(KİPTAŞ) Silivri 4. Etap Konutları’nın Daire Teslimlerine Başladı!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki KİPTAŞ, yeni yönetim dönemindeki ilk sosyal konut projesi olan KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları’nın daire teslimlerine başladı. 13 Haziran 2020’de temeli atılan proje, PDG Mimarlar tarafından tasarlandı.

Pandemi döneminde lansmanı yapılan, 3 haftalık ön başvuru süresince 40 bin 392 başvuru alarak, Silivri ilçesindeki en yüksek başvuru rakamı ile rekor kıran KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları’nın daire teslim töreni; 5 Mart Cumartesi günü, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılımıyla birlikte Silivri 4. Etap Konutları’nda yapıldı.

1.396 konut 50 ticari birim 1 kreş olmak üzere; toplam 1.446 bağımsız birimden oluşan KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları’nın 25 Aralık 2021 tarihinde gerçekleşen daire belirleme kura çekilişinde, projenin sözleşme iş bitim tarihinden önce teslim edileceği duyurulmuştu. Sözleşme tarihinden 5 ay erken teslimine başlanan KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları, şirket tarihinde erken teslim edilen ilk sosyal konut projesi oldu.

Sadece bir konut alanı değil kente kazandırılacak bir kamusal alan üretilmesinin amaçlandığı KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları projesi, yeni yönetim döneminde tasarlanan ve temeli atılan ilk sosyal konut projesi. Yeni dönem vizyonunun ilk örneği olan proje; merkezinde insan olan, tasarım odaklı yaklaşımı, güçlü peyzajı ve açık site anlayışıyla sosyal konuta yeni standartlar getirmeyi hedefliyor.

Üst kalite malzeme kullanılan, sürdürülebilir yeşil alanları, yansıma havuzu, göleti, çocuk parkları ve engelli yolları ile herkes için erişilebilir, konforlu bir yaşam vaat eden projede sosyal, ticari ve yeşil alanlar; yaşam kalitesi yüksek bir çevrede bir araya getirildi. Yapı blokları birbirlerine uyumlu bir şekilde eğime yerleşirken arazide eğimin en az olduğu alan peyzaja ayrılarak, projeyi besleyen yeşil bir vadiye dönüştürüldü. KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları projesinin %40’ını oluşturan yeşil alanlar, çağdaş bir anlayışla düzenlendi. Rekreasyon, oyun ve spor alanlarının yanı sıra projedeki her konutun kapanmaz manzaraya sahip geniş balkonlar ile yeşile değmesi sağlandı.

Aynı zamanda IDA – International Design Awards (IDA- Uluslararası Tasarım Ödülleri) 2020 kapsamında “Mimari” kategorisinde Türkiye’den ödül alan tek proje KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları oldu.

Katılımcı bir anlayışın benimsendiği proje, en başından itibaren kullanıcıların da fikri alınarak şekillendirildi. Yapılan anketlerin sonucu, tasarım ve finans modeli kararlarında yönlendirici oldu. Böylece ihtiyaçlar doğru bir şekilde analiz edilerek çevre odaklı bir tasarım geliştirildi.

Projede en az yüzde 40 engelli vatandaşlar, şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimleri için 50’şer adet kontenjan ayrılırken; bu gruplara ek olarak 50 konut da sağlık çalışanlarına ayrıldı. Böylece ilk kez sağlık çalışanları bir sosyal konutta ayrıcalıklı grup olarak tanımlandı.

KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşılabilir. Projenin bi_özet‘te yayınlanan önceki haberi için:

(KİPTAŞ) Silivri 4. Etap Konutları Projesi, SOSYAL KONUT Anlayışını Değiştirmeyi Hedefliyor!