Bergama Tiyatro Festivali 3. Kez Perde Açmaya Hazırlanıyor!

Bergama Tiyatro Festivali, 2021

Sürdürülebilir, paylaşan ve dönüşen bir festival olma hayaliyle yola çıkan Bergama Tiyatro Festivali, 3dots ve BERaBER organizasyonuyla 2 Haziran Perşembe gününden itibaren 3. kez seyircileriyle buluşmaya hazırlanıyor. 


3. Bergama Tiyatro Festivali

Tarih: 2 Haziran 2022 Perşembe – 5 Haziran 2022 Pazar
Katılım: Herkese Açık, Ücretli


T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bergama Belediyesi, BERKSAV, Bergama Ticaret Odası ve Ne Yerde Ne Gökte Derneği destekleriyle gerçekleşen Bergama Tiyatro Festivali, takipçilerini Bergama’nın sokaklarında kaybolmaya, üretimin gücü ile bir araya gelmeye, yeni tanışıklıklar ve hikâyelerle buluşmaya çağırıyor.

İlki 2018 yılında düzenlenen Bergama Tiyatro Festivali’nin arka arkaya gerçekleşeceği ilk edisyonu, iklim krizi, savaş ve pandemi koşullarında bir araya gelmenin, tanışmanın ve yeni hikâyeler paylaşmanın önemine dikkat çekiyor. Festival bu amaçla, ilk defa merkezin dışına çıkarak daha önce gitmediği mahallelerde, köylerde ve sokaklarda gerçekleştireceği etkinliklerle yeni başlangıçların tohumunu atmayı hedefliyor.

Yerelleşme, Sektörleşme, Sosyal ve Kültürel Hayatın Erişilebilirliği ve Çocuklar ile Gençlerin Kültür ve Sanat Hayatına Katılımı başlıklarını temel alan festival, yerelle olan bağını güçlendirmek için bölgedeki sivil toplum kuruluşları ve çoğunluğu Bergamalı olan bir ekip ile çalışıyor; amatör ve profesyonel tiyatro üreticilerini buluşturarak sektörleşme süreçlerine katkı sağlıyor.

Üzerinde durduğu konular hakkında tartışmalara zemin hazırlaması ve sadece seyirlik bir etkinlik olmanın ötesinde buluşturucu bir platform haline gelmeyi amaçlayan Bergama Tiyatro Festivali, aynı zamanda daha az temsil edilen üretici, seyirci ve uygulayıcı katılımcılara alan açmayı umuyor.

2500 Yıllık Kültür Mirası Festivalle Buluşuyor
2500 yılı aşan tarihinde insan sesi ve nefesinin hiç kesilmediği, imparatorluk başkentliği yapmış olan Bergama antik kenti aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Helenistik dönemin en büyük kütüphanelerinden birine sahip olan Bergama, günümüze kadar yaşayan tarihi ile dünyanın en önemli antik kentlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Festival, Bergama’nın günümüze kadar gelen köklü tiyatro geleneğini, parşömen kâğıdını dünyaya tanıtacak kadar güçlü edebiyat tutkusunu, sağlık, bilim ve mimari alanlarında yarattığı başarıları ile evrensel değere sahip bu mirası sahne sanatları aracılığıyla ve multidisipliner atölye, panel ve yürüyüşlerden oluşan etkinlik programıyla daha çok insana ulaştırmayı hedefliyor.

Aynı zamanda, kentin Zeus Sunağı’nın Berlin Pergamon Müzesi’nde son bulan yolculuğundan dolayı ortaya çıkan Berlin’le olan tarihi ilişkisini ve gündelik yaşam dinamiklerini önceliklendiren festival programı, Bergama’nın kendine has atmosferinde özel bir deneyim alanı yaratıyor.

5 Haziran’a kadar sürecek bölgesel tiyatro ekiplerinin oyunlarından uluslararası performanslara kadar uzanan geniş bir seçkinin ve etkinlik programının yer alacağı festival ile ilgili duyuruları takip etmek için web sayfası ziyaret edebilir. Asklepion, Kızıl Avlu, BerKM gibi kente özgü mekânlarda gerçekleşecek oyun biletleri, Mobilet web sayfasından takip edilebilir.