“Kentsel Miras Stratejileri Kursu Seyahat Bursu” için Son Başvuru Tarihi 15 Nisan!

Hollanda Araştırma Enstitüsü ve The Netherlands Diplomatic Mission to Turkey, “Kentsel Miras Stratejileri: Liman Şehirlerinde Kentsel Gelişim ve Miras Yönetimi” (Urban Heritage Strategies: Urban Development and Heritage Management in Port Cities) kursuna katılmak için Türkiye’den beş katılımcıya ulaşım ve konaklama hibeleri sunmaktadır. 


“Kentsel Miras Stratejileri Kursu Seyahat Bursu”

Son Başvuru Tarihi: 15 Nisan 2022 Cuma
Bölüm I (Çevrim içi): 8-17 Haziran 2022
Bölüm II (Yüz yüze): 17-26 Ağustos 2022


Lisansüstü kursu “Kentsel Miras Stratejileri: Liman Şehirlerinde Kentsel Gelişim ve Miras Yönetimi”, Erasmus Üniversitesi Rotterdam bünyesindeki IHS- Konut ve Kalkınma Araştırmaları Enstitüsü tarafından verilmektedir. İstanbul; Kazablanka, İskenderiye ve Amsterdam ile kursta ele alınan dört liman kentinden biridir.

Kurs, kentsel yönetim veya mirasın korunması üzerine çalışan devlet memurlarına, özel sektörde veya bir STK’da görev yapan çalışanlara; danışman, öğretim görevlisi ve akademik araştırmacılara yöneliktir. Bir Dünya Mirası Şehri olan İstanbul hakkında derinlemesine bilgi sahibi olan katılımcıların başvuruları beklenmektedir.

Hollanda hükümeti, ulaşım ve konaklama ödeneğinden ayrı olarak Türkiye’den kabul edilen adaylar için öğrenim ücreti muafiyeti sağlamaktadır. 

Seyahat ve Konaklama Hibesi

The Netherlands Diplomatic Mission to Turkey ve Hollanda Araştırma Enstitüsü tarafından sunulan hibe, doğrudan IHS kursuyla ilgili ulaşım ve konaklama masraflarını karşılamaktadır. Hibe, IHS aracılığıyla yönetilir.

Prosedür

  • Kentsel Miras Stratejileri kursuna katılmak için https://www.ihs.nl/en/education/short-courses/urban-heritage-strategies adresinden 15 Nisan tarihine kadar başvuru yapılmalıdır.
  • Seçim prosedürünün bir parçası olarak, öğretim ücreti muafiyetine başvuran adaylar, seyahat ve konaklama hibesi için de değerlendirileceklerdir. 
  • Seyahat bursu başvuruları, Ankara’daki Hollanda Büyükelçiliği, İstanbul’daki Hollanda Başkonsolosluğu ve Türkiye’deki Hollanda Araştırma Enstitüsü temsilcileri tarafından değerlendirilecektir.
  • Seçilen adayların “Kentsel Miras Stratejileri: Liman Şehirlerinde Kentsel Gelişim ve Miras Yönetimi” konulu çalışmalarının çıktılarını Ekim veya Kasım aylarında İstanbul’da yapılacak halka açık bir etkinlikte sunmaları beklenecektir.
  • Belirtilen hibe sadece Türkiye’den başvuranlar içindir.

Kurs içeriği, gereklilikleri ve başvuru ile ilgili ayrıntılı bilgi için: https://www.ihs.nl/en/education/short-courses/urban-heritage-strategies