[Proje]: Perdigital Ofis

Proje Adı: PERDIGITAL OFİS
İSTANBUL, 2021
İç Mimari: mimaristudio | AYÇA AKKAYA KUL, ÖNDER KUL, KAAN GÜLKIRAN, ENVER KUDA
İşveren: PERDIGITAL
Fotoğrafçı: GÜRKAN AKAY

Perdigital’in Beşiktaş’ta konumlanan yeni ofisinin iç mimari projesi mimaristudio tarafından yürütüldü. 200 m²’lik ofis projesi, 2021 yılında tamamlandı.

Online oyunlar için e-pin ve PC oyunları için CD key başta olmak üzere, pek çok ürün ve hizmet için dijital kod satışı yapan bir platform olan perdigital.com faaliyetlerine İstanbul’un önemli merkezlerinden Beşiktaş’ın kalbinde yer alan BJK Plaza’da bulunan yeni ofisinde devam ediyor.

Tasarım ve proje çalışmaları mimaristudio tarafından gerçekleştirilen yeni çalışma alanında, çalışanlara daha interaktif, dinamik, paylaşımlı ve renkli bir çalışma ortamı sunulmuş. Kompakt bir fiziksel alana sahip yeni ofiste, firmanın çalışma kültürü, yeni ihtiyaçları ve çalışma konusuna bağlı gereklilikleri yansıtan bir yaşayan ofis hayata geçirilmiş.

Öncelikle ofisin konumu için, çalışanların ofis dışındaki sosyal yaşamlarını desteklemek amacı ile, genç sosyal yaşamın merkezlerinden olan Beşiktaş tercih edilmiş. Çalışma konusu gereği neredeyse tüm zamanını kapalı alanda ve teknolojiye bağlı geçiren ekibin esenliğini destekleyen, sağlıklı ve mutlu olabileceği, verimliliği ve üretkenliği yüksek bir yaşam alanı yaratılmış. Çalışanlara, gün boyu azami gün ışığında, düzenli temiz havada, uygun ısısal ve akustik konfor şartlarında, nerede, ne zaman ve nasıl çalışabilecekleri özgürlüğüne sahip olacakları, zihnen rahat ve mutlu olacakları, teknolojik imkanlara sahip bir çalışma ortamı sunulmuş. Ayrıca ofisin İstanbul Boğazı’na hakim manzarası da önemli motivasyon kaynaklarından biri.

Firma, tüm birimlerin bir arada çalıştığı ve her kademede dinamizmin hakim olduğu genç bir ekibe sahip. Bu dinamik ve genç çalışan profili, mekan tasarımında tercih edilen ince yapı malzemelerinin farklı form, biçim ve geometrik kullanımları ile ön plana çıkarılmış. Kapıdan içeri adım atıldığında ofisin neredeyse tamamının algılanabilmesi, tüm mekanın aydınlık yapısı, akustik konfor koşulları için kullanılan ürünler, zamansız tasarım dili ve sadelik ilk göze çarpan özellikler. Bunun yanında, sakinleştirici, iyileştirici, rahatlatıcı özelliği olan renkler ile tasarım içinde rengin doğru, kararında ve zamansız kullanımı dikkat çekmekte.

Çalışma alanlarının en büyük sorunlarından “sessizlik” ve “sessiz çalışma ortamı” konuları planlama aşamasından itibaren dikkatle ele alınmış. Sadece kapalı odalar arası ses geçişlerinin engellenmesi olarak değil, hacim akustiği kapsamında uygun ürün ve yaklaşımlar önerilmiş. Bunun için mekan genelinde, Ayça Akkaya Kul tasarımı “Make-Up” akustik duvar paneli ve akustik aydınlatma ürünleri tercih edilmiş.

Bina doğal ışık yönünden oldukça zengin bir imkana sahip olsa da, doğal ışığı destekleyen iç mekan aydınlatma tasarımı da mimaristudio’nun tasarım süreci içinde dikkatle ele aldığı bir diğer konu. Enerji verimliliği hassasiyeti ile tüm projede LED teknolojisi tercih edilmiş. Bunun yanında tasarım ekibi, uygun ışık rengi ile dengeli ve insan merkezli bir aydınlatma (human centric lighting) tasarımına öncelik vermiş. Mekanlar içinde tasarlanan farklı geometri ve özellikteki aydınlatma ürünleri dikkat çeken detaylar arasında.

Tüm çalışmaların sonunda Perdigital’ın yeni ofisi, şirketin hem kurumsal kimliğini, hem de dinamik ve genç yüzünü yansıtırken, sadece çalışma değil aynı zamanda bir yaşam ve buluşma mekanı olarak da çalışanların beğenisini kazanmış.

Tasarımcılar: Ayça Akkaya Kul, Önder Kul
Tasarım Ekibi: Kaan Gülkıran, Enver Kuda
Proje Uygulama: Dilek Mimarlık
Elektrik Proje ve Uygulama: Elkom
Mekanik Proje ve Uygulama: As Ekinci
Aydınlatma Tasarımı: mimaristudio

Perdigital Ofis | Plan

Aydınlatma

  • SDL Aydınlatma [Genel Aydınlatma Armatürleri]
  • Feltouch [Make-Up Akustik Aydınlatma]

Mobilya Aksesuar

  • mimaristudio [Özel Mobilya Tasarımı]
  • Nurus [Hareketli Ofis Mobilyaları]

Bitirme İşleri

  • Forbo Türkiye [Flotex, Ease Zemin Kaplama Uygulaması]
  • Feltouch [Make-Up Akustik Panel]

Islak Hacim

  • VitrA [Seramik, Vitrifiye, Batarya Ürünleri]
  • Artema [Seramik, Vitrifiye, Batarya Ürünleri]