(Elgiz Müzesi)’nde “Doğa, Bahçeler, Düşler” Sergisi Ziyarete Açıldı!

Doğa ve insan arasındaki ilişkiyi Arkas Koleksiyonu’ndan derlenen eserler aracılığıyla gündeme taşıyan “Doğa, Bahçeler, Düşler” isimli sergi, 4 Mart Cuma gününden itibaren İstanbul Elgiz Müzesi’nde sanatseverlerle buluşuyor.


“Doğa, Bahçeler, Düşler”
Sergi

Küratör: Jean Luc Maeso
Açılış:
4 Mart 2022 Cuma
Yer: Elgiz Müzesi, Maslak / İstanbul


İstanbul’da Elgiz Müzesi’nde Müjde Unustası direktörlüğünde ve Jean Luc Maeso küratörlüğünde sanatseverlerle buluşacak olan “Doğa, Bahçeler, Düşler” isimli sergide; Avrupalı ve Türk sanatçılardan 170 eser bulunuyor. Rönesans’tan başlayıp 20. Yüzyıla kadar ulaşan eserler, stilleri ve teknikleri açısından farklılık gösterse de hepsi ortak bir konuda, doğa ve bahçelerde birleşiyor.

Alfred Sisley, Maurice de Vlamick, Maurice Denis ve John William Godward, John Atkinson Grimshaw, Alfred de Breanski gibi Avrupa resim sanatının önemli temsilcilerinin eserlerinin yanı sıra; Hoca Ali Rıza, İsmail Hakkı, Nazmi Ziya Güran ve Sami Yetik gibi önemli Türk ressamların peyzaj konulu eserleri de yer alıyor. Tablolara ek olarak, Jean-Baptiste Carpeaux, Albert-Ernest Carrier-Belleuse gibi 19. yüzyılın önemli heykeltıraşlarının eserleri, seçkiyi oluşturan parçalar arasında bulunuyor.

Pek çok farklı döneme ve üretim alanına ışık tutan “Doğa, Bahçeler, Düşler” isimli sergide, 16. yüzyıl Flaman duvar halılarının yanı sıra 19. yüzyıla tarihlenen ve Osmanlı saray halıları geleneğini yansıtan Feshane ve Kumkapı halıları da yer alıyor. Sergideki bir başka eser grubu da cam objelerden oluşuyor. Bahçe teması, Art Nouveau döneminin en önemli temsilcilerinden Emile Gallé ve Daum Nancy atölyelerinden çıkan cam eserlerde hayat buluyor. Serginin bütününe bakıldığında Alfred Sisley, John William Godward, Maurice de Vlaminck ve Peder Mork Monsted tabloları ile Emile Gallé mobilyaları ilk kez sergilenen eserler arasında yer alıyor.

Sergi hakkında ayrıntılı bilgi için Elgiz Müzesi Instagram veya web sayfası takip edilebilir.