(Evliyagil Dolapdere)’de Yeni Sergi: “Hırsız”

Evliyagil Dolapdere, Ozan Ölmez’in İstanbul’da gerçekleşecek olan “Hırsız” isimli ilk kişisel sergisine, 2 Nisan Cumartesi gününden itibaren ev sahipliği yapıyor. Sergide, sanatçının kâğıt üzerine toz pastel ve kömür ile ürettiği son dönem işleri yer alıyor. Odağında sanatçının yazmak için yola çıktığı bir hikâyenin izinde ilerleyen sergi, izleyiciyi bir hırsızın gözünden bakmaya davet ediyor.


“Hırsız”
Sergi

Sanatçı: Ozan Ölmez
Uzun açılış: 2 Nisan 2022 Cumartesi | 14.00 – 20.00
Tarih: 2 Nisan 2022 Cumartesi – 15 Mayıs 2022 Pazar
Yer: Evliyagil Dolapdere, Beyoğlu / İstanbul


Masaya kadife beyaz bir örtü seriliydi, yanında ise sanki bu eve sonsuza dek misafir gelmeyecek, sahibi dışında tek bir insanı bile ağırlamayacakmış gibi yalnızca bir sandalye duruyordu. Bu evdeki her ayrıntı tek kişilikti, her eşya bir insan için orada bulunuyordu.
                                                               Ozan Ölmez

Ozan Ölmez’in ilk kişisel sergisi “Hırsız”, Evliyagil Dolapdere’de izleyicisini bir evin içerisinde farklı bir kimlikle kaybolmaya çağırıyor. Sergide tanıklık edilen hikâye, bir hırsızın uzun süredir içine girilmemiş bir evi soymak için o eve girmesi ile başlıyor. Ancak zamanla evin atmosferi hırsızın ruh haline müdahalede bulunuyor, hırsız evdeki eşyaları incelemeye, evin sahibinin hayatına dair ipuçları bulmaya ve bunları yorumlamaya çalışıyor. Evin içerisinde geçirdiği vakit arttıkça, bu deneyim hırsız için büyülü ve gerçeküstü bir hal alıyor. Evliyagil Dolapdere’de izleyici ile buluşmaya hazırlanan sergi, odağına aldığı hikayenin kahramanı ile izleyici arasında bir deneyim ortaklığı kuruyor.

15 Mayıs Pazar gününe kadar sürecek sergi, Evliyagil Dolapdere’de Perşembeden Pazara 11.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Sergi hakkında ayrıntılı bilgi için Müze Evliyagil web sayfası incelenebilir.