(Yapı Kredi Kültür Sanat)’ta “Memento İstanbul: Hristoff Aile Arşivi” Sergisi…

Peter Dimiter Hristoff ve Ailesi

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, temelini üç nesil sanatçı bir ailenin yıllar içinde biriktirdiği fotoğraflar, resimler, kişisel eşyalar ve objelerden alan “Memento İstanbul: Hristoff Aile Arşivi” sergisine ev sahipliği yapıyor. Bir ailenin olduğu kadar, bir şehrin de tarihine mercek tutan sergi, 31 Mart Perşembe gününden itibaren Yapı Kredi Kültür Sanat’ta sanatseverlerle buluşuyor.


“Memento İstanbul: Hristoff Aile Arşivi”
Sergi

Küratör: Peter Hristoff, Elif Erdoğan, Yeşim Demir Pröhl
Tarih:
31 Mart 2022 Perşembe – 7 Ağustos 2022 Pazar
Yer: Yapı Kredi Kültür Sanat, Taksim / İstanbul


Temelini üç nesil sanatçı bir ailenin yıllar içinde biriktirdiği fotoğraflar, resimler, kişisel eşyalar ve objelerden alan “Memento İstanbul: Hristoff Aile Arşivi” sergisi, bir ailenin olduğu kadar bir şehrin de tarihine ışık tutuyor. Küratörlüğünü Peter Hristoff, Elif Erdoğan, Yeşim Demir Pröhl’ün üstlendiği sergide Hristoff Aile Arşivi’nden derlenen objelere Pera Müzesi, Rahmi Koç Müzesi, Yapı Kredi, Nur ve Selçuk Altun, Ömer M. Koç, Emel ve Bülent Korman ile Ayşegül ve Ömer Özyürek koleksiyonlarından alınan resimler eşlik ediyor. Ailenin erken Cumhuriyet yılları sanat ortamıyla bağlarının anlatıldığı bölümde Aliye Berger, Ali Sami Boyar, İbrahim Çallı, Hayri Çizel, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Zeki Faik İzer, Zeki Kocamemi ve Şerif Renkgörür’ün eserleri de yer alıyor.

Yapı Kredi Kültür Sanat’ın Galatasaray’daki binasının 2. ve 3. katlarında ziyaret edilebilecek olan serginin ilk katında, arşiv malzemeleri eşliğinde Hristoff ailesinin hikâyesi ve dostları olan sanatçıların eserleri bulunuyor. Serginin ikinci katında ise Peter Hristoff’un İstanbul’dan ilham alarak ürettiği işler yer alıyor.

Raffles İstanbul, Can Carpet, Jotun ve New York School of Visual Arts desteğiyle hazırlanan sergi hakkında ayrıntılı bilgi için Yapı Kredi Kültür Sanat‘ın Facebook, Instagram, Twitter sosyal medya platformları takip edilebilir.


Hristoff Aile Arşivi
Hristoff Aile Arşivi’nin temelleri 1923 yılında Bulgaristan’dan İstanbul’a gelen Peter Dimiter Hristoff’un 1920-30’lu yılların İstanbul’unu belgeleyen fotoğraflarıyla atıldı. Cumhuriyet’in ilk yıllarının sanat ortamının tam merkezinde yer alan Peter Dimiter’in başlattığı bu “biriktirme”, oğlu Dimiter ve torunu Peter tarafından da devam ettirildi. Arşivde yer alan kartpostal, resim, efemera ve fotoğraflar bir ailenin köklerini saldığı şehirle olan nostalji ve duygusallıkla harmanlanmış hikâyesini anlatıyor.

Fertleri ressam olan ama aynı zamanda baskılar da yapan Hristoff ailesinin buluştukları ortak nokta hep İstanbul olmuş. Ailenin üç kuşak sanatçısı, eserlerini İstanbul’un tarihinden, kültüründen ve insanından etkilenerek üretmişlerdir.