“Crossroads” 41. İstanbul Film Festivali’nde YARIŞIYOR!

Ödüllü yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun’un yönettiği “Crossroads” belgeseli, 41. İstanbul Film Festivali’nin Ulusal Belgesel Yarışması kapsamında 15 Nisan Cuma akşamı Beyoğlu Sineması’nda ilk gösterimini yapacak. Türkiye’nin ilk çağdaş sanat belgeseli olma özelliğini taşıyan belgesel, 18 Nisan Pazartesi günü ise Sinematek / Sinemaevi’nde izleyicilerle buluşacak.


“Crossroads”
Belgesel

Yönetmen: Mahmut Fazıl Coşkun
Yapımcılar: Bulut Reyhanoğlu, Vanessa Medini Arslan
Prömiyer Tarihi:
15 Nisan 2022 Cuma | Saat: 19.00
Yer: Beyoğlu Sineması, Beyoğlu / İstanbul

Gösterim Tarihi: 18 Nisan 2022 Pazartesi | Saat: 11.00
Yer: Sinematek / Sinemaevi, Kadıköy / İstanbul


“Klasik veya çağdaş sanat olsun, Türk sanatı, Türk sanatıdır. Ortadoğu’ya değil, Türkiye’ye aittir” düşüncesiyle yola çıkan “Crossroads”; sinema dilini kullanarak, Türk çağdaş sanatının ve sanatçısının hak ettiği konuma gelmesine, hak ettiği değeri görmesine katkıda bulunmayı hedefliyor.

Belgesel Gülay Semercioğlu, Seçkin Pirim, Candaş Şişman ve Sinan Logie’nin Doğu ve Batı kültürünü harmanladıkları üretim pratiklerine ve sanat üsluplarına ışık tutuyor. Her biri farklı disiplinlerde, farklı teknikler kullanarak eser üretiyor olsa da, hepsi Türkiye’nin kültür tarihini oluşturan katmanlardan ilham alıyor.

Yapımcılığını Bulut Reyhanoğlu ve Vanessa Medini Arslan’ın yaptığı Koskos Film yapımı “Crossroads” belgeselinin yönetmenliğini, “Anons” filmiyle 75. Venedik Uluslararası Film Festivali başta olmak üzere birçok uluslararası festivalden ödüllerle dönen Mahmut Fazıl Coşkun üstleniyor. Senaryosunu Sinan Yusufoğlu’nun yazdığı, görüntü yönetmenliğini Ersin Gök’ün üstlendiği belgeselin müziklerin Murat Asil, kurgusunu ise Adil Yanık yaptı.

Crossroads” belgeselinin fragmanını izlemek için YouTube sayfası ziyaret edilebilir. Festivalin tüm biletleri, Biletix’ten ve salonların gişelerinden temin edilebilir.

41. İstanbul Film Festivali hakkında bi_özet‘in yer verdiği ilgili haberi için:

41. İstanbul Film Festivali 8-19 Nisan’da Sinemaseverlerle Buluşuyor!