Split” serisi, her gün etrafımızı saran semiyotik (göstergebilim) unsurları algıladığımız, gözlemlediğimiz ve kavradığımız yolların taklidiyle, dış dünyanın geçici ancak manipülatif doğasını araştırıyor. Bu dijital analoglar, Kamhi’nin dokunsal olan ile dokunulamayanın, figür ile soyutlamanın, analog ile dijitalin birlikteliğini tasvir etme çabasını simgeliyor. Gerçeği kavramak için soyutlamayı kullanırken, görünen dünyanın bir nevi barkodunu çıkartıyor ve onu algısal kodlarımızın özüne, hareket halindeki renklere, biçimlere ve ışıklara indirgiyor.”

22 Nisan Cuma gününe kadar sürecek sergi hakkında ayrıntılı bilgi için Akbank Sanat web sayfası ziyaret edilebilir.


Lara Kahmhi
Lara Kamhi, Sorbonne Nouvelle Paris III Üniversitesi’nde Tiyatro, Paris Amerikan Üniversitesi’nde Film üzerine öğrenim gördükten sonra lisans eğitimini İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Sinema ve Televizyon üzerine tamamladı. Yükseköğrenimini 2013’te Slade School of Fine Art’ta (UCL) tamamlayan sanatçı mekâna özgü, sarmal ve sinematik yaklaşımlara odaklanan Prizmaspace adlı bağımsız sanat inisiyatifinin de kurucu-ortaklığını ve yöneticiliğini üstlendi.

Kamhi, 2009 yılından bu yana ulusal ve uluslararası galerilerde, müzelerde, festivallerde ve kamusal alanlarda çalışmalarını sergiliyor. Ayrıca müzik video yönetmenliği ve prodüksiyon tasarımcılığı yapan Kamhi üretimlerini, kurucu ve yöneticisi olduğu Prizma Expanded çatısı altında sürdürüyor.