8. Uluslararası Sinop Bienali Mart Ayı Etkinlikleri Başladı!

Süreç ve mekânı odağına alan 8. Uluslararası Sinop Bienali – Sinopale, Mart ayı etkinlikleri başladı. Sinop Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’nin katkılarıyla gerçekleşen Sinopale’de, birbirinden farklı işlerle bienalin önceki etkinliklerinde yer almış sanatçılar ağırlanıyor.


8. Uluslararası Sinop Bienali – Sinopale
Çevrim İçi Mart Ayı Etkinlikleri

Katılım: Herkese Açık


İki yılda bir sanatçıları ve Sinop halkını bir araya getirerek kültür ve sanat temelli işlere yer veren Sinopale’nin 8’incisi, bu yıl pandemi nedeniyle çevrim içi gerçekleşiyor. Her ay farklı konuları ele alan etkinlikler dizisi, “ileri dönüşüm” teması altında ziyaretçilerle buluşuyor.

Jonatan Habib Engqvist’in moderatörlüğünü üstlendiği “Büyüyen Her Şeyi Düşünmek” söyleşi serisinin dördüncüsüne Maria Lantz konuk olacak. Etkinlikte Lantz’ın 2017 yılında Sinopale 6 için ürettiği “Deniz Artık Sakin” isimli sanat eseri hakkında konuşulacak.


“Büyüyen Her Şeyi Düşünmek IV”
Video – Röportaj

Moderatör: Jonatan Habib Engqvist
Sanatçı: Maria Lantz
Tarih: 2 Mart 2022 Çarşamba
Saat: 20.00


Moderatörlüğünü Lars Ebert, Mahir Namur ve Nil İlkbaşaran’ın üstlendiği “Çay Eşliğinde Canlı Bir Arşiv” isimli oturumun üçüncüsünde, Hülya Karakaş, Onur Çevik, Ece Denizci ve Zehra Konukman ağırlanacak. Etkinlik kapsamında Karakaş’ın 2014 yılında Sinopale 5 için gerçekleştirdiği “Benim Bedenim, Benim Kararım” isimli performans çalışması değerlendirilecek.


“Çay Eşliğinde Canlı Bir Arşiv III”
Oturum

Moderatör: Lars Ebert, Mahir Namur, Nil İlkbaşaran
Katılımcılar: Hülya Karakaş, Onur Çevik, Ece Denizci, Zehra Konukman
Tarih: 9 Mart 2022 Çarşamba
Saat: 20.00


“Büyüyen Her Şeyi Düşünmek” video- röportaj serisinin beşincisinde, Raluca Popa konuk olarak, 2017 yılında Sinopale 6 için ürettiği “Sinopia, Diplopi ile Kafiye Yapar, O da Miyopi ile Uyak Kurar” isimli işi hakkında konuşulacak.


“Büyüyen Her Şeyi Düşünmek V”
Video- Röportaj

Moderatör: Jonatan Habib Engqvist
Sanatçı: Raluca Popa
Tarih: 16 Mart 2022 Çarşamba
Saat: 20.00


“Birikenler İçinde Beklenmedik Keşifler” isimli projenin ilk bölümünde Işın Önol ve Livia Alexander, Ashley Hunt’ın 2012 yılında Sinopale 4 kapsamında ürettiği “Açık ve Parlak Bir Günde Fırtına” adlı eserinin üretimi sırasındaki kişisel deneyimleri üzerine bir söyleşi gerçekleştirilecek.


“Birikenler İçinde Beklenmedik Keşifler”
Oturum

Moderatörler: Işın Önol, Livia Alexander
Sanatçı: Ashley Hunt
Tarih: 16 Mart 2022 Çarşamba
Saat: 20.00


Geçmiş 7 edisyonda yer alan yerel ve uluslararası sanatçılar, küratörler ve akademisyenler ile yerel STK’lar ve halk tarafından gerçekleştirilen kapsamlı prodüksiyonlara dayanan Sinopale’nin “Konuksever Deniz Projesi”, Karadeniz’in tarihine, coğrafyasına, politikasına ve kültürüne odaklanıyor.

Projenin üçüncü bölümünde Yusuf Emre Yalçın, daha önceki çalışmalarıyla ilgili görsel bir dokümantasyon sunacak. Henüz içeriği duyurulmayan dokümantasyon 23 Mart Çarşamba günü Sinopale’nin web sayfasında yayımlanacak.


“Konuksever Deniz III”
Görsel Dokümantasyon

Küratör: Beral Madra
Sanatçı: Yunus Emre Yalçın
Tarih: 23 Mart 2022 Çarşamba
Saat: 20.00


“Sinopale’nin İlişkisel Atlası” isimli proje, Sinopale’yi ilişkisel bir karşılaşmalar sahası olarak ele alarak, bienalin daha önceki edisyonlarında Sinop’ta üretilen ve sergilenen sanat eserleri aracılığıyla Sinop ile başka yerler arasında daha önce var olmayan veya görünmeyen ne tür bağlantıların ortaya çıktığını keşfetmeyi amaçlıyor.

Doreen Massey’nin kullandığı “ilişkisel coğrafya” kavramını bir çıkış noktası olarak ele alan proje, önceki Sinopale sergilerine katılmış bir grup sanatçının daha önce ürettikleri işleri bugünün bakışıyla yeniden değerlendirmek üzere davet ediyor. Proje kapsamında “Bugüne kadar Sinopale’de sergilenen tüm işlerin haritalandırılmasıyla Sinopale’nin daha geniş bir İlişkisel Atlası yapılabilir mi?” sorusu ile sanatçılardan Sinopale 8’deki sunumları hakkında yanıt aranacak.

Serinin ilk bölümünde küratör Rana Öztürk eşliğinde Julie Upmeyer ile canlı yayında sohbet gerçekleştirilecek.


“Sinopale’nin İlişkisel Atlası”
Canlı Yayın

Küratör: Rana Öztürk
Sanatçı: Julie Upmeyer
Tarih: 30 Mart 2022 Çarşamba
Saat: 20.00


“Sinopale’nin İlişkisel Atlası” serisinin ikinci bölümünde ise Raluca Popa bir metin sunacak. Henüz içeriği duyurulmayan, etkinlik kapsamında ele alınacak metnin adı, Sinopale sosyal medya hesaplarında takipçilerle paylaşılacak. Metnin tamamı Sinopale’nin web sayfasında 30 Mart Çarşamba günü yayımlanacak.


“Sinopale’nin İlişkisel Atlası II”
Canlı Yayım

Küratör: Rana Öztürk
Sanatçı: Raluca Popa
Tarih: 30 Mart 2022 Çarşamba
Saat: 20.00


“Birikenler İçinde Beklenmedik Keşifler” projesinin ikinci bölümünde ise Işın Önol ve Livia Alexander, Berglind Jona Hlynsdottir’ın 2012 yılında Sinopale 4 kapsamında ürettiği “Rehber Işık” adlı eserinin üretimi sırasındaki kişisel deneyimleri üzerine bir söyleşi gerçekleştirecek.


“Birikenler İçinde Beklenmedik Keşifler II”
Görsel Dokümantasyon

Moderatörler: Işın Önol, Livia Alexander
Sanatçı: Berglind Jona Hlynsdottir
Tarih: 30 Mart 2022 Çarşamba
Saat: 20.00


8. Uluslararası Sinop Bienali etkinlikleri hakkında detaylı bilgi almak veya etkinliklere katılım sağlamak için Sinopale web sayfası ziyaret edilebilir.