(Mixer)’de Yeni Sergi: “İşler Değişti / Change of Plans”

Mixer, 2019 yılında başlattığı LENS serisinin 3. edisyonunda, “İşler Değişti / Change of Plans” başlıklı fotoğraf sergisi ile 12 genç sanatçının çalışmalarını bir araya getiriyor. Cemre Yeşil Gönenli’nin küratörlüğünü üstlendiği fotoğraf sergisi, 5 Mart Cumartesi gününden itibaren sanatseverlerle buluşacak.


“İşler Değişti / Change of Plans”
Sergi

Küratör:
Cemre Yeşil Gönenli
Sanatçılar:
Ekin Çekiç, Ali Beşikçi, Melike Koçak, Bade Turgut,
Bartu Kaan Özdişçi, Kıvılcım S. Güngörün, Berk Kır, Lina İrem Arditty,
Anı Ekin Özdemir, Cansu Yıldıran, Bora Şekerci, Çağla Demirbaş
Tarih: 5 Mart 2022 Cuma – 9 Nisan 2022 Cumartesi
Yer: Mixer, Karaköy, İstanbul


“İşler Değişti / Change of Plans” başlıklı fotoğraf sergisi, post pandemi dünyasında değişen, dönüşen toplumsal bir ruh halini ve bu ruh halinin genç kuşak üzerindeki etkisini araştırıyor. Sergi, birdenbire birbirine sarılmanın imkânsızlaştığı, her kapıda kimliğinin bir kodla tanımlanması gereken, ölüm ve kaybetme korkusunun çevrelediği karanlık ve yabancı bir endişe ile başlayan ve herkesin kendi içine düşerek kurtulduğu post apokaliptik sürecin sıradanlaşmasının hızı ve hüznü üzerine kurgulanıyor.

“İşler Değişti / Change of Plans”, pandeminin çevresel etkilerini belgelemenin uzağında, daha çok pandeminin yarattığı psikolojik ve duygusal dinamikleri, beklenmedik ve ani verilen kararlar, sekteye uğrayan planlar, izolasyon, gelecek kaygısı, belirsizlik gibi kavramlar üzerinde durarak anlamaya çalışıyor. Sanatçıların pandemi döneminde süregelen bağımsız görsel üretimlerini, bu küratöryel çerçeve içinde yeniden ele alarak kolektif bir anlatı yaratmayı hedefleyen sergi, izleyiciyi bu kolektif hafızanın neresinde durduğunu, ne kadarının parçası olduğunu sorgulamaya davet ediyor.

Pandemi sebebiyle beliriveren değişikliklere ve alışkanlıklara ek olarak sergi, 30 yaş altı genç kuşağın sanatsal üretimdeki özgünlük arayışına ve hatta fotoğrafik anlatımın önceki kuşaklara kıyasla değişimine de işaret ediyor.

Yurt içinde ve yurt dışında yaşayan, aynı kuşaktan farklı sanatçıların işlerine yer veren “İşler Değişti / Change of Plans”, evrensel bir buhranın zihinlerdeki farklı yankılarına, öykülerine ve izlerine odaklanarak, kişisel deneyimlerin toplu bir dışa vurumu olarak kurgulanıyor.

Sergi, toplumun virüs karşısında hayatta kalmak için geliştirmeye çalıştığı bilinç karşısında, toplumu hem nasıl daha da yalnızlaştırdığını, hem de modern dünyanın hızına yetişilemez akışı içinde bu yalnızlığın, hayatın yavaşlamasının, “evde kalmanın” ve içe dönmenin gerçek bir ihtiyaca dönüşmesini sorguluyor.

“İşler Değişti / Change of Plans”, Salı – Cumartesi günleri, saat 11.00 – 19.00 arasında Mixer’de görülebilir. Ayrıntılı bilgi için Mixer web sayfası ziyaret edilebilir.