(Kale Banyo)’dan “Yaşam için Su, Dünya için İyilik” HAREKETİ!

Gambiya Su Kuyusu

Kale Banyo, Dünya Su Günü’nde Afrika’nın en yoksul ülkelerinden biri olan ve su kıtlığının yaşamı olumsuz etkilediği Gambiya’da su kuyusu açılmasına destek verdi. “Yaşam için Su, Dünya için İyilik” hareketi kapsamında altı köy, yaşamlarını değiştirecek su kuyularına kavuştu.

Kale Grubu, bu yıl “Dünya Su Günü” öncesinde, sürdürülebilir dünya adına önemli bir adım attı. Son beş yıldır düzenlediği İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödül Programı’nın finalistlerinden İyilik Kazansın platformunun iş birliğiyle başlattığı gönüllülük kampanyası; Kaleseramik Vakfı’nın liderliğinde Grup markaları; Çanakkale Seramik, Kale Banyo ve Grup Şirketlerinden Kalekim’in ve çalışanların destekleriyle büyük bir iyilik akımına dönüştü.

Sen De Gel Derneği’nin 10 yıldır Gambiya’da gerçekleştirdiği yerel kalkınma çalışmalarına destek olmak için harekete geçen Grup, Afrika’nın en yoksul ülkelerinden biri olan Gambiya’nın farklı bölgelerinde 6 su kuyusunun açılmasına maddi destek verdi.

Günde sadece bir öğün pirinç yiyerek hayatta kalma mücadelesi veren, temiz suya erişemedikleri için çocukların önemli kısmının 5 yaşına gelmeden yaşamlarını kaybettiği Gambiya’da Grup, Kale Banyo’nun da desteğiyle; Demba Kumtel’de, Mama Sutu’da, Sare Batc’te, Kerr Sait Sowe’da, Jamali Berreh’te ve Kerr Jarja’da olmak üzere tam 6 su kuyusu açtı.

Kale Banyo’nun Dünya Tuvalet Günü’nde; yarattığı maddi destek ile büyüyen gönüllülük hareketi kapsamında açılan kuyulardan birine, Çanakkale Seramik adı verilirken, güneş enerjisiyle çalışan kuyular, coşkulu bir törenle Dünya Su Günü öncesi halkın kullanımına açıldı.

Dünyada 2,2 Milyar İnsanın Güvenli Suya Erişimi Yok
Dünyada 2.2 milyar insan güvenilir su kaynaklarına erişemiyor. 206 milyon kişi ise sınırlı su kaynaklarına sahip ve suya erişebilmek için evinden en az 30 dakika uzaklıktaki kaynaklara yürümek zorunda kalıyor.

Birleşmiş Milletler
, Dünya Su Günü ilan ettiği 22 Mart’ta her yıl bu konuyu dünya kamuoyunun gündemine taşıyor ve farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Bu yıl Dünya Su Günü’nün teması, “Yeraltı suyunu görünür yapmak”… İçme suyu kaynaklarını, sanitasyon sistemlerini, çiftçiliği, endüstriyi ve ekosistemleri etkileyen bu değerli kaynağı sürdürülebilir bir şekilde yönetmek için birlikte çalışmak gereğine vurgu yapılıyor.