[Seçki]: Artweeks@Akaretler’de Öne Çıkan Galeriler…

Şehri ve sanatı disiplinlerarası bir proje ile bir araya getiren Artweeks@Akaretler’in 6. edisyonu, 30 Mart – 10 Nisan tarihleri arasında Akaretler Sıraevler’de sanatseverlerle buluşuyor.

Bilgili Sanat ve Semiha Kurtulmuş’un organizasyonu ile hayata geçirilen Artweeks@Akaretler, 2018 yılından beri çağdaş sanatçıların güncel eserlerine yer veriyor. Yılda iki kez gerçekleşen edisyon, şehir yaşantısını sanat ile bütünleştirerek, sanata olan ilgiyi artırmayı amaçlıyor.

2021 yılında 5. edisyonu gerçekleşen proje, 55.000 katılımcıya ev sahipliği yaparak galerilerin ve kurumların sanatçı işlerine yer verdi. Organizasyonun bu yılki programına; 15 galeri, 2 koleksiyoner sergisi, 2 kültür sanat yayını ve NFT sergisi eşlik ediyor. Fuar dışı bir yaklaşım ile organize edilen Artweeks@Akaretler’in 6. edisyonunda dikkat çeken bazı galerileri ve sanatçı işlerini derledik.


Anna Laudel Galeri

Anna Laudel, sanatçıları Belkıs Balpınar, Lal Batman, Ramazan Can, Tuğçe Diri, Emin Mete Erdoğan, Onur Hastürk, Hayal İncedoğan, Bilal Hakan Karakaya, Serkan Küçüközcü, Mehmet Sinan Kuran, Fırat Neziroğlu, Ardan Özmenoğlu, Cem Sonel ve Sarp Kerem Yavuz’un eserleri ile yer alıyor. Anna Laudel’in standında görülebilecek seçkide, sanatçıların son dönem işlerinin yanı sıra Artweeks@Akaretler için özel olarak ürettikleri yeni çalışmaları bulunuyor.

Uluslararası dokuma sanatçısı Fırat Neziroğlu “Misinaları Özgürleştirmek” serisi ile Artweeks@Akaretler’de yeniden sevenleri ile buluşuyor. Sergide, sanatçının modernize edilmiş yorumuyla sanata yepyeni bir bakış açısı getirdiği ve farklı dönemlerde kendi yaşamsal deneyimlerini aktardığı eserleri sunuluyor.

Anna Laudel’in Artweeks@Akaretler seçkisi, 19 No’lu binanın 1. katında görülebilir.

Vision Art Platform

Vision Art Platform, Akaretler’de paralel yeni karma sergisi “Not Behind The Scenes”, bir mekân ve bir tavır tasvir etmeyi amaçlıyor. Sergi; Mert Acar, Pınar Akkurt, Vahap Avşar, Tanzer Arığ, Sefa  Çakır, Fulya Çetin, Halit Demirel, Leyla Emadi, Seçil Erel, Merve Hasman Salvatori, Kemal İçden, Felix-Antoine Morin, Mehmet Öğüt, Çağrı Saray, Özlem  Şimşek, Candaş Şişman, Nermin Ülker, Sevgi Yaman, Semih Zeki ve Defne Tesal & Murat Yıldız‘ı (Dream News) misafir ediyor.

“Not Behind The  Scenes”,  Akaretler’in No:35’te yer alan mekânında  ziyaret edilebilir. 

Ferda Art Platform

Ferda Art Platform, Burcu Gökçek, İnci Furni, Murat Germen, Ferhat Özgür, Eda Soylu, Sadık Arı, Esra Karaduman, Sinem Bozkurt, Şakir Gökçebağ, Kemal Özen, Bekir Sert, Hüseyin Aksoy, Mine Akın, Seydi Murat Koç, Gizem Çeşmeci, Eda Şarman, Irmak Dönmez, Artin Demirci, Buğra Erol, Onur Kılıç ve Bawer Doğanay eserleri ile Artweeks@Akaretler’de yer alıyor.

Sergide İnci Furni’nin 2021 yılında kâğıt üzerine guaj ile yapmış olduğu “Still Life (Oyun)” isimli desenleri ve Hüseyin Aksoy‘un Mezopotamya Serisi’nde geçmişte var olan yapılarla, günümüzde var olan yapıları sentezlediği yeni tasvirleri dikkat çekiyor.

Ferda Art Platform, Akaretler’in No:39’da yer alan mekânında ziyaret edilebilir. 

PİLEVNELİ

PİLEVNELİ, Artweeks@Akaretler’e on yedi sanatçının eserlerinden oluşan bir seçkiyle katılıyor. Sergide; Bora Akıncıtürk, Nevin Aladağ, Refik Anadol, Nobuyoshi Araki, Johan Creten, Ali Elmacı, Esra Gülmen, Daniel Knorr, Arik Levy, Mehmet & Kazım, Bjarne Melgaard, Serkan Sarıer, Meltem Sarıkaya, Defne Tesal, Tarık Töre, Richard Wilson ve Erdoğan Zümrütoğlu’nun eserlerine yer veriliyor.

Sergi, Akaretler’in No: 37-39 numaralı mekânlarında ziyaret edilebilir.

Mixer

Artweeks@Akaretler’e 22 sanatçının eserleri ile katılan Mixer, Ahu Akgün, Alp İşmen, Ayşenur Şentürk, Balkan Karışman, Başak Doğan Kademoğlu, Bora Âşık, Defne Parman, Eda İlbeyci, Edze Ali, Etem Şahin, Funda Alkan, Furkan Öztekin, Gökçe İrten, Gurur Birsin, Hilal Polat, Ozan Atalan, Rugül Serbest, Seçil Büyükkan, Sesil Beatris Kalayciyan, Sibel Kocakaya, Umut Erbaş ve Yüksel Dal‘ın işlerini sergiliyor.

Mixer, Akaretler’in No: 17 numaralı mekânında ziyaret edilebilir.

Versus Art Project

Can Aytekin, Çağla Ulusoy, İnci Furni, Ömer Pekin, Selim Süme, Sabo, Vahit Tuna, Ege Kanar, Sibel Horada, Serkan Taycan, Metehan Özcan, Versus Art Project’in Artweeks@Akaretler kapsamında eserlerine yer vereceği sanatçılar arasında yer alıyor. Versus Art Project, lens odaklı üretimlerden, üç boyutlu nesne, yerleştirme, tuval ve videoya kadar uzanan bir yelpazede farklı medyumları izleyiciyle buluşturmayı amaçlıyor. 

Versus Art Project, Akaretler’in No: 17 numaralı mekânında ziyaret edilebilir.

Artweeks@Akaretler hakkında detaylı bilgi içi bi_özet‘in önceden yer verdiği ilgili haberleri incelenebilir:

Artweeks@Akaretler için Geri Sayım BAŞLADI!

“Artweeks@Akaretler” 30 Mart’ta Kapılarını Açıyor!