(PİLEVNELİ Dolapdere)’de Yeni Sergi: “Don’t Play with My Emotions”

Esra Gülmen, Don't Play with My Emotion, 2022

PİLEVNELİ, Esra Gülmen’in Türkiye’deki ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. “Don’t Play with My Emotions” başlıklı sergi, 19 Nisan Salı gününden itibaren PİLEVNELİ’nin Dolapdere’deki mekânında 1, 2 ve 3. katlarda sanatseverleri ağırlayacak.


“Don’t Play with My Emotions”
Sergi

Sanatçı: Esra Gülmen
Açılış: 19 Nisan 2022 Salı| Saat: 18.00 – 20.00
Tarih: 19 Nisan 2022 Salı – 28 Mayıs 2022 Cumartesi
Yer: PİLEVNELİ Dolapdere, 1,2,3 Katlar, Beyoğlu / İstanbul


Türkçede “Duygularımla Oynama” anlamına gelen sergi başlığı, Esra Gülmen’in insandan, insan psikolojisinden ve problemlerden esinlenmesinin kanıtı niteliğinde. Sanatçı, sokaklar, posterler, sosyal medya, sohbetler, müzik, şarkı sözleri, filmler ve kitaplar gibi güncel hayatın ve popüler kültürün tüm aparatlarını inceliyor, onlardan faydalanıyor, ilham alıyor ve eserlerinde konu ediyor. İnsanların etrafına bıraktığı işaret olan imgeler üzerinden sorular soruyor. Genellikle bir kavramı veya duyguyu inceleyerek sorularına başlayan sanatçı, bu kavramla “oynayarak” ve onu anlamaya çalışarak eserlerini yaratıyor.

Sanatçının gelenekselin dışında farklı mecra ve tekniklerden de yararlandığı “Don’t Play with My Emotions” isimli sergisi, kendi duygularıyla “oynadığı” ve ziyaretçiye de oyun alanı sunduğu bir mekân yaratıyor. Esra Gülmen alışılmışın dışında ve gündelik hayata ait objeleri ve müzik enstrümanlarını da tuval yüzeyi gibi değerlendiriyor. Hem mecrayla hem de kavramlarla oyun oynuyor; çalışmayı seçtiği yüzey alanı, eserin anlamını ve sorguladığı kavramı/duyguyu destekliyor. Gülmen böylelikle inşa ettiği geçici, uçucu kurguda ziyaretçiyi gündelik duyguları, alışkanlıkları, sevme ve sevilme biçimleri üzerine düşünmeye davet ediyor.

Sanatçı olarak yazma ve çizmenin tanımını genişletmek isterken erken yirminci yüzyıl kaligramlarını hatırlatan Esra Gülmen, yirmi birinci yüzyılın gerçekliği üzerine eğiliyor. Yeri geliyor popüler kültürdeki en tanıdık söylemleri kişiselleştiriyor yeri geliyor kendi kişisel cümlesini anonimleştiriyor. Bu uğurda malzemede sınır tanımıyor. Sanatçıya göre bir sergi yapmak, süreci ve sonuçlarıyla, nereden geldiğimiz üzerine düşünmenin yeri, zamanı ve mekânı.

Esra Gülmen’in pratiğine en kapsamlı bakışı sunan “Don’t Play with My Emotions” isimli sergi, Pazar ve Pazartesi günleri hariç 10.00 – 18.00 saatleri arasında PİLEVNELİ Dolapdere’de 28 Mayıs Cumartesi gününe kadar ziyaret edilebilir. Sergi hakkında detaylı bilgi için web sayfası incelenebilir.