(TMMOB Mimarlar Odası) 2022 Yılı “Oktay Ekinci Basın Ödülleri” ve “Çevreye Katkı Özel Ödülleri” Sahiplerini Buldu!

TMMOB Mimarlar Odası’nın 2012 yılından bu yana verdiği “Mimarlar Odası 2022 Oktay Ekinci Basın Ödülü”ne Dr. Merdan Yanardağ; “Mimarlar Odası 2022 Çevreye Katkı Ödülü”ne ise Avukat İsmail Hakkı Atal, Yatağan Yeşil Yaşam Derneği Başkanı Kazım Erol ve Duvar Gazetesi yazarı Hazal Ocak layık görüldü.  


Ödül Töreni

Tarih: 14 Nisan 2022 Perşembe
Saat: 13.00
Yer: TBB LİTAİ Konukevi, Avukat Özdemir Özok Kongre Merkezi, Çankaya, Ankara


Sağlıklı ve nitelikli yaşam çevrelerinin geliştirilmesi ve desteklenmesi, kentlerin, doğanın, tarihsel ve kültürel değerlerin korunması mücadelesinin büyük önem taşıdığı günümüzde, basın alanında toplumsal ve kültürel sorunlara duyarlı, bu alanlarda farkındalıkların artırılmasına öncülük eden gazetecilere 2012 yılından bu yana “Mimarlar Odası Basın Ödülü” veriliyor.

Ödül; yaşamını ülkemizin doğal ve kültürel varlıklarının korunmasına adamış, mimarlık, kent ve kültür bağlamındaki basın-yayın çalışmalarıyla toplumsal duyarlılıkların geliştirilmesine önemli katkılar sunmuş olan gazeteci, yazar, mimar Oktay Ekinci’nin anısını yaşatmak ve söz konusu alanda katkı sunan değerli kişileri onurlandırmak amacıyla “Mimarlar Odası Oktay Ekinci Basın Ödülü” başlığıyla veriliyor.

Bugün ülke genelinde yaşanan sosyal, kültürel, kentsel ve ekonomik sorunlara çok yönlü değerlendirme ve araştırmalarıyla ışık tutması, toplum yararı önceliği ilkesini yansıtan kişiliği ve bu ilkenin yaygınlaştırılmasına, kamuoyunun aydınlatılmasına katkıları ile yapılı çevrenin sağlıklı gelişimi, doğa ve kültür varlıklarının korunması süreçlerini bilimin ışığında ve temel hak ve özgürlükler bağlamında değerlendiren yaklaşımları nedeniyle gazeteci, yazar Dr. Merdan Yanardağ, Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu tarafından “Mimarlar Odası 2022 Oktay Ekinci Basın Ödülü”ne layık bulundu.

Ayrıca Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu; herkes için “yaşanabilir çevre ve kent” hakları ile tarihi, doğal ve kültürel varlıkları çağdaş bilimin rehberliğinde koruma yaklaşımını vurgulamak; doğa, çevre ve kültür değerlerini yok sayarak tahrip eden yönetim ve uygulama anlayışı karşısındaki mücadeleyi desteklemek, bu bağlamdaki toplumsal farkındalıkları artırmak amacıyla, basın-yayın alanında çevre mücadelesine katkı veren değerli kişileri onurlandırmak amacıyla “Mimarlar Odası Çevreye Katkı Özel Ödülü”nü veriyor.

Bu kategoride; çevre konularındaki araştırma ve çalışmaları, duyarlılıkları, özellikle doğal sitlerde, ormanlarda ve tarım alanlarındaki maden arama faaliyetlerinin, termik santrallerin ve yönetmelik değişikliklerinin sorgulanmasındaki aktif, özverili çabaları, yereli değerlendiren, toplumu aydınlatan katılımcı çalışmaları nedeniyle; Avukat İsmail Hakkı Atal, Yatağan Yeşil Yaşam Derneği Başkanı Kazım Erol ve Duvar Gazetesi yazarı Hazal Ocak, Merkez Yönetim Kurulu tarafından “Mimarlar Odası 2022 Çevreye Katkı Ödülü”ne layık bulundu.

Ödüller, Mimarlar Odası 48. Olağan Genel Kurulu açılışında gerçekleştirilecek ödül töreninde sahiplerine takdim edilecek.