Dünya Su Günü “Yeraltı Suları: Görünmeyeni Görünür Kılmak” Temasıyla Kutlanıyor!

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 1993 yılında ilan ettiği Uluslararası Dünya Su Günü, her yıl 22 Mart tarihinde farklı bir tema ile tatlı su kaynaklarının önemine ve kaynakların sürdürülebilir yönetimine dikkat çekmek amacıyla kutlanıyor.

Bu yıl 2022 Dünya Su Günü, “Yeraltı Suları: Görünmeyeni Görünür Kılmak” (Groundwater– Making The Invisible Visible) temasına odaklanıyor. UNESCO, Birleşmiş Milletler-Su (UN-Water) adına, Senegal’in Dakar kentinde düzenlenen 9. Dünya Su Forumu‘nun açılış töreninde “Yeraltı Suları: Görünmeyeni Görünür Kılmak” başlıklı Birleşmiş Milletler Dünya Su Kalkınma Raporu‘nun son baskısını yayımladı. Rapor, devletleri dünya çapındaki mevcut ve gelecek su krizlerine yönelik etkili yeraltı suyu yönetim politikaları geliştirmeye davet ediyor.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres, Dünya Su Günü‘ne özel yayınladığı mesajda “İnsanlığın suya olan talebi artıyor. Aşırı kullanım, kirlilik ve iklim değişikliği nedeniyle su kaynakları üzerindeki baskı artıyor” diyerek su kaynaklarının daha iyi korunması için iş birliğine vurgu yapıyor. 

Birleşmiş Milletler Dünya Su Kalkınma Raporu‘na buradan ulaşılabilir. Dünya Su Günü kapsamında bi_özet’te yayınlanan diğer haberler için*:

(Roca)’dan Su Kaynaklarının Sürdürülebilir Yönetimine Destek!

(E.C.A.) Ürünleri ile Yüzde 70’e Varan Su Tasarrufu!

(GF Hakan Plastik)’ten Suyun Sürdürülebilirliği için Doğru Sistemler…

(Artema)’dan Su ve Enerji Tasarrufu Sağlayan Tasarımlar…

(Türkiye İMSAD)’tan “Dünya Su Günü” Açıklaması!

(Bien) Teknolojik Ürünleri ile Yüzde 60’a Yakın Su Tasarrufu Sağlıyor!

(ÇATIDER)’den Dünya Su Günü AÇIKLAMASI!

(Kale Banyo)’dan “Yaşam için Su, Dünya için İyilik” HAREKETİ!


Haberler, yayın tarihine göre sıralanmıştır.